Zavrieť

Porady

Vdova

Mám otázočku moja mama je vdova jej jediným príjmom je pozostalostný dôchodok. Nikde nepracuje. Platí si zdravtoné poistenie 692,- ako dobrovoľne nezamestnaná pretože štát to prestal platiť. Ale neviem či si musí platiť aj sociálne odovoy /dôchodkové.../ Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mária123 Pozri príspevok
    Mám otázočku moja mama je vdova jej jediným príjmom je pozostalostný dôchodok. Nikde nepracuje. Platí si zdravtoné poistenie 692,- ako dobrovoľne nezamestnaná pretože štát to prestal platiť. Ale neviem či si musí platiť aj sociálne odovoy /dôchodkové.../ Ďakujem
    AK je dobrovoľne nezametnaná, tak soc.odovdy nie je povinná platiť, ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba, už len z toho dôvodu, že aj na starobný dôchodok treba myslieť.

    Mária123 je offline (nepripojený) Mária123

    Mária123
    Rozumiem ale nestačí že má odrobenýc h 30 rokov a v podstate aj zaplatených v poisťovni?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mária123 Pozri príspevok
    Rozumiem ale nestačí že má odrobenýc h 30 rokov a v podstate aj zaplatených v poisťovni?
    Na nárok na dôchodok stačí, lenže dôchodok sa ráta z vymeriavacého základu za posledných 20 rokov od dovršenia dôchodkového veku.

    Mária123 je offline (nepripojený) Mária123

    Mária123
    Pomohlo by jej to ešte k dôchodku ak by sa prihlásila keď nárok na starobný /nie predčasný ale riadny/ má v júli 2008

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mária123 Pozri príspevok
    Pomohlo by jej to ešte k dôchodku ak by sa prihlásila keď nárok na starobný /nie predčasný ale riadny/ má v júli 2008
    Jedine vtedy ak by si určila dosť vysoký vymeriavací základ na výpočet poistného. Lebo ak bude platiť z minima, tak to skôr môže znížiť osobný dôchodkový bod. Je to závyslé aj od toho aké mala príjmy kým robila.
    Napr. ak mala vym.základ cca. 20 tisíc, a teraz by platila z minimálného vymeriávacého základu (8100) tak by skôr uškodila ako pomohla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.