Zavrieť

Porady

Kde sú peniaze tvoriace zakladne imanie?

Dobrý deň všetkým prispievateľom, dovolím si požiadať najmä účtovníkov o pomoc.

Zadanie:Bol prevedený obchodný podiel /ktorý prislúcha jednej osobe/ na inú osobu. V zmluve o prevode prevodca prevzal na seba zodpovednosť na správnosť evidencie /rozumej účtovníctva/. Cena za prevod je 200 000,- Sk.

Moja otázka znie takto:kde mám hľadať základné imanie /rozumej hľadať v evidencii/, ak prevodca vyhlásil, že je to splatené v plnom rozsahu?

Pre úplnosť ešte uvediem, že nie som účtovník, ale mám podozrenie, že tie peniaze /rozumej základné imanie/ musia byť v pokladni alebo na účte v banke.

Zajtra by som mal ísť za účtovníkom a ja sa chcem pripraviť vopred a preto potrebujem vašu pomoc.

M I E R
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    základné imanie v účtovníctve je na účte 411....splatené.
    Ak chceš doklad o splatení, treba si ho dať vyhľadať.
    Inak priamo 200 000,- nenajdeš, nemusíš nájsť -protihodnotu tvoria okrem financii v pokladni či banke aj zásoby, pohľadávky, majetok....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    d3 !Ur3 Pozri príspevok
    Moja otázka znie takto:kde mám hľadať základné imanie /rozumej hľadať v evidencii/, ak prevodca vyhlásil, že je to splatené v plnom rozsahu?
    Základné imanie v účtovníctve nájdete na účte 411 - základné imanie. Ak je celé splatené, tak nie je žiadny zostatok na účte 353 - pohľadávky za upísané základné imanie. Takto to viedieť v účtovníctve. Účet 411 je však zdrojový - v podvojnom účtovníctve to znamená, že nehľadajte základné imanie ako konkrétnu položku v majetku. Je len tzv. zdrojom krytia aktív, ktoré môžete nájsť na viacerých účtoch. Čiže ak prevodca vyhlásil, že ZI je splatené a je správne vedené účtovníctvo, tak na účte 353 - pohľadávky je 0.

    Nový majiteľ s.r.o. by si mal pri kúpe všimnúť:
    - aké je vlastné imanie kupovanej spoločnosti - t.j. údaj v súvahe, riadok 066 výkazu platného do 31.12.2007, riadok 066 je to aj v novom výkaze platnom od 1.1.2007. Tento údaj uvádzam kvôli tomu, aby ste sa vedeli zariadiť podľa toho, za ktoré obdobie budete mať súvahu. Ideálne je vedieť o hospodárení a výsledkoch hospodárenia ku dňu obstarania obchodného podielu. Štandardne sa k tomuto dátumu vyhotovuje aj súvaha a súvisiaci výkaz ziskov a strát,
    - vlastné imanie môže byť vyššie ako základné imanie t.j. 200 tis., čo znamená, že spoločnosť v období predchádzajúcom kúpe vykázala zisk,
    - vlastné imanie môže byť nižšie ako základné imanie, čo znamená, že spoločnosť v období predchádzajúcom kúpe vykázala stratu.
    - výsledky minulých období nájdete na účtoch 428 (zisk) a 429 (strata).

    Celkovo účty začínajúce číslami 41x, 42x, 43x nehľadajte priamo iba v banke, či pokladni. Môžu byť premietnuté:
    - v banke (účet 221),
    - v pokladni (účet 211) - dajte si pozor na reálne zostatky,
    - v pohľadávkach rôznych druhov - dajte si pozor na návratnosť - vymožiteľnosť,
    - v majetku - hnuteľný, nehnuteľný - dajte si pozor na reálnu existenciu, ich ceny premietnuté v účtovníctve,
    - v zásobách - opäť pozor na reálnu existenciu.
    Vyššie uvedené položky sú aktívami (ešte spolu s časovým rozlíšením).

    Pri kúpe podielu je ešte dôležitá výška záväzkov, ktorá znižuje hodnotu majetku - sú to povinnosti, ktoré má spoločnosť platiť, t.j. uhradiť z likvidného majetku - peniaze, pohľadávky, zásoby ... T.j. ak máte základné imanie 200 tis. a v banke 200 tis., neznamená to, že sú prostriedky základného imania v banke, lebo môžete mať splatný záväzok vo výške 150 tis.. Základné imanie rovné majetkovým zložkám máme ideálne pri upísaní základného imania. Činnosťou firmy sa majetok a pohľad naň stáva zložitejším.

    Pokúsila som sa o "zjednodušený" pohľad. Dúfam, že pomôže.

    Kde sú peniaze tvoriace zakladne imanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.