Zavrieť

Porady

vlastník bytu zomrel - čo ďalej ?

Som kto som
Mám trochu problém s jedným bytom. Vlastník tohto bytu zomrel a jeho syn by mal dediť. Ale nejako sa k tomu nemá... Býva naďalej v byte, pije a nič neplatí... Tvrdí že to nezdedil a vôbec nechce komunikovať (vlastne sa s nim ani moc nedá). Veľa krát ho nie je vidieť aj týždne. Čo sa dá v tomto prípade robiť? Ako riešiť platby a od koho si ich pýtať? Kde sa dá zistiť či dedičské konanie prebehlo, alebo ako (ak to niekto vie) prebieha dedičské konanie ak sa o dedičstvo nik nezaujíma? Prejednáva to mesto alebo sa to automaticky prideluje nejakému notárovi v meste, ako to funguje? Ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zdenko, to Vám za celý rok 2007 nikto neplatí? Nemalo to byť RV za rok 2007?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Zdenko, to Vám za celý rok 2007 nikto neplatí? Nemalo to byť RV za rok 2007?
Presne tak. Nik nám neplatí, lebo ten byt nemá oficiálne nového vlastníka. Respektíve má stále toho starého, ale ten už nie je nažive. No a to je ďalší problém ako a na koho spraviť vyúčtovanie roku 2007 ?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Myslím, že by bolo správne vyúčtovanie zahrnúť do dedičstva. Dedič totiž ak dedičstvo prijme, tak preberá nielen aktíva, ale aj pasíva. Teda vyúčtovanie zaslať tomu kto dedičské konanie vedie a ten to do dedičstva zahrnie.
0 0
erika 1 erika 1

erika 1 je offline (nepripojený) erika 1

1.Keďže predmetom dedičstva sú všetky majtkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, dedič preberá na seba jeho smrťou na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli.
2.Pohľadávku vlastníkov bytov je potrebné prihlásiť do dedičského konania.
3. Dediča treba vyzvať k uhradam a vyčísliť mu dlžnú sumu.
erika 1
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
erika 1 Pozri príspevok
1.Keďže predmetom dedičstva sú všetky majtkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, dedič preberá na seba jeho smrťou na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli.
2.Pohľadávku vlastníkov bytov je potrebné prihlásiť do dedičského konania.
3. Dediča treba vyzvať k uhradam a vyčísliť mu dlžnú sumu.
erika 1
No to čo mi tu radíte, je síce pekné, ale ťažšie realizovateľné, teda aspoň podľa mňa. Pohľadávka vzniká až po smrti. T.j. už sa teoreticky mrtvého majiteľa netýka, lebo vznikla až po jeho smrti. Dediča vyzvať k úhradám by som rád, ale dedič nebol ešte určený. Aj keď asi viem kto to bude. Čiže pokiaľ nie je ukončené dedičské konanie tak nemám komu niečo zaslať. Problém z peniazmi mi nerieši ani zaslatie vyúčtovania notárovi, lebo on mi to nazaplatí. Ak sa dlh vyšplhá po nebožtíkovi na veľké peniaze, tak je dosť možné že sa dedič svojho dedičstvá vzdá.
Ale v podstate máte pravdu v tom, že zaslanie vyúčtovania na dedičské konanie je asi jediná možnosť, čo mi ostáva, aj keď to asi nič nevyrieši.

Ešte doplním že dedičské konanie bude trvať už skoro rok a ukončenie je v nedohladne.
0 0
erika 1 erika 1

erika 1 je offline (nepripojený) erika 1

Keďže predmetom dedičstva sú všetky majetkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, dedič preberá na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli.Rozsah jeho zodpovednosti je však obmedzený výškou nadobudnutého dedičstva a ak je dedičov viac, aj výškou dedičského podielu každého z nich. V konaní sa potom postupuje tak, že na návrh dedičov vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú im určí a poučí ich o tom, že dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorý svoje pohľadávky včas neoznámili,pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov vyčerpaná cena dedičstva. Toto uznesenie súd vyvesí na svojej úradnej tabuli. Veritelia, ktorí si v uvedenej lehote neprihlásia svoje pohľadávky, stratia na ich vyplatenie nárok. Vo Vašom prípade je však pohľadávka spoločenstva zabezpečená vecnoprávnym prostriedkom zabezpečenia."Vecnosť" v tomto prípade znamená, že prostriedok zabezpečenia sleduje osud predmetu zabezpečenia bez ohľadu na osobu dlžníka.To znamená, že nárok veriteľa - spoločenstva na uspokojenie svojej pohľadávky nezaniká.
Nakoľko ešte nieje určený právoplatný dedič, mal by sa správca obrátiť na súd a zistiť, ktorému notárovi bol tento prípad pridelený a pod akou spisovou značkou. S vyčíslenou pohľadávkou sa prihláste do dedičstva.Ďalej je potrebné prostredníctvom notára vyzvať dedičov k plateniu úhrad. Treba uviesť č.účtu na ktorý majú poukazovať platby a upozorniť, že omeškané platby budú v zmysle zmluvy penalizované. Ak bude dedičské konanie zdĺhavé, je potrebné všetky výpočtové listy,vyúčtovania podávať do dedičského konania, tak ako ich budú dostávať ostatní vlastníci bytov.Nezáleží na tom, kedy dlh vznikol, či pred, alebo po smrti majiteľa bytu. Držím palce erika l
0 0
erika 1 erika 1

erika 1 je offline (nepripojený) erika 1

Všetky pohľadávky (vyúčtovanie,výpočtové listy) adresujte pod názvom "Dedičské konanie"!Erika 1
0 0