Zavrieť

Porady

Výhra v súťaži

Prosím Vás milí kolegovia poraďáci, potrebujem poradiť v takejto veci. Firma sa dohodla v zmluve s agentúrou, že agentúra pre ňu usporiada súťaž zváračov. Víťaz súťaže sa stane potenciálnym zamestnancom firmy a dostane za 1.miesto v súťaži peňažnú odmenu (výhru?) vyššiu ako 5 000,-. Všetko to zrealizuje agentúra a nakoniec to prefakturuje danej firme.
1. Má túto výhru agentúra zaradiť do §8 ostatné príjmy písm.j (zákona o DzP), zdaniť to zrážkovou daňou podľa §43 a potom to vyplatiť čisté. Alebo vyplatiť plnú sumu a daňovému úradu oznámiť, že to bolo vyplatené?
2. Na základe čoho vyplatí agentúra víťazovi túto výhru? Je potrebná s víťazom nejaká zmluva alebo stačí len výsledková listina a pravidlá súťaže?

Nestretla som sa ešte v praxi s takým niečím, tak mi je každá informácia a skúsenosť dobrá. Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    uvažuješ správne, vyplatiť v čistom, odviesť zrážkovú daň podľa § 43, ako podklad ti stačí pokladničný doklad alebo výpis z BU o vyplatení výhry a ako prílohu by som priložila rozpis súťažných podmienok prípadne kópiu výhernej listiny s menom víťaza. Predpokladám, že ide o peňažnú výhru.
    človiečik Vladimír Ozimý
    podotýkam len okrajovo že agentúra si to nezaradí ako príjem podľa par. 8 ale ako výdavok podliehajúci zrážkovej dani podľa par. 43 ods 3 písmena d)

    a k tomu oznámeniu tam vzniká povinnosť ak vyplatíte FO sumu väčšiu ako 100 tis. za rok a sú tam presne podmienky je to uvedené v par. 32 ods 5 zákona 511/92

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    podotýkam len okrajovo že agentúra si to nezaradí ako príjem podľa par. 8 ale ako výdavok podliehajúci zrážkovej dani podľa par. 43 ods 3 písmena d)
    Ten §8 som myslela na strane príjemcu-víťaza a nie agentúry
    a k tomu oznámeniu tam vzniká povinnosť ak vyplatíte FO sumu väčšiu ako 100 tis. za rok a sú tam presne podmienky je to uvedené v par. 32 ods 5 zákona 511/92Nemyslela som oznamovaciu povinnosť podľa zákona 511. To bude vyplatené cez BU nie v hotovosti
    Ďakujem za reakcie.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Ešte jedna otázka k tejto téme. Zrazím daň a odvediem ju daňovému úradu. A ako bude DÚ vedieť čo je to za platba. Existuje nejaké hlásenie, alebo to oznámim len obyčajným listom?

    viera_j je offline (nepripojený) viera_j

    finanční účetní Brose CZ viera_j
    Pripájam sa k tejto téme, kolegyňa vyhrala 10 000,- v súťaži zlatý dažd. DOstala 10 000 Sk. Na daňovom úrade tvrdia, že si musí urobiť daňové priznanie a tých 10 000,- zdaniť. Ja si myslím, že nemusí. Prosím, poradíte mi? Ďakujem

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Nepoznám dobre túto súťaž, ale si myslím, že keď povedali, že vyhrávate 10.000 a toľko jej aj prišlo, tak to musí zdaniť. Ak by jej prišlo 8.100, tak nie. To je môj názor. Lebo my sme vyhrali v súťaži 5proti5 50.000, ale príde mi len 40.500, takže to už nezdaňujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Pripájam metodický pokyn na zdaňovanie cien a výhier.

    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp_ceny.doc

    Je potrebné pozrieť, aký doklad o výhre má súťažiaca. Ak bola zražková daň z výhry už zrazená, daň by mala byť vysporiadaná.
    Naposledy upravil azla : 06.03.08 at 18:14

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    viera_j Pozri príspevok
    ďakujem
    Tu si nájdete odpoveď ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.