Zavrieť

Porady

SPOLOČNÁ TV ANTÉNA - Spoločenstvo vlastníkov bytov

V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

granada Pozri príspevok
V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.
Zo zákona na to nárok nie je. Je len na vlastníkoch, ako si čo odhlasujú. Na takéto rozhodnutie postačuje nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Teda ak si odhlasujete, že zo spoločných prostriedkov si zriadite spoločnú anténu (STA), tak to pôjde z fondu.

Ak sa to neodsúhlasí, nemôže sa to uhradiť z fondu opráv. Môžete sa ale dohodnúť, že tí, ktorí majú o to záujem, si to uhradíte z vlastných prostriedkov (teda zložíte sa na to). Potom by vám stačil súhlas väčšiny, aby ste si mohli umiestniť anténu na spoločnú strechu. Otázkou zostáva, či máte rozvody alebo si ich natiahnete znovu. A ak ich máte, či ich tým zostávajúcim odpojíte.

U nás napr. sa odsúhlasilo, že STA nebudeme udržovať. Zatiaľ existuje, aj rozvody sú, ale ak sa niečo pokazí, nikto to už nebude opravovať.

To, že platíš konces. poplatky, neznamená, že každý musí mať spoločnú anténu.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Chobot, inak aj ja som "počul" že v prípade nejakého ohrozenia by mala byť funkčná STA. Nevieš náhodou či to nedefinuje nejaký zákon? Teda že to nie je potrebné... ale to asi v zákone nebude.
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Od nás pred pár rokmi chceli za údržbu antény okolo 75 000,0 Sk. Anténa existuje, ale sa neudržiava. Tak sme to zrušili a každý byt má káblovku. Veď v základnom baliku máš ak sa memylím okolo 9 programov.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
MarcelkaT Pozri príspevok
Od nás pred pár rokmi chceli za údržbu antény okolo 75 000,0 Sk. Anténa existuje, ale sa neudržiava. Tak sme to zrušili a každý byt má káblovku. Veď v základnom baliku máš ak sa memylím okolo 9 programov.
Aj u nás v dome majú všetci káblovku. Ale čo s vlastníkom (jediný), ktorý sa dožaduje, že on nechce žiadnu káblovku, jemu stačí len STV1 a 2. A trvá na tom, že chce mať funkčnú anténu, lebo ju roky mal a zrazu nemá čo pozerať , lebo mu to nejde. Vraj kúpil byt aj s anténou a teraz mu to nefunguje. No ale ako mu mám vyvrátiť jeho názor? Najlepšie by bolo nejakým zákonom, ale akým?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jozef I Pozri príspevok
Chobot, inak aj ja som "počul" že v prípade nejakého ohrozenia by mala byť funkčná STA. Nevieš náhodou či to nedefinuje nejaký zákon? Teda že to nie je potrebné... ale to asi v zákone nebude.
s tým "počul" - to si čítal nejaký môj starší príspevok, že?

Ale k veci. Neviem o tom, že by nejaký zákon prikazoval mať STA na bytových domoch. Možno to bolo za čias Varšavskej zmluvy, kedy každý branec musel byť pripravený nastúpiť na obranu vlasti, ak by ho verejnoprávné médium na to vyzvalo. Ale hovorím možno, nechce sa mi teraz hrabať v starých zákonoch.

To, čo si počul, si si možno zle vysvetlil, resp. ten kto to povedal, to možno tiež zle "počul". Predpokladám, že počuli niečo o Zákone o STV, kde sú uvedené povinnosti STV v § 5:

"(1) Hlavná činnosť Slovenskej televízie je

a) vysielanie dvoch televíznych programových služieb na dvoch celoplošných terestriálnych analógových okruhoch2) až do ukončenia analógového televízneho vysielania na území Slovenskej republiky, najneskôr však do konca roku 2011,
b) poskytovanie najmenej štyroch obsahových služieb prostredníctvom verejnoprávneho terestriálneho multiplexu, 3)"

To mi pripadá ako jediné vysvetlenie. Inak STA je také isté spoločné zariadenie, ako napr. výťah. Ak by ste sa väčšina dohodli, môžete teoreticky výťah zrušiť. Nikde ten tvoj sused nemá zakotvené, že ten byt musí mať vždy funkčnú STA. V kúpnej zmluve možno mal, že spoločným zariadením je anténa, ale to nie je naveky dané.

Na tvojom mieste by som postupoval naopak. Nech ti on preukáže, že ste povinný mu zabezpečiť príjem STV cez STA. Ak tak veľmi chce len STV, nech si kúpi izbovú anténu, na tú chytí aj viac, než STV1 a STV2.
1 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Vďaka ... pekne si mi to podal.

Spravím tak ako si napísal. Lebo on sa oháňal tým, že je to povinnosť a mňa to vtedy veru nenapadlo, aby mi to on dokázal. To bude asi tým, že aj vo mne niekde hlodalo, či namá pravdu. Ale fajn, otočím to proti nemu a bude pokoj. Celý dom používa káblovku len on má problém s anténou.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ja mam zase taku informaciu z predchadzajuceho byvania, ze SVB je povinne zabezpecit zakladne (statne) programy ako STV1 a STV2. Toto riesil predseda a robil sa aj prieskum, kto chce len tieto programy (za ucelom zfunkcnenia a udrzby anteny), a kto chce "kabelacke" baliky. Vtedy mi ale nenapadlo predsedu sa opytat, ktory zakon to riesi. Takze riesenie najde ten, komu sa bude chciet pohrabat v zakonoch. Asi tak. :-)
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Chobot Pozri príspevok
Zo zákona na to nárok nie je. Je len na vlastníkoch, ako si čo odhlasujú. Na takéto rozhodnutie postačuje nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Teda ak si odhlasujete, že zo spoločných prostriedkov si zriadite spoločnú anténu (STA), tak to pôjde z fondu.

Ak sa to neodsúhlasí, nemôže sa to uhradiť z fondu opráv. Môžete sa ale dohodnúť, že tí, ktorí majú o to záujem, si to uhradíte z vlastných prostriedkov (teda zložíte sa na to). Potom by vám stačil súhlas väčšiny, aby ste si mohli umiestniť anténu na spoločnú strechu. Otázkou zostáva, či máte rozvody alebo si ich natiahnete znovu. A ak ich máte, či ich tým zostávajúcim odpojíte.

U nás napr. sa odsúhlasilo, že STA nebudeme udržovať. Zatiaľ existuje, aj rozvody sú, ale ak sa niečo pokazí, nikto to už nebude opravovať.

To, že platíš konces. poplatky, neznamená, že každý musí mať spoločnú anténu.
Presne tak. Je to o tom čo sa odsúhlasí vlastníkmi. My sme sa dohodli /nakoľko rozdiel medzi rekonštrukciou spoločnej televíznej antény a vybudovaním vlastnej satelit. stanice nebol nejaký markantný/ a vybudovali sme si vlastnú satelitnú stanicu.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

peton Pozri príspevok
Ja mam zase taku informaciu z predchadzajuceho byvania, ze SVB je povinne zabezpecit zakladne (statne) programy ako STV1 a STV2. Toto riesil predseda a robil sa aj prieskum, kto chce len tieto programy (za ucelom zfunkcnenia a udrzby anteny), a kto chce "kabelacke" baliky. Vtedy mi ale nenapadlo predsedu sa opytat, ktory zakon to riesi. Takze riesenie najde ten, komu sa bude chciet pohrabat v zakonoch. Asi tak. :-)
Nie je to pravda. SVB nemá povinnosť zo zákona zabezpečovať žiadne programy. Aj mne tvrdili určití vlastníci, že sme im povinný zabezpečiť tieto programy, pretože som žiadny zákon o tejto povinnosti nenašiel, obrátil som sa o pomoc na právne oddelenie ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii SR. Odpoveď taký zákon neexistuje.
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Nás učili na školení pre predsedov SVB, že zo zákona sme ako SVB povinný zabezpečiť príjem základných TV signálov, pretože každý majiteľ televízora platí koncesionárske poplatky a preto má právo na príjem verejnoprávnej TV.
Ahoj
Alena
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
My sme mali tiež na streche antény aj po zavedení káblovky, ale anténa ako vyhradené tech. zariadenie podlieha nejakým revíziám, za ktoré by sme museli platiť a tak sme ich museli odstrániť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

cervena Pozri príspevok
Nás učili na školení pre predsedov SVB, že zo zákona sme ako SVB povinný zabezpečiť príjem základných TV signálov, pretože každý majiteľ televízora platí koncesionárske poplatky a preto má právo na príjem verejnoprávnej TV.
Ahoj
Alena
Nevieš na základe akého zákona to školili takto? Ja som to dosť intenzívne študovala pred dvomi rokmi, ale nič také som nenašla. Obrátila som sa aj na radu pre retransmisiu, ale ani oni mi info tohto druhu neposkytli. Ale dobre vedieť kde to takto je určené zákonom. Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Koncesionárske poplatky predsa nejdú bytovému domu ale TV. Za tie poplatky má právo sledovať program, ktorý TV vyrobila. Neplatí však za prenos signálu v dome, lebo by bola aj káblovka zadarmo.
Napr. máš právo na bezplatné vzdelanie, ale autobus ťa zadarmo do školy neodvezie.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Aby si platil koncesionárske poplatky musíš mať funkčný televízor a rádio. Nie je podstatné či máš dobrú anténu alebo nie. O tom sa v zákone nehovorí

212/1995
§ 2
Základné pojmy
(1) Rozhlasovým prijímačom alebo televíznym prijímačom
(ďalej len „prijímač“) sa rozumie prevádzkyschopné
telekomunikačné zariadenie určené na príjem
a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych
programov
šírených rozhlasovými alebo televíznymi
vysielačmi.

§ 3
Platiteľ poplatkov
(1) Ten, kto prihlási do evidencie jeden prijímač,
môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať
viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu.
(2) Vlastník prijímača je povinný zaplatiť poplatok
(ďalej len „platiteľ poplatku“) za prijímač vyberateľovi
poplatku vo výške ustanovenej vyhláškou Ministerstva
financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo
financií“) do 15. dňa v mesiaci.
Naposledy upravil Orim : 18.12.07 at 02:34
0 0
Juraj ŠLI Juraj ŠLI

Juraj ŠLI je offline (nepripojený) Juraj ŠLI

Rád by som mal známosť o tom, čo všetko je povinné zabezpečiť spoločenstvo pri vzniku mimoriadnych situácií, pri plnení úloh civilnej ochrany a branej pohotovosti štátu.
Voľakedy nás školili, že signály a pokyny krízových štábov miest a obcí budú odovzdávané cestou verejnoprávnych médií a k ním patrí aj STV, na základe toho si myslím, že spoločenstvo by malo zabezpečiť každému majiteľovi bytu príjem týchto médií.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Juraj ŠLI Pozri príspevok
Rád by som mal známosť o tom, čo všetko je povinné zabezpečiť spoločenstvo pri vzniku mimoriadnych situácií, pri plnení úloh civilnej ochrany a branej pohotovosti štátu.
Voľakedy nás školili, že signály a pokyny krízových štábov miest a obcí budú odovzdávané cestou verejnoprávnych médií a k ním patrí aj STV, na základe toho si myslím, že spoločenstvo by malo zabezpečiť každému majiteľovi bytu príjem týchto médií.
To je síce pekné, ale žiaden zákon sme zatial neobjavili, ktorý by to nariaďoval. A slová ".... ja si myslím, že by malo... " sú nepodložené. Ak by sme vychádzali z tejto úvahy brannej bezpečnosti, ako by sa to dozvedeli všetci ľudia, ktorí sú v páci ? Veď to by musel zamestnávateľ zabezpečiť príjem STV na pracovisku, aby mohol v krízovej situácii informovať ľudí. Ale to tak veru nie je. Prečo by to malo byť na bytovom dome inak?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keď nás to učili, vtedy ani televízor každá rodina nemala - možno jej ho mali kúpiť. Ten, kto ho mal, obyčajne chytal signál na drôt prestrčený cez okno, nie cez (spoločnú) anténu. Nakoniec, ani spoločenstvá neboli ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
Zo zákona na to nárok nie je. Je len na vlastníkoch, ako si čo odhlasujú. Na takéto rozhodnutie postačuje nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Teda ak si odhlasujete, že zo spoločných prostriedkov si zriadite spoločnú anténu (STA), tak to pôjde z fondu. Ak sa to neodsúhlasí, nemôže sa to uhradiť z fondu opráv.
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Llívia Pozri príspevok
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.
Ja si myslím, že spadá. Pretože treba zákon čítať celý, nie len vytrhávať niektoré paragrafy. V tvojom citovanom paragrafe je, že

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ..."

Av § 2 ods. 5 je definované, čo sú spoločné zariadenia domu:

"(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot, díky za upozornenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať