Zavrieť

Porady

predaj / darovanie rodinného domu

DObrý deň. Mám takýto problém. Otec spoluvlastní s jeho sestrou v pomere 1:1 rodinný dom 17 rokov. Otec má v dome trvalý pobyt, jeho sestra nie. Keďže dom potrebuje rekonštrukciu a oni nemajú dosť finančných prostriedkov, rozhodli sme sa s manželom, že do domu investujeme nejaké peniaze a budeme tam víkendovo bývať. Otázka je, či získať dom darovaním od obidvoch s tým, že otcovu sestru neoficiálne vyplatíme a otec tam bude mať vecné bremeno, alebo to riešiť kúpno-predajnou zmluvou - dá sa aj v takomto prípade zriadiť vecné bremeno ? musí niekto platiť nejaké dane ? treba zmalecký posudok alebo dáme do zmluvy sumu na akej sme sa dohodli ? Vite poradiť, čo by bolo výhodnejšie pre všetkých zúčastnených. A ešte idem vyplatiť aj svoju sestru ako potenciálnu dedičku 1/4 domu - treba aj toto nejako zazmluvniť ? Ďakujem za každú radu. Adriana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ami05 je offline (nepripojený) ami05

    ami05
    A ešte by ma zaujímalo, že či sa vprípade kúpno-predajnej zmluvy dá na nehnuteľnosť zriadiť vecné bremeno. Ďakujem

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Určite to riešte kúpnopredajnou zmluvou. Vecné bremeno môžete zriadiť aj v kúpnopredajnej zmluve. Do zmluvy dáte cenu, na akej ste sa dohodli. Suma, ktorú vyplatíte otcovej sestre môže byť rozdielna od tej, ktorú vyplatíte otcovi. Otec môže potom tú sumu darovať Vašej seste. Nepotrebujete ani znalecký posudok, ani neplatíte žiadnu daň z prevodu. Daň sa však neplatí za predpokladu, ak otec a jeho sestra dom vlastnia dlhšie ako 5 rokov, ak tam nemajú trvalý pobyt, alebo 2 roky aj s trvalým pobytom.

    ami05 je offline (nepripojený) ami05

    ami05
    Ďakujem za odpoveď. Určite to spravíme kúpno-predajnou zmluvou, chcela som sa opytat, ci nemate niekto vzor kupno-predajnej zmluvy s vecnym bremenom. Chcela by som si zmluvu urobit sama, lebo v BA za to pravnici pytaju dost vela penazi a ja tak trochu pracujem s tvorbou zmluv, aj ked trosku ineho charakteru, tak by som to chcela skusit. Dakujem velmi pekne a prajem pekny den.

    predaj / darovanie rodinného domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.