Zavrieť

Porady

Invalid.dôchodca a nočný príplatok

Prosím o radu : Invalidný dôchodca - inval. nad 70%, pracuje ako strážnik v hlavnom prac.pomere, pracuje aj v noci. Má nárok na príplatok za prácu v noci - vo výške 20% minim. mzdoveho nároku alebo v akej výške? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    Dakujem za reakciu, aj ja som si myslela, ale program OLYMP mi u tohto pracovníka vypočítal príplatok za noc v polovičnej výške oproti "ostatnym" pracovnikom /nie ID/ za rovnaku pracu. Telefonovala som aj do f.KROS, kde mi bolo povedané, že ID má nárok na polovičný - 50%-ný príplatok za prácu v noci...?? preto som zmätená.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    123
    Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
    Na začiatok

    (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.

    (2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    Nejde o vedúceho zamestnanca, ani nemá nič také v prac.zmluve dohodnuté. Ešte skúšam , či nemám niečo zle v nastaveniach v programe u tohto zamestnanca...ak si neporadím, možno presuniem tuto tému do "OLYMP"-u.
    Ale každopádne ma vyviedla z mierytá "poradkyňa" v softverovej firme, kam som volala - ona mi tvrdila, že ID má nárok na 50% -ný príplatok za noc oproti ostatným !?
    Každopádne ďakujem vikinke za odpovede.

    ede je offline (nepripojený) ede

    ede
    Takže som zistila, ze v programe mám čo sa týka zamestnancov nastavené všetko dobre. T.zn., že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/. V číslach to znamená:
    - minim.mzd.nárok 46,60 SK/hod
    - príplatok za prácu v noci je 20% zo 46,60 .....9,32 Sk/hod
    - príplatok za prácu v noci pre inval.dôchodcu je......4,66 Sk/hod /50% z 9,32/

    Je to správne ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ede Pozri príspevok
    Takže som zistila, ze v programe mám čo sa týka zamestnancov nastavené všetko dobre. T.zn., že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/. V číslach to znamená:
    - minim.mzd.nárok 46,60 SK/hod
    - príplatok za prácu v noci je 20% zo 46,60 .....9,32 Sk/hod
    - príplatok za prácu v noci pre inval.dôchodcu je......4,66 Sk/hod /50% z 9,32/

    Je to správne ?
    Mysím, že ten výpočet je správny, pretože v zmysle § 2 odst. 1 písm. d zákona o minimálnej mzde je výška minimálnej mzdy požívateľa invalidného dôchodku 50 % zo stanovenej sumy.
    Teda, ak ho máš nastaveného v personalistike ako invalida, min. mzda pre výpočet príplatku nie je 46,60 sk/hod, ale len polovicu.

    -------
    Veronika

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ede Pozri príspevok
    Takže som zistila, ze v programe mám čo sa týka zamestnancov nastavené všetko dobre. T.zn., že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/. V číslach to znamená:
    - minim.mzd.nárok 46,60 SK/hod
    - príplatok za prácu v noci je 20% zo 46,60 .....9,32 Sk/hod
    - príplatok za prácu v noci pre inval.dôchodcu je......4,66 Sk/hod /50% z 9,32/

    Je to správne ?
    Správne to môže byť, ale diskriminačné to určite je. A ešte povedz, že má na hodinu 23,30 Sk... Ale v každom prípade to so softvérom nie je celkom kóšer, lebo v zákone sa hovorí o "zvýhodnení najmenej 20 %", t.j. mala by sa dať nastaviť aj iná suma...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Správne to môže byť, ale diskriminačné to určite je. A ešte povedz, že má na hodinu 23,30 Sk... Ale v každom prípade to so softvérom nie je celkom kóšer, lebo v zákone sa hovorí o "zvýhodnení najmenej 20 %", t.j. mala by sa dať nastaviť aj iná suma...
    Prečo ? Pozri zákon o min.mzde, u inv. dôchodcu je naozaj min. mzdový nárok 1/2 min.mzdy. Nastavenie v SW OLYMP je OK.

    --------
    Veronika

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    veronikasad Pozri príspevok
    Prečo ? Pozri zákon o min.mzde, u inv. dôchodcu je naozaj min. mzdový nárok 1/2 min.mzdy. Nastavenie v SW OLYMP je OK.

    --------
    Veronika
    Veď ja som nenamietal voči správnosti výkladu zákona a výpočtu podľa neho... Len pokladám za diskriminačné, keď za rovnakú prácu by sa vyplatilo ID len polovička toho, čo zdravému.
    No a ede píše (podľa fy Kros), že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/.
    A tu zase namietam, že prečo je softvér natvrdo nastavený na 20% (podotýkam, že nepoznám ten softvér), keď (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku, teda možno mu priznať aj 25 alebo 30%, tak by sa to malo dať nastaviť.
    Ale buď som si zle prečítal príspevky, ale je to fakt tým, že nepoznám Olymp...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Veď ja som nenamietal voči správnosti výkladu zákona a výpočtu podľa neho... Len pokladám za diskriminačné, keď za rovnakú prácu by sa vyplatilo ID len polovička toho, čo zdravému.
    No a ede píše (podľa fy Kros), že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/.
    A tu zase namietam, že prečo je softvér natvrdo nastavený na 20% (podotýkam, že nepoznám ten softvér), keď (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku, teda možno mu priznať aj 25 alebo 30%, tak by sa to malo dať nastaviť.
    Ale buď som si zle prečítal príspevky, ale je to fakt tým, že nepoznám Olymp...
    percento sa v programe dá zmeniť, ale vždy ho bude počítať z 1/2 = 46,60sk/hod.Nejedná sa o 50%-nú výšku príplatku, ale o zo zákona zníženú min. mzdu invalidov.

    -------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 15.11.07 at 17:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.