Zavrieť

Porady

Dvaja zivnostnici - jeden 'biznis'

Dobry den prajem,

Prosim, poradte ako rozumne vyriesit nasledujuci problem:
Sme dvaja zivnostnici(resp. budeme zatial je len jeden) a mame zaujem spolocne obchodovat, aby bol nas podiel na 'biznise' rovnocenny. Ako je mozne to riesit, pretoze pochybujem, ze je z uctovneho hladiska mozne delit faktury na polovicu alebo nieco podobne.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Môžete si "založiť" združenie dvoch FO podnikateľov, alebo radšej rovno s. r. o. ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    lover Pozri príspevok
    Dobry den prajem,

    Prosim, poradte ako rozumne vyriesit nasledujuci problem:
    Sme dvaja zivnostnici(resp. budeme zatial je len jeden) a mame zaujem spolocne obchodovat, aby bol nas podiel na 'biznise' rovnocenny. Ako je mozne to riesit, pretoze pochybujem, ze je z uctovneho hladiska mozne delit faktury na polovicu alebo nieco podobne.

    Dakujem
    A Ty si ten, ktorý bude živnostník alebo ten tichý spoločník ?
    Ak ten prvý, rada Ťa z tohoto nápadu preliečim .

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Založte si zmluvu o združení dvoch fyzických osôb podľa § 829 Obč.zákonníka. Príjmy a výdavky sa delia %, ktoré uvediete v zmluve. Účtovníctvo vedie iba jeden, ktorý je poverený v zmluve.

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Ahojte, dakujem za vsetky odpovede. Dufam, ze 'zdruzenie zivnostnikov' je ta spravna volba pre mensi zacinajuci biznis...

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Este ma napadlo, je potrebne zdruzenie niekde zaregistrovat?

    Nemate niekto k dospozicii zmluvu o zdruzeni, aby som sa mal od coho odrazit?

    Dakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Vznik združenia musia všetci členovia združenia oznámiť do 15 dní od vzniku miestne príslušnému správcovi dane, ktorému sa predkladá aj zmluva o združení. Zmluvu o združení budete prikladať aj k daňovému priznaniu k dani z príjmov.

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Johanka - dakujem.

    Trosku som sa tu 'rypal' a nasiel som prispevok, kde isty clen porady pisal, ze tu istu zmluvu poskytuje danovemu uradu uz 10 rokov. T.z., ze sa treba ohlasovat na prislusnom DU a updatovat zmluvu kazdy rok??

    Akym sposobom prebieha ohlasovanie, je k tomu nejake konkretne tlacivo?

    Dakujem!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lover Pozri príspevok
    Johanka - dakujem.

    Trosku som sa tu 'rypal' a nasiel som prispevok, kde isty clen porady pisal, ze tu istu zmluvu poskytuje danovemu uradu uz 10 rokov. T.z., ze sa treba ohlasovat na prislusnom DU a updatovat zmluvu kazdy rok??

    Akym sposobom prebieha ohlasovanie, je k tomu nejake konkretne tlacivo?

    Dakujem!
    Stačí listom ohlásiť, ku ktorému treba priložiť zmluvu o združení. V tej zmluve musi byť určená osoba (poverená), ktorá bude viesť účtovníctvo za združenie. Tým pádom všetky doklady zýkajúce sa združenia musia byť vystavené na jeho meno, inak daňový úrad ich neuzná.
    Prikladám jeden link na preštudovanie:

    http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html

    lover je offline (nepripojený) lover

    lover
    Este mam otazku(ako neuctovnik):
    A ako sa da rozlisit podnikanie zdruzenia a moje vlastne podnikanie ako jednej SZCO? Ako sa da ustrazit, aby potom(samozrejme teoreticky) ucastnici zdruzenia nevymahali podiel zo zisku uvedeny v zmluve o zdruzeni aj z mojej nezavislej cinnosti. Pretoze ked tomu rozumiem, moje meno bude figurovat na dokladoch(fakturach...), ktore patria zdruzeniu a taktiez aj na dokladoch z mojej vlastnej cinnosti.

    Druhy ucastnik clen zdruzenia si bude povinny robit svoje uctovnictvo sam(zo svojej samostatnej cinnosti), alebo ja(uvedeny v zmluve) budem musiet viest 3 uctovnictva(za seba, za zdruzenie a aj za clena zdruzenia)??

    Dakujem!

    7iro je offline (nepripojený) 7iro

    7iro
    Pripájam sa k otázke vyššie, tiež som zvedavý, a mám jednu navyše:

    Ak bude člen A viesť účtovníctvo, člen B teda nie, aké daň. priznanie sa podáva? (každý zvlášt, to je mi jasné), zisk by sa delil na polovicu mezdi členov A a B. Teda skor mám na mysli, aké príjmy atď. sa uvádzajú do daň. vecí, ZP, SP.... (je to asi tá polovica zo zisku, ale radšej sa uistím, žemám pravdu)

    Ďakujem!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lover Pozri príspevok
    Este mam otazku(ako neuctovnik):
    A ako sa da rozlisit podnikanie zdruzenia a moje vlastne podnikanie ako jednej SZCO? Ako sa da ustrazit, aby potom(samozrejme teoreticky) ucastnici zdruzenia nevymahali podiel zo zisku uvedeny v zmluve o zdruzeni aj z mojej nezavislej cinnosti. Pretoze ked tomu rozumiem, moje meno bude figurovat na dokladoch(fakturach...), ktore patria zdruzeniu a taktiez aj na dokladoch z mojej vlastnej cinnosti.

    Druhy ucastnik clen zdruzenia si bude povinny robit svoje uctovnictvo sam(zo svojej samostatnej cinnosti), alebo ja(uvedeny v zmluve) budem musiet viest 3 uctovnictva(za seba, za zdruzenie a aj za clena zdruzenia)??

    Dakujem!
    Doporučujem :
    1/ Vy ako poverený člen vedením účtovníctva budete viesť jedno spoločné účtovníctvo pre združenie t.j. pre Vašu spoločnú činnosť.Aby ste mali rozlíšené doklady tak doporučujem ich viesť takto http://www.porada.sk/567806-post13.html


    2/Okrem spoločného účtovníctva si budete viesť Vaše osobné účtovníctvo, kde budete účtovať o Vašej samostatnej podnikateľskej činnosti ,teda o príjmoch a výdavkoch spojených s Vašou podnikateľskou činnosťou .

    3/ Druhý člen združenia si bude viesť tiež svoje osobné účtovníctvo na základe jeho samostatnej podnikateľskej činnosti .Teda ,Vy nie ste povinný mu jeho účtovníctvo viesť .

    Tu by som sa pozastavila nad tým , že aby ste mali v zmluve o združení ošetrenú Vašu samostatnú podnikateľskú činnosť , aby nebola totožná so spoločnou .Myslím tým , že napríklad spoločne budete dosahovať príjmy napr. činnosti murárske práce a okrem toho aj Vy samostatne budete vykazovať tú istú činnosť .Tu by som videla možnú spochybniteľnosť ako zo strany druhého člena združenia , ale aj zo strany DU.
    Ale nebude vadiť ak napríklad spoločne budete vykonávať murárske práce a osobne budete dosahovať príjem z autoservisu .
    To isté platí aj pre duhého člena združenia .

    Ak budete viesť účtovníctvo treba si však preštudovať
    http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uctovnictve.html

    http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html

    Ak by to bolo na mne , tak by som odporúčala účtovníctvo zveriť do rúk účtovníka .
    Naposledy upravil Zita5 : 17.11.07 at 08:58

    7iro je offline (nepripojený) 7iro

    7iro
    Mal by som esťe otázku -

    Ak bude člen A viesť účtovníctvo, člen B teda nie, aké daň. priznanie sa podáva? (každý zvlášt?) zisk by sa delil na polovicu mezdi členov A a B. Teda skor mám na mysli, aké príjmy atď. sa uvádzajú do daň. vecí, ZP, SP.... (je to asi tá polovica zo zisku, ale radšej sa uistím, žemám pravdu)

    Ďakujem!

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak budete mať v zmluve o spoločnom podnikaní dohodnuté v akom pomere si delíte príjmy a výdavky,napr.50:50, podľa toho budete uvádzať aj v DP,ktoré si podáva každý účastník združenia sám za seba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.