Zavrieť

Porady

Nákup od osoby, ktorá nie je živnostník

Nenašla som podobnú tému. Vie niekto poradiť? Živnostník kupuje náhradné diely na traktor a pod. od súkromnej osoby, ktorá nepodniká. Niekedy sú to veci, ktoré v predajni za tie ceny nekúpite. Ľudia sa však boja dokladov. Chcela by som vedieť, v akej výške môže tieto ND kúpiť od takejto osoby, aby ju nepoškodil , aby nemusela platiť žiadnu daň? Živnostník riadne zaplatí, no ide mu o to, aby mal aj doklad, na základe ktorého si to môže dať do výdaja. Je to škoda nevyužiť. Stačí vyhotoviť kúpno predajnú zmluvu a pokladničné doklady? Naozaj neviem nájsť v Zákone o dani z príjmov, do akej výšky môže byť tento príjem, aby nepodliehal dani. Ak viete, napíšte, moc to pomôže. Vďaka a pekný večer.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o dani z príjmov
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
...
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

0 0
vikau vikau

vikau je offline (nepripojený) vikau

par.9 ods.d zakona o dani z prijmu č.595/2003
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Príroda Pozri príspevok
Nenašla som podobnú tému. Vie niekto poradiť? Živnostník kupuje náhradné diely na traktor a pod. od súkromnej osoby, ktorá nepodniká. Niekedy sú to veci, ktoré v predajni za tie ceny nekúpite. Ľudia sa však boja dokladov. Chcela by som vedieť, v akej výške môže tieto ND kúpiť od takejto osoby, aby ju nepoškodil , aby nemusela platiť žiadnu daň? Živnostník riadne zaplatí, no ide mu o to, aby mal aj doklad, na základe ktorého si to môže dať do výdaja. Je to škoda nevyužiť. Stačí vyhotoviť kúpno predajnú zmluvu a pokladničné doklady? Naozaj neviem nájsť v Zákone o dani z príjmov, do akej výšky môže byť tento príjem, aby nepodliehal dani. Ak viete, napíšte, moc to pomôže. Vďaka a pekný večer.
Stačí kúpna zmluva v zmysle Občianskeho zákonníka a váš výdavkový pokladničný doklad, podpísaný aj príjemcom. Príjemca, ak je súkromná osoba - nepodnikateľ, nemá dôvod vystavovať príjmový pokladničný doklad.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ďakujem za rýchle odpovede. Nad tým odsekom som sa pozastavila, ale nebolo mi to celkom jasné. Teda ten príjem môže byť neobmedzený, v našom prípade, teda aj pre nás do výšky 30 tis., aby šlo všetko do výdaja? Chápem to dobre? Vďaka . Ste zlatí. Všetkým krásny sobotný večer!
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Napadla ma este jedna variacia tejto temy - restauracia jednorazov nakupi od FO nepodnikatela zemiaky v hodnote cca 800 Sk. Musi byt pisomna kupna zmluva? Do ruk sa mi dostal len VPD, na ktorom je meno+priezvisko FO a cislo jej obcianskeho. Ani bydlisko, ani nic ine. Vdaka za vase rady.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Príroda Pozri príspevok
.... Teda ten príjem môže byť neobmedzený, v našom prípade, teda aj pre nás do výšky 30 tis., aby šlo všetko do výdaja? ...
Áno, dá sa to aj tak povedať. FO občan môže si rozpredať svoje veci nezaradené do podnikania, za cenu na akej sa dohodnete (napr. pri neexistencii novej súčiastky aj cena použitej môže byť vyššia ako novej). Osobne by som si dal len pozor, aby som si od dotyčného občana nekupoval napr. už piaty rovnaký motor, resp. od FO s potvrdením, že má 5 árovú záhradku nekupoval každý mesiac 5 metrákov zemiakov plus nejaké drobnosti.

Ak však v priebehu roka vyplatíš FO v hotovosti cez 100.000 Sk, tak si treba dať pozor na oznamovaciu povinnosť podľa §32 ods.5 zákona o správe daní...
a takúto osobu nahlásiť DÚ podľa miesta príslušnosti FO....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
cit: Živnostník kupuje náhradné diely na traktor a pod. od súkromnej osoby....
Definícia živnosti:
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Otázka: odkiaľ má súkromná osoba ND? Ak rozobral vlastný traktor a ND rozpredáva, tak je to v poriadku. Ak nie, tak ich "zháňa" za účelom jeho ďaľšieho predaja a tu už nastupuje § 2 ŽZ.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Našla som ďalšiu vec. Pri platbe FO, ktorú pri presiahnutí 100 tis. ročne treba hlásiť na DU ide o - platbe FO-podnikateľovi alebo platbe FO- súkromnej osobe, ktorá nepodniká alebo obom? Ja som to brala tak, že hlásenie podávam pri platbe nad 100 tis. v pribehu roka FO-živnostíkovi. Poradíte? Predsa sa ešte treba pozrieť na zákon o správe daní? Vďaka za rady a pekný nedeľný večer!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
akejkoľvek osobe.....
ak vyplatíš v priebehu roka nad 100000 Sk hotovosť, nahlasuješ na DU.
pozri §32 zákona 511/1992

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, 10e) deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozri ZSDP
§ 32
Súčinnosť tretích osôb

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
som svoj príspevok upravila súčasne s Aljok, súhru oceňujem...................
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ahoj! V súvislosti s nákupom od FO nepodnikateľa nad 100 000 sa ohlasuje platba Fo aj pri nákupe DHM od tejto osoby? Živnostník kúpil traktor v hotovosti od súkromnej ososby za vyššiu sumu? Treba aj toto dať do hlásenia na DU? Vďaka za rady! E.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Príroda Pozri príspevok
Ahoj! V súvislosti s nákupom od FO nepodnikateľa nad 100 000 sa ohlasuje platba Fo aj pri nákupe DHM od tejto osoby? Živnostník kúpil traktor v hotovosti od súkromnej ososby za vyššiu sumu? Treba aj toto dať do hlásenia na DU? Vďaka za rady! E.

áno
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Príroda Pozri príspevok
Ahoj! V súvislosti s nákupom od FO nepodnikateľa nad 100 000 sa ohlasuje platba Fo aj pri nákupe DHM od tejto osoby? Živnostník kúpil traktor v hotovosti od súkromnej ososby za vyššiu sumu? Treba aj toto dať do hlásenia na DU? Vďaka za rady! E.
Áno, viď prechádzajúce príspevky. Ale prečo mu to nepreplatíte cez účet (nemá) - a máš po problémoch....
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka Stefan, účet asi nemá, už mám doložený VPD. Robím v Alfe a tam je teraz toto tlačivo zmenené- v úvodnom texte je uvedené, že nahlasujem platbu od FO a upovedomím ju, že je povinná platiť daň. Nesedí mi to s tým, že súkromná osoba za predaj svojho HM neplatí daň. Nechcem niekomu ublížiť. Alebo hlásenie urobiť ručne bez úvodu? Len mám aj ďalšiu takúto FO-podnikateľa, to je v pohode. Zdravím!
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Len teraz nič nenahlasuj, termín je až ku koncu januára 2008.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka za ochotu,ekopo, to mi je jasné, len premýšľam dopredu. Pekný večer!
0 0
nasataska nasataska

nasataska je offline (nepripojený) nasataska

Mam tiez podobny problem, predavam doma varenu plastelinu. Vacsinou len kamoskam. Oslovila ma riaditelka materskej skolky, ci by som im dodala 2 kg (v cene 200 Sk) plasteliny. Potrebuje vsak doklad. Zevraj jej nestaci, ak podpisem VPD. Treba aby som s nou spisala aj kupnu zmluvu?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

nasataska Pozri príspevok
Mam tiez podobny problem, predavam doma varenu plastelinu. Vacsinou len kamoskam. Oslovila ma riaditelka materskej skolky, ci by som im dodala 2 kg (v cene 200 Sk) plasteliny. Potrebuje vsak doklad. Zevraj jej nestaci, ak podpisem VPD. Treba aby som s nou spisala aj kupnu zmluvu?
Smrdí to nedovoleným podnikaním.
V žiadnom prípade by som nedávala žiaden doklad.
Prečítaj si predchádzajúce príspevky, kde je vysvetlené, aké veci sa kupujú od nepodnikateľov na základe kúpnopredajnej zmluvy.

Ty nepredávaš svoj nepotrebný hnuteľný majetok,ktorý neslúžil nikdy na podnikanie, ale vyrábaš plastelinu.
0 0
STANČO STANČO

STANČO je offline (nepripojený) STANČO

Takže ak dobre chápem, tak živnostník musí nahlásiť nepodnikateľa-FO na DÚ/ oznamovacia povinnosť/, ale tá FO nepodnikateľ nebude platiť z predaja svojho majetku daň? Aj ke´d napríklad predá traktor upravený na prácu v lese / bez TP / za napr.240 000,-? Su tam navijáky,....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať