Zavrieť

Porady

bsm , moje prava, patri mi podla zakona 1/2 domu?

Spoznali sme sa 4 roky, počas tejto doby sme sa dohodli, že si zakúpime alebo vystavíme bývanie. Býv. Manžel mi navrhol, aby sme si vybudovali samostatnú bytovú jednotku nad nehnuteľnosťou jeho rodičov.
Zo súhlasu jeho rodičov bola plánovaná výstavba na nehnuteľnosť . Po uvedenom návrhu bola vypracovaná projektová dokumentácia na vybudovanie samostatnej bytovej jednotky a to 3 izieb , haly kúpeľne,wc,kuchyne schodiská, balkona , kotolen.
Rodičia byv. Manžela a moji rodičia sa dohodli, že každý nám daruje finančné prostriedky, aby sme si vybudovali samostatnú bytovú jednotku. Dohodli sme sa, že nehnuteľnosť ktorú vybudujeme bude patriť do podielového spoluvlastníctva nás oboch každému v ½. V skutočnosti bola stavba zahájená už v roku 2003 a stavebné povodlenie bolo vyžiadané až v priebehu stavby. O stavebné povolenie požiadal býv. Manžel ktoré bolo vydané dna 17.03.2004 na jeho meno.
Býv. Manžel za prítomnosti mojich rodičov prehlásil pred zahájením stavby, že je pripravený finančne do výšky 300.000 sk, a moji rodičia prehlásili, pre zahájením stavby, že ja som pripravená do výšky 500.000 sk. Na základe týchto prehlásení bola pôvodná plochá strecha na dome rodičov odporcu odstránená, boli vybudované potrebné základy, vybudované odvodové múry, priečky, strecha, strešná krytina, vnútorné a vonkajšie omiekty, bolo zabudované kúrenie, bola zavedená voda, elektrina, boli vybudované obklady nehnuteľnosti, boli vybudované dlažby a maľovka. Pri zakúpení materiálu a pri všetkých prácach vypomáhal môj otec, jeho priatelia ako aj bývalemu manželovi otec a príbuzní.
Manželstvo bolo uzavreté 30.10.2004 a kolaudačné rozhodnutie na nehnuteľnosť bolo vydané dna 06.05.2005, napriek skutočnosti, že sme boli manželia bolo vydané len na meno bývalého manžela .
Napriek tomu, že nehnuteľnosť bytová jednotka nebola skolaudovaná po uzavretí manželstva 30.102004 sme celú bytová jednotku začali uzívať na jej stanovený účel. Po vykonaní kolaudačného rozhodnutia som požiadala býv. Manžela aby dal právne usporiadať zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech jeho v ½ a mna v ½ tak ako znela dohoda pred zahájením stavby. Býv. Manžel mi prisľúbil, že zaháji právne usporiadanie vlastíctva k uvedenej nehnuteľnosti. Za týmto cieľom dal vyhotoviť kúpnu zmluvu podľa obsahu ktorej som sa mala stať podielovou spoluvlastníčou v ½ a býv. Manžel podielovým spoluvlastníkom v ½ nehnuteľnosti bytovej jednotky c 2 v poschodovom rodinnom dome. Kúpna zmluva bola podpísaná , oboch podpisy boli overené v januári 2006 . Po podpise zmluvy ma býv. Manžel ubezpečil, že k návrhu na vklad vastíckeho práva pripojí všetky doklady a zumluvy predloží na kataster na zápis vlastíckeho práva.
Medzi nami v uvedenom obdoví vznikali nedorozumenia práve pre nadobudnutie vlastníckého práva, býva. Manžel vo veci nekonal, zahájil konanie o rozvod manželstva.
Z nehnuteľnosti dna 06.05.2006 som odsťahovala svoj osobný majetok, časť osatenia dieťaťa, svoju výbavu, hnuteľnosti, ktoré tvorili môj dar a casť stavebného materiálu. – tieto veci boli spísané do zápisneice a boli podpísané. Nebola vyhotovená zapisnica o majetku, ktorý zostal.

Touto žalobou sa domáham určenia podielového spoluvlastíctva k nehnutelnosti byt c 2 vchod c 1 v obytnom dome . domáham sa určenia vlastníckeho podielu ½ s poukazom na § 132 ods. 1 občianského zákonníka / originálnym spôsobom nadobudnuté vlastníctvo k novovzniknutej veci./
S býv. Manželom som viackrát vyzvala na uzavretie mimosúdnej dohody, ale nebol ochotný, poukazal sumu 143000 sk.

Moja najvačia otázka znie ci mi patrí ½ domu? Ci VYHRáM SúD, ON VšETKO TAJí.
ALEBO AkýM SPôSOBOM MáM POKRAčOVAť?
Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Doporučujem Ti, aby si sa nechala zastupovať právnikom. Takéto majetkové spory sú zdĺhavé a je dobré mať kvalifikovaného zástupcu. Na podporu svojich tvrdení budeš musieť predložiť doklady a nechať vypočuť veľa svedkov.

    bsm , moje prava, patri mi podla zakona 1/2 domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.