Zavrieť

Porady

dotácia

Dostala som dotáciu z ÚP na začatie podnikania. To som už zistila, že dotácia je daňový príjem - čo z nej miniem, je daňový výdaj.
Ale v tom prípade sa ten príjem započíta aj do príjmov - čo sa týka povinných odvodov do sociálnej sporiteľne. Čiže napr. nebudem mať v roku 2005 príjem z podnikania ani 70 000,- Sk, dotácia bola 80 000,- budem povinná platiť odvody do soc. poisť. Asi je to tak, či nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Musíte si ale uvedomiť, na aké účely máte pridelenú tú dotáciu: na prevádzkové účely alebo na nákup dlhodobého majetku a podľa toho budete účtovať. Z vašich slov to nie je jasné.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Dotáciu som dostala za zriadenie pracoviska, t.j. zariadenie, PC, softwar, internet ... Všetko miniem podľa plánu, nekupujem žiaden DHM. Ide mi len o to, či budem mať odvodovú povinnosť do sociálnej poisťovne.

    Tamarka je offline (nepripojený) Tamarka

    živnostník Tamarka
    Ja som dotáciu zaradila medzi príjmy a výdaje neovplyvňujúce základ dane. Dotácia sa mi tak znulovala, neviem či som urobila dobre?
    Poradí niekto Laure a zároveň aj mne? Dik.

    ANYMex je offline (nepripojený) ANYMex

    ANYMex
    Dotácia musí byť v zdaniteľných príjmoch podľa zákona o daniach z príjmov.

    Čo sa týka rozpúšťania dotácie - v prípade, že sa obstaráva dlhodobý majetok, tak sa rozpúšťa v súlade s odpisovým plánom.

    Ak nechceš platiť odvody (čo je asi samozrejmé ) ), tak považuj majetok do 30.000,-- za drobný a odpisuj ho účtovne.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Asi som nechápavá. Takže: kde presne zapíšem príjem dotácie? Do ktorej kolónky? Nákup PC za 29.000,- do ktorej?
    Doteraz som zapísala dotáciu do ost. príjem zvyšujúci základ dane.
    Nákup - do výdaj znižujúci základ dane.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    1.Prijem 80 tis z UP =príjem nezvyš. zaklad dane.
    2.Nakup materialu z týchto peňazí z ÚP do 30 tis alebo
    prevádzková réžia = úhrada do nakladov znižujúcich základ dane a súčasne naučtuj nepeňažnú operáciu /ID/ vo výške týchto nakladov ako príjem zdaniteľný.
    3. Ak si kúpiš napríklad PC z dotácie, alebo čokolvek hmotné vyššie ako 30 tis, vypočítaš so ročný odpis zaučtuješ ho do nákladov zniž. zákl. dane a súčasne vykonáš nepeňažnú operáciu-príjem zdaniteľný, ktorý bude vo výške sumy odpisov.
    Takže vlastne výšku zdaniteľných príjmov si potom spočítaš a nemusí to byť cela suma , ak si kupovala odpisovaný majetok.
    Naposledy upravil deha : 03.03.05 at 11:15

    jurko je offline (nepripojený) jurko

    jurko
    Laura sa nepýta či to má dobre, ona sa pýta do ktorého riadku daňového priznania. Podľa mňa do žiadneho, lebo dotácia sa objaví na r. 100 daňového priznania v hospodárskom výsledku. A teda nie je tak ako po minulé roky potrebné ju vpisovať do položiek znižujúcich základ dane a zároveň náklady súvisiace s prijatou dotáciou do položiek zvyšujúcich základ dane.
    mam otazku, rodicia dostali dotaciu na pestovanie vybranej polnohospodárskej plodiny, chcem sa spytat, je toto zdanitelny príjem, neviem to najst v zakone.
    prosím, nikto nemate skusenosti so zdanovaním poľnohospodárskych dotácii???? dost mi to suri, prosim.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Dobrý deň. Z príspevku pre zač. podnikateľov si hradím aj zdravotné a sociálne poistenie. Ako si mám uplatňovať tento odpočet?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Prečítaj si tieto témy - [SEARCH]dotácia[/SEARCH]. Nájdeš tam aj účtovanie.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bajka Pozri príspevok
    Mám záujem o výške dotácie z úradu práce

    Kde je otázka?

    Doplnenie: Ak máš na mysli podmienky získania dotácie na začatie podnikanie zadaj do funkcie hladaj: dotácia, ÚP, ESF (Európsky sociálny fond). Musíš splňať podmienku, že si evidovaná na ÚP minimálne 4 mesiace, vypracovať podnikateľský plán .... Výška dotácie je rôzna podľa kraja, kde uchádzač má trvalé bydlisko. Presnejšie info najedeš aj na stránke www.upsvar.sk - Úrad práce, sociálnych veci a rodiny.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 25.02.07 at 10:04 Dôvod: Doplnenie príspevku.

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Zákazník začal živnosť 01.12.06 , dostal dotáciu vo výške 80 tis. Kúpil počítač v hodnote 29800 sk. Mô že majetok do 30tis. odpisovať aj 4 roky, alebo musí jenorazovo. Jedná sa mi o to aby neplatil odvody do SP od 01.07.07.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Marína Pozri príspevok
    Prečítaj si tieto témy - dotácia. Nájdeš tam aj účtovanie.

    Ja to mám ale trochu zamotané. Dohodu o priznaní dotácie z ÚP som podpísala (teda bola schválená) 08.12.2006, začiatok podnikania mám od 11.12.2006 (na ŽL) Za mesiac december by som si už mala podľa podnikateľského zámeru z dotácie zaplatiť poistenie na ZP a SP, ale dotácia mi na účet prišla až 09.01.2007
    V PD som zaúčtovala: ZP a SP - výdavky zahrnuté do ZD
    v uzávierk. oper.- príjmy zahrnuté do ZD vo výške
    výdavkov
    Všetky ostatné vklady, výbery, réžiu tak ako treba. Za december som iné príjmy nemala, tak mi vznikla strata 184 SK a musim podať daň. priznanie.
    O dotácii účtujem v PD až 09.01.2007 a pokračujem podľa podnik.zámeru?
    Neviete mi poradiť či to mám dobre?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vanesa34 Pozri príspevok
    Ja to mám ale trochu zamotané. Dohodu o priznaní dotácie z ÚP som podpísala (teda bola schválená) 08.12.2006, začiatok podnikania mám od 11.12.2006 (na ŽL) Za mesiac december by som si už mala podľa podnikateľského zámeru z dotácie zaplatiť poistenie na ZP a SP, ale dotácia mi na účet prišla až 09.01.2007
    V PD som zaúčtovala: ZP a SP - výdavky zahrnuté do ZD
    v uzávierk. oper.- príjmy zahrnuté do ZD vo výške
    výdavkov
    Všetky ostatné vklady, výbery, réžiu tak ako treba. Za december som iné príjmy nemala, tak mi vznikla strata 184 SK a musim podať daň. priznanie.
    O dotácii účtujem v PD až 09.01.2007 a pokračujem podľa podnik.zámeru?
    Neviete mi poradiť či to mám dobre?
    Poistné ak si registrovaná, za mesiac december si mala platiť do 8.januára 2007 .Dotáciu si obdržala tiež v januári 2007 . Nevidím dôvod v roku 2006 účtovať o dotáciií a jej použití .

    Daňové priznanie "B" ....... pokiaľ chceš vykázať stratu .

    To je môj názor, možno niekto bude mať iný .

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Zita5 Pozri príspevok
    Poistné ak si registrovaná, za mesiac december si mala platiť do 8.januára 2007 .Dotáciu si obdržala tiež v januári 2007 . Nevidím dôvod v roku 2006 účtovať o dotáciií a jej použití .

    Daňové priznanie "B" ....... pokiaľ chceš vykázať stratu .

    To je môj názor, možno niekto bude mať iný .

    Ja som to poistenie, ale zaplatila už v decembri.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Vanesa34 Pozri príspevok
    Ja som to poistenie, ale zaplatila už v decembri.
    A manžel si na mňa chce odpočítať NČ. Teda rozdiel. Žiadny iný príjem som v r. 2006 nemala, iba príjem z dotácie vo výške výdavkov za december. Poraďte, prosím.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    smith Pozri príspevok
    Kde je otázka?

    Doplnenie: Ak máš na mysli podmienky získania dotácie na začatie podnikanie zadaj do funkcie hladaj: dotácia, ÚP, ESF (Európsky sociálny fond). Musíš splňať podmienku, že si evidovaná na ÚP minimálne 4 mesiace, vypracovať podnikateľský plán .... Výška dotácie je rôzna podľa kraja, kde uchádzač má trvalé bydlisko. Presnejšie info najedeš aj na stránke www.upsvar.sk - Úrad práce, sociálnych veci a rodiny.

    prosim ta pekne v com to najdem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.