Zavrieť

Porady

Statutar v neziskovej org-ako to funguje?

Dobry den,
potrebovala by som poradit,
bola som oslovena za statutarneho zastupcu do neziskovej org. - ake by z toho vyplyvali povinnosti, ulohy ? Co som povinna z hladiska uct.,danoveho?

Teraz sa to len zaklada,
takze co je potrebne z hladiska uct., danoveho pre fungovanie neziskovky?
Ako to tam vlastne funguje - je to pre mna UPLNA novinka - bolo by to len na verejnoprospesne ucely pomoc nevladnym ludom, taka mala neziskovka, urcite JU

Prosim o akekolvek rady - mam z toho obavy
DAKUJEM velmi za akukolvek info - ja o tom vobec nic neviem, takze vsetko pomoze
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    NO - PO založ. podľa 213/1997 Z.z. o nez. org. poskytujúcich všeob. - prosp. služby v znení zákona č. 35/2002 Z. z.
    NO sa zakladá zakladacou listinou podpísanou všetkými zakladateľmi. Podpisy zakladateľov musia byť úradne overené. NO vzniká registráciou na krajskom úrade. Súčasťou návrhu je zakladacia listina, štatút a čestné vyhlásenie zakladateľov.
    Registr. úrad dohliada na to, či NO plní účel a poskytuje všeob. prosp. služby, na ktoré bola založená.
    Orgány NO :
    správna rada, riaditeľ, dozorná rada
    Najvyšším orgánom NO je správna rada - ktorá volí a odvoláva riaditeľa, ktorý je štat. orgánom NO, schvaľuje rozpočet, ročnú účt. uzávierku a výročnú správu o činnosti a hospodárení a pod.
    Kontrolným orgánom NO je dozorná rada - preskúmava ročnú účt. uzávierku a výročnú správu, kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov, upozorňuje spr. radu na zistené nedostatky a dáva návrhy na ich odstránenie.
    Dozorná rada musí byť ustanovená, ak majetok NO je vyšší ako 5 mil. Ak nie je ustanovená DR, tak jej činnosť vykonáva revízor.
    Riaditeľ - je štat. orgánom, ktorý riadi činnosť NO a koná v jej mene, rozhoduje o všetkých jej záležitostiach, ak nie sú zákonom, zakl. listinou alebo šatutom vyhradené do pôsobnosti iných orgánov.
    je oprávnený zúčastňovať sa na rokovaniach správnej rady ale len s hlasom poradným. Predkladá správnej rade návrh rozpočtu nejneskôr jeden mesiac pred začiatkom kal. roka.
    Musí byť bezúhonný a spôsobilý

    gabika007 je offline (nepripojený) gabika007

    gabika007
    Dakujem pekne za objasnenie,
    ano to viem, ze by som bola v spravnej rade - a ake su jej ulohy?
    A co vyplyva pre mna ako statutara - ja to musim niekde nahlasit?

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Riaditeľ - je štat. orgánom, ktorý riadi činnosť NO a koná v jej mene, rozhoduje o všetkých jej záležitostiach, ak nie sú zákonom, zakl. listinou alebo šatutom vyhradené do pôsobnosti iných orgánov.
    je oprávnený zúčastňovať sa na rokovaniach správnej rady ale len s hlasom poradným. Predkladá správnej rade návrh rozpočtu nejneskôr jeden mesiac pred začiatkom kal. roka.
    Musí byť bezúhonný a spôsobilý

    axara je offline (nepripojený) axara

    axara
    Štatutár musí byť registrovaný v zriaďovacej listine? Prosím Vás, mám tu neziskovku - OZ, ktoré má iba potvrdenie o pridelení IČA a stanovy. Žiadne ďalšie úradné listiny. Štatutára (alebo riaditeľa) volili na základe voľby správnej rady. O tom je iba interná listina. Stačí to? Mali to niekde hlásiť? Prípadne mal byť pri tom aj notár? Štatutár teraz má jednať o dotácii pre toto OZ a chcú od neho potvrdenie, že je štatutár a má oprávnenie zastupovať OZ. Aký doklad treba predložiť? Prepáčte, že vás otravujem takýmito vecami, ale som úplne neznalá v tejto oblasti...Ďakujem!

    michalpeter je offline (nepripojený) michalpeter

    michalpeter
    ako statutar neziskovej organizacie, co sa tu pisalo ze riaditel. to by som mal ako normalny zamestnanecky pomer? tj ked som student, tak by za mna neplatil uz odvody stat ale ta neziskovka?

    Statutar v neziskovej org-ako to funguje?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.