Zavrieť

Porady

Pre MRP-ákov-Dfa

Prosím Vás tí čo účtujete v MRP, ako účtujete prijaté faktúry od 1.5.2004?
Ak je daň.povinnosť 30.5.2004 a fa príde aj s tovarom 6.6.2004.Účtujete dátumom prijatia fa alebo dátumom daň.povinnosti?Akým dátumom to dávate na sklad a v ktorom období si uplatň.DPH v 5/04 alebo 6/04?Prosím pomôžte mi chcem to dať konečne do poriadku a tento program mi už skutočne lezie na nervy, lebo keď účtujem dátumom prijatia 6.6.2004 504/321 a 343/321, a DPH si uplatn. v 5/04, tak nesedí účet 343, čo neviem či je chyba alebo nie lebo v evidencii DPH to mám v 5/04.Vyjadrite sa viacerí.Ďakujem. :p
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Ja dávam dátumy ,rovnaké keď mi príde fa. Ak Ti príde fa.6.6. aj s tovarom nevidím dôvod prečo to nedáš do 6.6.,na sklad postupujem tak isto 6.6. Vtedy som skutočne tovar,materiál dostala.
    MRP je v celku dobý program ja s ním nemám probl. 343 mi pekne sedí na účtovnú evidenciu.Všetky fa.účtujem dátumom kedy mi fa.príde. Ak nejaké probl.máš ozvi sa poradíme Ti.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    čau zuzana

    ak sa bavíme o tuzemských fa za tovar tak potom problém nie je v MRP ale v chybnej faktúre, pretože ak ti príde tovar až 6.6. tak nemôže byť predsa na fa dátum daňovej povinnosti 30.5.!!! 30.5. môže byť akurát dátum vystavenia faktúry ale daňová povinnosť vzniká až dodaním tovaru a to je 6.6. takže sa skús obrátiť na toho kto tú fa vystavil....

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Lenže ak ti posielajú tovar dobierkou, alebo kuriérom , tak sa stane že príde vtedy kedy príde.Na faktúre uvedú kedy ho posielajú.

    Ešte dotaz na Lunu:
    A do DPH to dávaš dát.dodania alebo prijatia faktúry?Vieš ja mám problém s tým, že od 1.5.2004 som fa začala účtovať podľa dátumu prijatia fa, ale do DPH, aj do evidencie DPH som to dávala podľa dátumu zdan.plnenia -dátumu dodania na faktúre.A teraz mám ten problém, že mi nesedí tá 343, aj keď v evidenc.DPH mi to progr.zoberie do toho mesiaca podľa dátumu zdan.plnenia,ale náklad a DPH mám v hlavn.knihe naúčt. podľa prijatia fa.A teraz neviem čo s tým???

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    O zákone DPH sme tu už niekoľko krát diskutovali záver bol taký,že do DPH dávame dátumom dodania resp.prijatia fa.Ja si na fa.napíšem kedy mi fa.prišla.Ak mi fa.za 01/2003 príde 03/2005 tak ju dávam do 03/2005.

    Napr.fakturačné obdobie na Telecom je 11/2004 ,ale dátum dodania je 12/2004,až 12 mesiac mám fa.za slúžbu a vtedy odratávam DPH a vstupuje mi aj do účtovníctva.

    Katty ako môže byť fa.skôr vystavená ako niečo dodané?

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Tak to mám teda dobre zaúčtované?Keď mi príde kontrola nebudú mať pripomienky, že 343 a evidencia DPH sa nezhodujú?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Možno Ti toto pomôže.Mne vstupuje do účta.dátumom prijatia fa.vtedy mi aj tovar chodí.Keď mám dobierku tiež účtujem dňom dodania materiálu,tovaru.
    http://www.porada.sk/showthread.php?...%E1tum+dodania
    Naposledy upravil Luna : 03.03.05 at 09:47

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Luna
    Katty ako môže byť fa.skôr vystavená ako niečo dodané?
    Zákon o dani z pridanej hodnoty č.222/2004 Z.z. §71 ods.1.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Luna
    Možno Ti toto pomôže.Mne vstupuje do účta.dátumom prijatia fa.vtedy mi aj tovar chodí.Keď mám dobierku tiež účtujem dňom dodania materiálu,tovaru.
    http://www.porada.sk/showthread.php?...%E1tum+dodania
    Luna už dúfam posl.otázka.Ty účtuješ v MRP? Ak áno, zdan.pl.na fa 30.5.2004 a fa príde 6.6.2004, aký dátum v programe dávaš:
    Dátum zaradenia:???6.6.2004 alebo 30.5.2004
    Dátum odpoč.DPH:????6.6.2004 alebo 30.5.2004
    Ako sa ti to prejaví v knihe?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Účtujem v MRP dátum dávam 6.6.Tieto dátumy dávam rovnaké,vtedy mi skutočne mat.tovar prišiel,mala som fa.na základe ktorej si odrátam DPH a zaradím to aj do účta.Toto je moja verzia.Zajtra mi príde auditorka,ozvem sa Ti spýtam sa nato či to robím dobre.Podľa mňa je to veľmi komplikované ako to robíš.Určite sa ešte k tejto téme vyjadria aj iný kolegovia.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    inge.s
    internym dokladom si nauctuj 343
    napr. 34301 34399 05/2004 id
    34399 32101 06/2004 fa
    Ty to tak účtuješ?

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    Ja účtujem dátumom vystavenia fa 30.5.2004, dátum dodania 30.5.2004, DPH tiež 30.5.2004, len v knihe došlých fa -na papieri si dám dátum prijatia faktúry. Sedí mi tak
    DPH v knihe daňových dokladov aj v účtovnom denníku. Tak mi bolo poradené účtovníčkov MRP v Bratislave.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Odkaz pe Zuzanu. Zuzi mala som tu auditorku,pýtala som sa na náš probl.Ona mi odpovedala,že je zbytočne komplikované účtovať tak ako to robíš ty. Tak ako účtuješ ty stačí robiť na konci roka,kde je prechod rokov,ale v priebehu roka,kde je najdôležitejšia DPH účtuješ kedy Ti fa.prišla.t.j. 6.6.

    MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

    MirkaV
    zuzana
    Tak to mám teda dobre zaúčtované?Keď mi príde kontrola nebudú mať pripomienky, že 343 a evidencia DPH sa nezhodujú?
    Ahoj, účet DPH Ti ani nemôže sedieť - mne tiež nesedí, ale evidenciu ktorú mám priloženú k výpočtu DPH, v nej je vidieť, prečo je daný rozdiel. Takže s tým nemôže byť problém. Tak si skús aj Ty niečo podobné vymyslieť a priložiť k ID. Ja to mám len obyčajne v excely.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.