Zavrieť

Porady

Stavebné sporenie - čo mám robiť

Čaute všetci.

Viem že túto tému ste už rozoberali ale som tu nový. Tak prosím poraďte.
Ku koncu roka mi bude končiť SS Wustenrot s cielovou sumou 200 000 sk. Za 5-6 rokov by som chcel začať stavať dom. Chcel by som vedieť, čo by bolo najvhodnejšie urobiť, aby som mohol niečo také zrealizovať. (či uzatvoriť nové, pokračovať v starom alebo čo?)
Dík.
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Bud nove, alebo navysit cielovu sumu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pedro9 Pozri príspevok
Čaute všetci.

Viem že túto tému ste už rozoberali ale som tu nový. Tak prosím poraďte.
Ku koncu roka mi bude končiť SS Wustenrot s cielovou sumou 200 000 sk. Za 5-6 rokov by som chcel začať stavať dom. Chcel by som vedieť, čo by bolo najvhodnejšie urobiť, aby som mohol niečo také zrealizovať. (či uzatvoriť nové, pokračovať v starom alebo čo?)
Dík.
Pokiaľ nemáš nasporenú 1/2 cieľovej sumy - aspoň tak to funguje v PSS, s Wistenrotom nemám skúsenosti - môžeš pokračovať v sporení na starej zmluve. Vzniká ti naďalej nárok na štátnu prémiu a prostriedky môžeš kedykoľvek vybrať bez dokladovania účelu použitia.
Pokiaľ uvažuješ so stavbou domu, je dobré mať súbežne otvorenú ďalšiu zmluvu, na ktorú budeš vkladať minimum, zatiaľ bez štátnej prémie.Nedaj sa nahovoriť na novú zmluvu s vysokou cieľovou sumou - CS môžeš podľa potreby kedykoľvek zvýšiť, teraz zaplatíš len zbytočne vysoké poplatky za uzatvorenie zmluvy.
-------------
Veronika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Myslím, že navýšenie cielovej sumy a pokračovanie v pôvodnom sporení je výhodnejšie ako si založiť nové. Pri novom sú poplatky za podpis zmluvy..... kým pri pokračovaní tieto ušetríš.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

smith Pozri príspevok
Myslím, že navýšenie cielovej sumy a pokračovanie v pôvodnom sporení je výhodnejšie ako si založiť nové. Pri novom sú poplatky za podpis zmluvy..... kým pri pokračovaní tieto ušetríš.
No nie je to celkom tak.. keď navýšiš CS platíš poplatok z navýšenej sumy. Percentuálne rovnako ako pri novej zmluve (PSS).
Ale ak ešte nie si rozhodnutý, môžeš len pokračovať v sporení (môžeš presiahnuť aj polovicu..) a neskôr sa rozhodneš, či navýšiš CS, alebo ukončíš.
Naposledy upravil Katy a R : 20.11.07 at 15:05 Dôvod: oprava - muž. rod
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pedro9 Pozri príspevok
Čaute všetci.

Viem že túto tému ste už rozoberali ale som tu nový. Tak prosím poraďte.
Ku koncu roka mi bude končiť SS Wustenrot s cielovou sumou 200 000 sk. Za 5-6 rokov by som chcel začať stavať dom. Chcel by som vedieť, čo by bolo najvhodnejšie urobiť, aby som mohol niečo také zrealizovať. (či uzatvoriť nové, pokračovať v starom alebo čo?)
Dík.
Jednoznačne sa ti nedá poradiť, lebo to závisí od mnohých faktorov. Na správnu radu by trebalo zodpovedať na kopec doplňujúcich otázok - napr.:

Koľko máš teraz našetrené?
Výstavbu domu hodláš financovať zo stav. sporenia?
Budeš brať stavebný úver?
Budeš brať aj iný úver?
Koľko osôb poberá štátny príspevok?

Potom na základe týchto údajov treba prepočítať, koľko by stála nová zmluva a koľko by si teoreticky stratil, keby si pokračoval v tejto. Porovnať tie údaje a potom sa dá jednoznačne poradiť.

Keď ale chceš stavať o 6 rokov, tak aj nová zmluva by mohla byť pre teba výhodná.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
veronikasad Pozri príspevok
Pokiaľ nemáš nasporenú 1/2 cieľovej sumy - aspoň tak to funguje v PSS, s Wistenrotom nemám skúsenosti - -------------
Veronika
Ano, tiez dobre riesenie. Potom ale nezabudnut cca jeden rok pred predpokladanou potrebou brat uver, zmenit vysku cielovej sumy(CS). Stav.sporitelne maju zvycajne blokaciu proti prideleniu CS po navysovani CS, i ked by ostatne parametre klient splnal na riadny stavebny uver - hodnotiace cislo a minimalna suma na ucte (t.j. bez potreby medziuveru).
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

K tým otázkam :
Teraz mám asi 80 000,- to bolo také základné za 1000,. mesačne. Kto pred 6 rokmi počítal, že by mohol stavať. Teraz by som mohol do neho investovať oveľa viac.
Úver by som chcel čerpať asi len jeden. Neviem či by som zvládol platiť dva alebo viac úverov(v rôznych inštitúciách).
Momentálne sme 3-členná rodina, ale na starú zmluvu sme brali iba jednu štátnu prémiu
Zatiaľ dík.
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

Katy a R Pozri príspevok
No nie je to celkom tak.. keď navýšiš CS platíš poplatok z navýšenej sumy. Percentuálne rovnako ako pri novej zmluve (PSS).
Ale ak ešte nie si rozhodnutý, môžeš len pokračovať v sporení (môžeš presiahnuť aj polovicu..) a neskôr sa rozhodneš, či navýšiš CS, alebo ukončíš.
Teda ak budem pokračovať v starej zmluve, budem tam vkladať daľšie peniaze a prekročím polovicu nasporenej CS zaplatím za to poplatok ?
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

veronikasad Pozri príspevok
Pokiaľ nemáš nasporenú 1/2 cieľovej sumy - aspoň tak to funguje v PSS, s Wistenrotom nemám skúsenosti - môžeš pokračovať v sporení na starej zmluve. Vzniká ti naďalej nárok na štátnu prémiu a prostriedky môžeš kedykoľvek vybrať bez dokladovania účelu použitia.
Pokiaľ uvažuješ so stavbou domu, je dobré mať súbežne otvorenú ďalšiu zmluvu, na ktorú budeš vkladať minimum, zatiaľ bez štátnej prémie.Nedaj sa nahovoriť na novú zmluvu s vysokou cieľovou sumou - CS môžeš podľa potreby kedykoľvek zvýšiť, teraz zaplatíš len zbytočne vysoké poplatky za uzatvorenie zmluvy.
-------------
Veronika
Dobre teda. Keď si uzavrem novú zmluvu na nízku hodnotu a povedzme za 3 roky budem chcieť zvýšiť CS. Potom budem musieť tiež zaplatiť poplatok. Nie je to v podstate jedno ?
Dík.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pedro9 Pozri príspevok
K tým otázkam :
Teraz mám asi 80 000,- to bolo také základné za 1000,. mesačne. Kto pred 6 rokmi počítal, že by mohol stavať. Teraz by som mohol do neho investovať oveľa viac.
Úver by som chcel čerpať asi len jeden. Neviem či by som zvládol platiť dva alebo viac úverov(v rôznych inštitúciách).
Momentálne sme 3-členná rodina, ale na starú zmluvu sme brali iba jednu štátnu prémiu
Zatiaľ dík.
Ak chceš v r.2007 dosiahnúť plnú štátnu prémiu 2000 sk, treba vložiť 21 053sk. V roku 2008 to bude 16 000sk, pri štátnej prémii 2000 sk. Ak sa zmestíš do 100000sk, a chceš získať plné štátne prémie, môžeš tieto sumy vložiť na pôvodnú zmluvu. Ak suma presiahne 100 000 sk, štátnu prémiu už z nich nezískaš, budú sa len úročiť a keď ich budeš potrebovať môžeš pôžiadať o výplatu bez dokladovania a poplatkov.

--------
Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pedro9 Pozri príspevok
Dobre teda. Keď si uzavrem novú zmluvu na nízku hodnotu a povedzme za 3 roky budem chcieť zvýšiť CS. Potom budem musieť tiež zaplatiť poplatok. Nie je to v podstate jedno ?
Dík.
Poplaty za uzatvorenie zmluvy aj zvýšenie CS sú rovnaké. Teraz zaplatíš z nižšej, potom doplatíš za zvýšenie.
Moja opatrnosť je z toho dôvodu, že ak by si sa náhodou rozhodol pre úver z inej banky, ušetríš na poplatkoch.

-------
Veronika
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pedro9 Pozri príspevok
K tým otázkam :
Teraz mám asi 80 000,- to bolo také základné za 1000,. mesačne. Kto pred 6 rokmi počítal, že by mohol stavať. Teraz by som mohol do neho investovať oveľa viac.
Úver by som chcel čerpať asi len jeden. Neviem či by som zvládol platiť dva alebo viac úverov(v rôznych inštitúciách).
Momentálne sme 3-členná rodina, ale na starú zmluvu sme brali iba jednu štátnu prémiu
Zatiaľ dík.
V takomto prípade by som neuzatváral novú zmluvu. Predpokladám, že okrem stav sporenia máš ešte ďalšie finančné zdroje, keďže tu by si získal úver len do tých 200 tisíc (pokiaľ si nezvýšiš CS).

Ak ste teda traja, na tvojom mieste by som dopísal tie osoby na zmluvu pre štátnu prémiu, zvýšil by som CS na potrebnú výšku a každý rok by som vkladal toľko (vždy na konci roku), aby si získal maximálnu štátnu prémiu na všetky tri osoby. Musíš si však vypočítať, koľko zdrojov máš a koľko budeš brať úver (aby ti postačoval úver zo SS).
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

Chobot Pozri príspevok
V takomto prípade by som neuzatváral novú zmluvu. Predpokladám, že okrem stav sporenia máš ešte ďalšie finančné zdroje, keďže tu by si získal úver len do tých 200 tisíc (pokiaľ si nezvýšiš CS).

Ak ste teda traja, na tvojom mieste by som dopísal tie osoby na zmluvu pre štátnu prémiu, zvýšil by som CS na potrebnú výšku a každý rok by som vkladal toľko (vždy na konci roku), aby si získal maximálnu štátnu prémiu na všetky tri osoby. Musíš si však vypočítať, koľko zdrojov máš a koľko budeš brať úver (aby ti postačoval úver zo SS).
Ty si kedysi dávnejšie spomínal, že je dobré aj keď si peniaze sporíš inde (tam kde je vyšší úrok) a vložíš ich na SS až na konci roka. Nemá to ale vplyv na to ich hodnotiace číslo ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pedro9 Pozri príspevok
Ty si kedysi dávnejšie spomínal, že je dobré aj keď si peniaze sporíš inde (tam kde je vyšší úrok) a vložíš ich na SS až na konci roka. Nemá to ale vplyv na to ich hodnotiace číslo ?
Má, lebo ideálne hodnotiace číslo je nastavené tak, že by si mal sporiť pravidelne každý mesiac. Vtedy získaš cieľovú sumu presne 6 rokov od začiatku sporenia.

Ale pokiaľ vklad urobíš raz ročne, síce budeš mať nižšie hod. číslo, ale prakticky si len odsunieš poskytnutie úveru (nárok na cieľovú sumu) napr. o 9 mesiacov. To je všetko.

Výpočet hodnotiaceho čísla je dosť komplikovaný a každá SS to má inak nastavené. Teraz si nepamätám presne, ako ho počíta W, aj keď tam mám sporenie. Ale v podstate to je pomer nasporenej sumy k cieľovej sume vypočítané kvartálne, vynásobený nejakým koeficientom podľa typu SS a to sa kumuluje. Čiže čím vyššiu budeš mať nasporenú sumu, tým rýchlejšie ti bude rásť hodn. číslo. Ak ťa ale čas nesúri, nie je pre teba hodn. číslo až tak podstatné.
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

Chobot Pozri príspevok
Má, lebo ideálne hodnotiace číslo je nastavené tak, že by si mal sporiť pravidelne každý mesiac. Vtedy získaš cieľovú sumu presne 6 rokov od začiatku sporenia.

Ale pokiaľ vklad urobíš raz ročne, síce budeš mať nižšie hod. číslo, ale prakticky si len odsunieš poskytnutie úveru (nárok na cieľovú sumu) napr. o 9 mesiacov. To je všetko.

Výpočet hodnotiaceho čísla je dosť komplikovaný a každá SS to má inak nastavené. Teraz si nepamätám presne, ako ho počíta W, aj keď tam mám sporenie. Ale v podstate to je pomer nasporenej sumy k cieľovej sume vypočítané kvartálne, vynásobený nejakým koeficientom podľa typu SS a to sa kumuluje. Čiže čím vyššiu budeš mať nasporenú sumu, tým rýchlejšie ti bude rásť hodn. číslo. Ak ťa ale čas nesúri, nie je pre teba hodn. číslo až tak podstatné.
Ešte jednu otázku.
Keď dosporím ďaľších šesť rokov a požiadam o úver, dokladá sa niečo bločkami alebo nie ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pedro9 Pozri príspevok
Ešte jednu otázku.
Keď dosporím ďaľších šesť rokov a požiadam o úver, dokladá sa niečo bločkami alebo nie ?
Áno, v prípade, že berieš úver, musíš preukázať účelové použitie všetkých prostriedkov, tzn. aj nasporenú sumu aj úver musíš použiť na stavebné účely (presný zoznam, na čo všetko to môžeš použiť mávajú SS na svojej web stránke).

Len v prípade, že sporíš viac ako 6 rokov a neberieš úver, len si vyberáš nasporené prostriedky, vtedy nemusíš preukazovať účel a dostaneš vyplatenú aj štátnu prémiu získanú za celú dobu sporenia. To sú tzv. priateľskí sporitelia.

Ak by niekto zrušil sporenie pred uplynutím 6 rokov a nepreukázal by účelové využitie prostriedkov, tak by nedostal štátnu prémiu, ktorá mu bola pridelené v predchádzajúcich rokoch, ale len svoje nasporené peniaze a úroky. Ak by preukázal účelovosť, dostal by aj prémiu.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

AK si pozemok, na ktorm plánuješ stavať, kúpil po uzavretí zmluvy, tak aj kúpnu zmluvu na jeho kúpu môžeš použiť na zdokladovanie použitia prostriedkov.
Inak SS poskytujú 80% prostreidkov vopred, potom zdokladuješ a doplatia zvyšok.
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

A na záver:
Nepozná niekto dobrého poradcu vo Wustenrote? Ale fakt dobrého. (okr. TN)
Díky všetkým za rady. Ste super.
0 0
borbi borbi

borbi je offline (nepripojený) borbi

Pedro9 Pozri príspevok
Čaute všetci.

Viem že túto tému ste už rozoberali ale som tu nový. Tak prosím poraďte.
Ku koncu roka mi bude končiť SS Wustenrot s cielovou sumou 200 000 sk. Za 5-6 rokov by som chcel začať stavať dom. Chcel by som vedieť, čo by bolo najvhodnejšie urobiť, aby som mohol niečo také zrealizovať. (či uzatvoriť nové, pokračovať v starom alebo čo?)
Dík.

cau pedro no co ako v mexiku.no ale vazne uz si tento problem vyriesil?
0 0
Pedro9 Pedro9

Pedro9 je offline (nepripojený) Pedro9

borbi Pozri príspevok
cau pedro no co ako v mexiku.no ale vazne uz si tento problem vyriesil?
Veru vyriešil. Neviem či dobre, ale to ukáže čas.
V podstate som staré SS zrušil a uzatvoril som nové. Teraz sme tam zapísaný traja. Prachy šetrím na výhodnejšom účte a na SS ich vložím až pred koncom roka a to akurát toľko, aby som získal štátnu prémiu na každého člena.
A za šesť rokov, ak sa dožijeme, sa uvidí.
Čaute.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať