Zavrieť

Porady

Veková hranica pre brigádnika

Oslovujem všetých, ktorí mi vedia poradit na tieto dve otázky.
Od koľkých rokov mozem brigánicky zamestnat studenta? Od 14, 15 či 16?

Je podľa Vás problém ak študent zarobí 6500 za mesiac na dohodu o brigádnickej činnosti...aj keď robí len 8 hodín za mesiac (100 hodín do roka / 12 mesiacov)? Kvoli ZP, lebo to vraj perpocitava na hodinu?

Vopred Dakujem za odpovede.
Naposledy upravil dr.kuko : 03.03.05 at 09:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    podľa mňa sa stane študent študentom, až keď nastúpi na strednú školu ... takže zisti, či je už jedinec stredoškolák a potom postupuj ďalej

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    A keď šéf zamestnal na dohodu o VP svoje vlastné deti, ktoré ešte navštevujú základnú školu? Môže sa to?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Dada, do pozornosti odporúčam Zákonník práce § 11

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    dr.kuko
    A zákon hovorí, ze student je az stredoskolák?
    dieťa navštevujúce základnú školu = ŽIAK
    dieťa navštevujúce strednú a vysokú školu = ŠTUDENT

    ... neviem, v ktorom zákone to nájdeš, ale určite to nájdeš ... ja to viem zo "všeobecnej praxe"

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Jasne Vladan máš pravdu.Od 15 rokov mozem zamestnat brigadnika, iba v pripade, ze sa jedna o umlecku cinnost su vynimky.
    Dakujem

    A na tu druhu otazku nema nikto odpoved?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    A čo teraz s tým, keď sme v roku 2004 mali na dohodu o VP zamestnaných žiakov???

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Dada
    A čo teraz s tým, keď sme v roku 2004 mali na dohodu o VP zamestnaných žiakov???
    A mali nad 15 rokov? Ak áno, tak je to OK. Oni nemali mať dohodu o bridádnickej práci študentov - neboli študenti, ale jednorazovku dohodu o vykonaní práce áno.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    dr.kuko
    Je podľa Vás problém ak študent zarobí 6500 za mesiac na dohodu o brigádnickej činnosti...aj keď robí len 8 hodín za mesiac (100 hodín do roka / 12 mesiacov)? Kvoli ZP, lebo to vraj perpocitava na hodinu?
    Problém bude, ak zarobí viac ako 6500 Sk za mesiac, presnejšie ročne v úhrne viac ako úhrn minimálnych miezd za rok. Potom bude ten študent platiť ZP. Neviem prečo počítate 100 hodín /12.
    Neviem, čo myslíte tým, že sa to vraj prepočítava na hodinu (je možný aj iný výklad zákona o ZP ohľadne dohodárov a minimálnej mzdy, ale nechcem všetkých popliesť).

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Každý zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať študenta mal by predtým preštudovať
    § 227 ZP, ktorý upravuje o.i. rozsah povoleného pracovného času. V odseku 2 tohto § sa uvadzá, že neoddeliteľnou súčasťou pisomnej dohody je potvrdenie štátutu študenta.
    Okrem DÚ sú ešte inšpektoráty práce.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.