Zavrieť

Porady

odpočitateľná položka za rok 2004-člen dozornej rady

Dobry den,


robím danove priznanie, dotyčny je členom dozornej rady v dvoch firmach. Inak nie je ani zamestnaný a ani SZČO, ani štatutárny člen nie je, nikde nepodniká. Mám len potvrdenia z tých firiem kolko mu bolo vyplatené a že mu strhávali na odvody do zdravotnej poistovne. On si sám platil do Sociálnej poistovni odvody - dobrovolne.

Napriklad:

Prijem : 100.000,- sk
odvod ZP: 14000,- sk
ciast. zaklad dane: 86.000,- sk

Možem mu uplatniť odpočitatelnu položku 80.832,- Sk ?? Bolo mi povedane, že ked dotyčný nepracuje a nie je SZCO nemôže si uplatniť odpočitatelnu položku. Takže potom by priamo platil dan z tých 86.000,- Sk?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Môžete mu uplatniť nezdaniteľnú časť 80832. Nemá na to vplyv, že nie je zamestnanec ani SZČO. Pozrite §11 zákona o dani z príjmov. Inak to môže byť iba u cudzincov.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Áno, pretože odmena členovi dozornej rady sa považuje za príjem zo závislej činnosti. § 5 ods. 1 písm d zák. o dani z príjmu. Dokonca túto odpočitateľnú položku som priznala aj členovi DR - cudzincovi.

    gabina je offline (nepripojený) gabina

    gabina
    môže sa odpočítať aj poistné do 3.piliera ( životné poistky ? ) ??? do výšky 24 000,- Sk ??? už za rok 2004 ????

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    gabina
    môže sa odpočítať aj poistné do 3.piliera ( životné poistky ? ) ??? do výšky 24 000,- Sk ??? už za rok 2004 ????
    Za rok 2004 je možné odpočítať príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 24 000 Sk,nie je na komerčné životné poistenie. Musíte mať jasno o aké poistenie ide. Od roku 2005 situacia je iná.

    gabina je offline (nepripojený) gabina

    gabina
    mám jasno... 3.pilier..... je to komerčné životné poistenie..... myslím, že platí to čo napísal somij.... stretla som sa aj s iným názorom... preto si to preverujem... :-)

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Aby ste mali jasné.
    I. pilier - priebežný - povinný -dôchodok z Soc. poisťovňe
    II. pilier - tzv. kapitalizačný - starobné dôchodkové sporenie prostredníctvom správcovských spoločnosťí od roku 2005
    III.pilier - do roku 2005 doplnkové dôchodkové poistenie, od roku 2005 doplnkové dôchodkové sporenie prostredníctvom osobitných poisťovien.
    Okrem toho komerčné životné poistenie, nápr. v Kooperatíve.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    začala som si platiť 3.pilier doplnk.dôchodk.poistenia, ktoré si môžem potom v DP za r.2005 odpočítať do 12000,- . Toto poistenie platím ako SZČO z podnikateľského účtu a zaujímalo by ma, ako to mám zaúčtovať v JU ? Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak vieš, že to bude do 12.000 Sk môžeš to dávať rovno do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, ak nie zaúčtuj to do výdavkov neovplyvňujúcich a na konci roka dáš príslušnú sumu do výdavkov cez uzávierkové operácie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.