Zavrieť

Porady

Školská aktovka - akú môže mať max. hmotnosť?

Ahojte,
dcéra chodí do 4. ročníka na ZŠ a má nenormálne ťažkú aktovku. Na internete som našla info, že max. hmotnosť naplnenej školskej aktovky by nemala presiahnuť max. 10% váhy dieťaťa. Moja dcéra váži cca 32 kg, ale hmotnosť jej aktovky ( má v nej len učebnice a prac. pomôcky, ktoré v ten deň potrebuje ) váži niečo aj cez 7 kg. A to ešte nepočítam desiatu, niečo na pitie a prezúvky.
Aké su vaše skpsenosti? Dá sa s tým niečo urobiť?


http://www.modernaskola.sk/Index,c578/Aka-by-mala-byt-skolska-aktovka
Školská aktovka a zdravie
Celková hmotnosť plnej aktovky by nemala podľa odborníkov prekročiť hranicu približne 10 percent váhy dieťaťa. Pri prekračovaní tohto limitu môže dochádzať k deformáciám chrbtice či zlému formovaniu chodidiel. Veľká váha aktoviek taktiež obmedzuje pohyblivosť dieťaťa, čo by najmä počas cesty do školy mohlo viesť k neželaným úrazom. Z tohto dôvodu je vhodné zistiť si v škole, či si dieťa môže nechať niektoré knihy či zošity v triede. Potrebné je taktiež kontrolovať deťom obsah aktoviek, či si neberú do školy nepotrebné veci ako napríklad hračky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    janaGT Pozri príspevok
    Ahojte,
    dcéra chodí do 4. ročníka na ZŠ a má nenormálne ťažkú aktovku. Na internete som našla info, že max. hmotnosť naplnenej školskej aktovky by nemala presiahnuť max. 10% váhy dieťaťa. Moja dcéra váži cca 32 kg, ale hmotnosť jej aktovky ( má v nej len učebnice a prac. pomôcky, ktoré v ten deň potrebuje ) váži niečo aj cez 7 kg. A to ešte nepočítam desiatu, niečo na pitie a prezúvky.
    Aké su vaše skpsenosti? Dá sa s tým niečo urobiť?


    http://www.modernaskola.sk/Index,c578/Aka-by-mala-byt-skolska-aktovka
    Školská aktovka a zdravie
    Celková hmotnosť plnej aktovky by nemala podľa odborníkov prekročiť hranicu približne 10 percent váhy dieťaťa. Pri prekračovaní tohto limitu môže dochádzať k deformáciám chrbtice či zlému formovaniu chodidiel. Veľká váha aktoviek taktiež obmedzuje pohyblivosť dieťaťa, čo by najmä počas cesty do školy mohlo viesť k neželaným úrazom. Z tohto dôvodu je vhodné zistiť si v škole, či si dieťa môže nechať niektoré knihy či zošity v triede. Potrebné je taktiež kontrolovať deťom obsah aktoviek, či si neberú do školy nepotrebné veci ako napríklad hračky.
    Pokiaľ je útlejšej postavy, možno by ste mohli kúpiť takú tašku na kolieskach. Tým by nemusela celý čas nosiť tú váhu na chrbte.

    Alebo jej kúpte ešte jednu sadu tých najťažších učebníc, aby si jedny mohla nechať v škole. Záleží však od konkrétnej dispozície školy (napr. či majú skrinky).

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Chobot Pozri príspevok
    Pokiaľ je útlejšej postavy, možno by ste mohli kúpiť takú tašku na kolieskach. Tým by nemusela celý čas nosiť tú váhu na chrbte.

    Alebo jej kúpte ešte jednu sadu tých najťažších učebníc, aby si jedny mohla nechať v škole. Záleží však od konkrétnej dispozície školy (napr. či majú skrinky).
    Útlejšej postavy nie je, je taká ako ostatné deti v jej veku. Fakt mám aj ja čo robiť, keď jej idem oproti do družiny a tašku jej odnesiem. Keď ju nesie sama, tak keď príde domov, má úplne mokré všetko až po tielko. Už sme sa aj sťažovali na rodičovskom, ale úplne márne, žiadna odozva. Napr. len na matematiku má spolu 7 vecí - kniha,prac.zošit,zbierka úloha a 4 zošity. Z nich do 2 ešte od začiatku roka neurobili ani čiaročku. Slov.jazyk to isté. Ale nosiť ich musia, lebo im to učitelia nakázali.

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    No, tak 7 kg taška na 32 kilové dieťa, to je už iné kafe. To by som v žiadnom prípade nenechala tak. Tie učiteľky asi nemajú rozum, keď s tým nič nerobia. Skús sa poradiť s detskou lekárkou, či nevie, čo sa s tým dá robiť, alebo niekde na hygiene, úrad ver. zdravotníctva, alebo snáď min. školstva, myslím, že niekto by sa mal o takéto veci zaujímať. Veď tu je evidentne poškodzované zdravie detí.

    Blanka Š je offline (nepripojený) Blanka Š

    Blanka Š
    Tiež mám doma piataka a tretiačku,aj oni majú tašky nenormálne ťažké.V našej škole si nemôžu nechať ani úbor na TV,všetko nosia domov.Mám pocit,že syn má v piatej triede ľahšiu tašku ako vo štvrtej,lebo majú napr.SJ rozdelené na liter.,sloh...a tak nenosí vždy všetko.Na prvom stupni je to tak ako píše JanaGT,na každý predmet sedem zošitov a všetky treba nosiť.
    Kedy môžem,idem pre deti do školy autom,aspoń trochu ich odľahčím.

    alveryst je offline (nepripojený) alveryst

    alveryst
    U dcéry v škole, ak dieťa predloží doklad o tom, že nesmie nosiť ťažkú tašku - problémy s držaním tela a.p. - škola poskytne dupľovanú sadu učebníc - 1x doma a 1x škole.

    Školská aktovka - akú môže mať max. hmotnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.