Zavrieť

Porady

Vystavba domu alebo rekreacnej chatky na zahrade

Dobry den mna by zaujmala informacia ci sa da stavat dom alebo rekreacna chatka na zahrade napr. v zahradkarskej kolonii alebo jednoducho ake su zakony do akej velkosti ci treba povolenie. Dakujem za kazdu informaciu. (neviem kde sa mam obratit).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Najprv choď na obecný resp.mestský úrad a zisti si, či sa dá v danej lokalite stavať a čo sa dá stavať. Ak sa stavať dá, pýtaj si žiadosť o stavebné povolenie. Dáš si spraviť geometrický plán a na tú časť, kde budeš stavať požiadaš o vyňatie pôdy z pôdneho fondu. Dáš si spraviť projekt, získaš všetky stanoviská dotknutých orgánov a zaplatíš pri podaní kompletnej žiadosti poplatok na úrade.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    Vo všeobecnosti súhlasím s postupom, ktorý bol prezentovaný predomnou. Je však potrebné si overiť priechodnosť stavebého povolenia. Ak sa chceš vyhnúť stavebnému konaniu a chceš si postaviť len záhradnú chatku, skús ísť na vec formou ohlásenia drobnej stavby kedy musíš splniť požiadavku aby zastavaná plocha nebola väčšia ako 25 m2. Daj si pozor a do škice plánovaného riešenia nekresli spevnené plochy (chodníky, terasy a podobne), tie sa tiež započítavajú do uvedenej výmery - výhodnejšie je realizovať ich neskôr formou ďalšieho ohlásenia drobnej stavby.

    pavucok je offline (nepripojený) pavucok

    pavucok
    a viete mi poradit ak starosta pri takejto zahradnej chatke ma negativne stanovisko (vikendova chatka do 25m2) na vydanie suhlasu drobnej stavby? Ze vraj je tam planovana vystavba domov , ale moj pozemok je medzi nimi.

    Dakujem

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Víkendová chatka nie je drobná stavba, aj keď spĺňa rozmer do 25 m2. Drobná stavba môže byť iba k hlavnej stavbe. Takže na víkendovú chatku potrebuješ stavebné povolenie. Čo sa týka výstavby rodinných domov v uvedenej lokalite, musíš sa držať územného plánu. Keď sú tam plánované rodinné domy, tak Ti víkendovú chatku asi neodsúhlasí ani stavebný úrad. Iba ak by poslanci OZ schválili zmenu územného plánu a súhlasili tam aj s výstavbou víkendovej chatky. Myslím že v tomto je problém a nie v negatívnom stanovisku starostu obce.

    zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

    zuzanalenka
    Vie mi niekto povedať aká veľká zastavaná plocha je povolená pre záhradný dom v záhradnej oblasti? Chceme kúpiť záhradu a postaviť na nej dom na celoročné bývanie, ale vraj je stavba domu na záhrade obmedzená stanovenou zastavanou plochou. Ako je to? dakujem za pomoc

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Ako už bolo povedané - treba zájisť na miestny stavebný úrad a informovať sa na miestne regulatívy územného plánu pre daný pozemok. Tak budeš mať istotu čo ti povolia a čo nie.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Chceli by sme si pri rod.dome postaviť drobnú stavbu do 25m2.
    Nevedel by niekto poradiť, aké masívne by mali byť základy? T.j.
    šírka, hrúbka a výška základu. Na základy by mali ísť klasické kvádre hr.30cm a navrch klasická škridľová strecha.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Mám taktiež jednú otázku ohľadom drobnej stavby. Chcem rekonštruovať jednú časť záhradnej chatky, asi 12m2, pričom by som pri tejto rekonštrukcii zväčšil jej pôdorys asi o 6m2. Jedná sa aj v tomto prípade o malú stavbu a stačí ohlasovacia povinnosť?
    andre111 Rada by som sa tiež opýtala jednu otázočku. Máme pozemok - druh Záhrada, dá sa na ňom postaviť drobná stavba o výmere 24m2 bez stavebného povolenia? Na tom pozemku stojí aj dom. Je potrebné vyňať Záhrady na Zastavané plochy na drobnú stavbu?

    andre111 je offline (nepripojený) andre111

    andre111
    Dala som to nesprávne do minikomentára, ale potrebujem súrne vedieť, či drobná stavba na Záhrade potrebuje vyňatie na Zastavané plochy??? Prosím

    bystrá je offline (nepripojený) bystrá

    bystrá
    Je potrebne ohlasenie drobnej stavby a aj suhlas od pozemkoveho uradu.

    Peter.H. je offline (nepripojený) Peter.H.

    Peter.H.
    Dobry den,tiez by som sa chcel spytat,jedna sa o zahradkarsku oblast na Zl.Pieskoch,je to stavebny pozemok,stoji tam mnoho domov(teda rekreacnych chat s trvalym bydliskom a supisnym cislom),co som pocul,nemal by to byt problem,ale na projekte by malo byt rekreacna chata a nie RD.Ake su odstupi od ostatnych chatiek/susedov?Plati to tak isto ako pri RD?Aky moze byt podorys(velkost) stavby na takomto pozemku?
    P.S.kym pojdem na tie nase birokraticke urady,tak sa najskor chcem spytat vas,ci nemate skusenost alebo nejake rady.

    Za odpoved vopred dakujem
    Naposledy upravil Peter.H. : 10.05.12 at 19:50

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.