Zavrieť

Porady

Vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Dobry den. Precital som si na internete ci uz tu na porade vsetko mozne, ale predsa pridam moj prispevok, aby som sa mohol dozvediet nieco viac, predtym ako mam konat, ci postupovat...

Vlastnim starsi rodinny dom s pozemkom (okolie BA) v podielovom spoluvlastnictve. Sme dvaja podielnici, ktori tuto nehnutelnost vlastnia 10 rokov. Moja strana tuto nehnutelnost vyuziva ako chatu na vikend, v zahrade si nieco dopestujeme, starame sa o vsetko. Druha strana zo zaciatku rovnakym dielom vyuzivala tiez tuto nehnutelnost, avsak pred par rokmi ju prestali vobec vyuzivat,a momentalne ziadaju jej predaj. Druha strana ziadala odo mna vyplatenie jej podielu, ja som ho vsak odmietol kedze ta cena bola prilis vysoka. Z mojej strany prisiel navrh na rozdelenie pozemku na dve rovnake casti,kde mne by ostal rodinny dom , a im zahrada, ktore by problem vyriesili, ale druha strana s tymto nesuhlasi, ziada predaj celeho pozemku aj s rodinnym domom. Momentalne kedze nespejeme k ziadnej dohode, druha strana sa mi vyhraza sudom. Vsetko prebehlo v ramci ustnych rozhovorov, ziadne pisomne formy.

Podla Obcianskeho zakonnika ak sa spoluvlasnici nedohodnu, sud sa snazi rozdelit vec, neskor ju ponukne niektoremu spoluvlastnikovi, a ak vec nikto nechce preda ju.

Moja otazka teda znie. Co mozem cakat od sudu? Rozdeli pozemok na dve casti, kedze je to mozne,napriek tomu ze druha strana s tym nesuhlasi alebo mi ponukne vyporiadanie podielu druheho vlastnika? Rad by som ziskal ten rodinny dom.....

Dakujem za rady...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Je mi ľúto, ale dopredu Ti asi nikto nepovie, ako súd rozhodne. Doporučujem Ti, aby si návrh na rozdelenie spoluvlastníctva predložil na súd ako prvý Ty. K návrhu prilož posudok geodeta, ako by mal rozdelený pozemok vyzerať. V návrhu zároveň uveď aj to, že si sa o dom staral sám a koľko rokov, prípadne ak máš nejaké doklady o nákladoch na údržbu, prilož ich fotokópie. Do návrhu môžeš aj uviesť, či chceš odkúpiť od spoluvlastníka podiel a za akú cenu. Záleží na tom, čo si môžeš dovoliť. Len cena by mala byť primeraná, môžeš ju napr. doložiť odhadom súdneho znalca.

    pistik8 je offline (nepripojený) pistik8

    pistik8
    Rozumiem, sud si berie pod ochranu obidve strany. Nad tym rozdelenim pozemku a geometrickym planom som sa uz dopredu informoval, ci by to bolo mozne, ano je to mozne. Znalec mi vyratal o 30 percent mensiu hodnotu, ako som mal vyplatit druhu stranu. Viacmenej by uz som konkretne kroky, mal posudzovat s nejakym pravnikom...

    Dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pistik8 Pozri príspevok
    Dobry den. Precital som si na internete ci uz tu na porade vsetko mozne, ale predsa pridam moj prispevok, aby som sa mohol dozvediet nieco viac, predtym ako mam konat, ci postupovat...

    Vlastnim starsi rodinny dom s pozemkom (okolie BA) v podielovom spoluvlastnictve. Sme dvaja podielnici, ktori tuto nehnutelnost vlastnia 10 rokov. Moja strana tuto nehnutelnost vyuziva ako chatu na vikend, v zahrade si nieco dopestujeme, starame sa o vsetko. Druha strana zo zaciatku rovnakym dielom vyuzivala tiez tuto nehnutelnost, avsak pred par rokmi ju prestali vobec vyuzivat,a momentalne ziadaju jej predaj. Druha strana ziadala odo mna vyplatenie jej podielu, ja som ho vsak odmietol kedze ta cena bola prilis vysoka. Z mojej strany prisiel navrh na rozdelenie pozemku na dve rovnake casti,kde mne by ostal rodinny dom , a im zahrada, ktore by problem vyriesili, ale druha strana s tymto nesuhlasi, ziada predaj celeho pozemku aj s rodinnym domom. Momentalne kedze nespejeme k ziadnej dohode, druha strana sa mi vyhraza sudom. Vsetko prebehlo v ramci ustnych rozhovorov, ziadne pisomne formy.

    Podla Obcianskeho zakonnika ak sa spoluvlasnici nedohodnu, sud sa snazi rozdelit vec, neskor ju ponukne niektoremu spoluvlastnikovi, a ak vec nikto nechce preda ju.

    Moja otazka teda znie. Co mozem cakat od sudu? Rozdeli pozemok na dve casti, kedze je to mozne,napriek tomu ze druha strana s tym nesuhlasi alebo mi ponukne vyporiadanie podielu druheho vlastnika? Rad by som ziskal ten rodinny dom.....

    Dakujem za rady...
    Na to je súdny proces, aby zhodnotil všetky okolnosti a podľa možnosti spravodlivo rozhodol. Keďže nepoznáme podrobnosti tvojho prípadu a ani stanovisko protistrany, nedá sa predpovedať, ako rozhodne súd.

    Takže pýtať sa, ako rozhodne súd, je úplne zbytočné, lebo nikto z nás nevidí do hlavy sudcu. V každom prípade má ten druhý spoluvlastník právo žiadať vysporiadanie spoluvlastníctva či už vyplatením podielu (otázne bude, ako posúdi súd hodnotu nehnuteľnosti), alebo predajom veci (pokiaľ budeš tvrdohlavo odmietať vyplatenie jeho podielu).

    Ak chceš získať ten rodinný dom, musíš byť prístupný k vyplateniu jeho podielu. Na tvojom mieste by som skúsil predtým, než by došlo k súdu, pokúsiť sa o dosiahnutie dohody cez mediátora (pozri zákon o mediácii). Keby si o tom chcel vedieť viac, spýtaj sa.

    batko je offline (nepripojený) batko

    batko
    Ja si myslím, že spolupodielnici by sa mali radšej dohodnúť. Ak je navrhovaná cena podielu o 30% vyššia ako odhad znalca, tak to by nemala biť pre kupujúceho vysoká.(ak dom nieje mimoriadne zdevastovaný viz. Luník IX.) V každom prípade by mal odstupujúci vlastník dať spoluvlasníkovi písomnú ponuku. Na túto ponuku by Ste mal aj písomne odpovedať.

    Vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.