Zavrieť

Porady

Slnečné kolektory v kombinácii s tepelným čerpadlom

Ahojte,

dali by ste sa nahovoriť na slnečné kolektory v kombinácii s tepelným čerpadlom?Slnečný kolektor by sa používal najmä v letných mesiacoch, mal by pokryť 100% potreby tepla na ohrev teplej vody, počas chladnejších dní a počas zimných mesiacov by sa tepla voda ohrievala pomocou tepelného čerpadla /najlacnejšou /kombináciou voda-vzduch - aj ked tato kombinacia nieje taka spolahliva ako voda-poda pomocou vrtou, ide o najnakladnesiu kombináciu ale aj o najefektivnejsiu. Tepelnym cerpadlom by sa aj vykurovalo počas zimnych mesiacov a teplo s tepelneho cerpadla by sa vyuzivalo aj na podlahove vykurovanie. Tento "špás" by stál cca 300 000,-Sk pre 4 clennu rodinu ,,nieje to lacna zalezitost, uvedomujem si to, ale myslim si ze tento system ma buducnost, hlavne aj z toho dôvodu ze setri nase zivotne prostredie a kto nieje "zažraty" environmentalista, tak aspon z ekonomickeho hladiska.Navratnost tohto systemu by bol cca po 10 rokoch, lebo ak raz do tohoto systemu zainvestujete, dalsich 30 rokov by ste mali zainvestovat minimalne, iba ak na vymenu nejakych armatur. Pricom ceny energie a plynu su stale vyssie a vyssie.Islo by o jednorazovu velku investiciu, ale vyplatit by sa mohla. Mate s takouto kombinaciou systemu skusenosti?Potrebujem poradit.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    Pokial to mate nejakou firmou nacenene na 300 tis., aka je to firma? Lebo bezne sa TC nacenuju na 300-500 tis. a solare na 100-150 tis.(TUV pre 3-4 ludi). Za normalnych okolnosti by som to nekombinoval, lebo je to nenavratna investicia. V lete ked je solar najvykonnejsi, je vykonne aj TC na vzduch, a zasa v zime, ked je topny faktor TC na vzduch mensi, je maly aj vykon solaru, takze mi to pride ako velmi zla kombinacia.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Čo sa týka tepelného čerpadla voda-pôda uvažovala som nad tým aj ja . Bývalá kolegyňa tento systém kúrenia má. Z jej skúseností viem, že veľký problém im pri prevádzke spôsobuje tvrdá voda konkrétne vodný kameň. Počiatočná investícia je vysoká k tomu si treba pripočítať aj nemalú čiastku za elektrickú energiu, ktorá čerpadlo poháňa. U nás bol problém aj s tým , že by sme museli prerábať kúrenie na podlahové. Čerpadlo má tiež nejakú životnosť takže, keď som si to všetko prepočítala vyšlo mi, že kým by sa mi vrátili investície vložené do toho mohla by som čerpadlo meniť za nové. Pred tým ako sa rozhodneš porozprávaj sa s niekým kto to má v dome praktické skúsenosti ti pomôžu rozhodnúť sa správne akokoľvek sa rozhodneš.
    Takze kludne by som mohla tepelne cerpadlo pouzit ako monovalentny system?Kedze v lete ma taku istu funkciu ako kolektor. Ale v zime by som zasa musela na dohrievanie pouzit elektricku tyc v bojlery na ohrev teplej vody, cize elektricku energiu v tom pripade ak by tepelne cerpadlo neprijmalo dostatok tepla zo vzduchu v zimnych mesiacoch. A co tak kolektor + kotol na biomasu - byvam na dedine a myslim ze v zahrade sa vzdy najde nejake vhodne palivo pre kotol ako su konare, piliny,ale zase by som si asi musela kupit kompostovaci stroj na rezanie konarov aby sa mi do kotla aj zmestili a uplne ich vysusit. Ale zase sa obavam toho, ze ked si kupim kotol na biomasu, tak bude dimenzovany a upraveny tak, ze tie konare, piliny zo zahrady sa tam nezmestia alebo nebude nane ten kotol stavany a budem musiet do kotla kupovat pelety, co budem musiet asi aj tak. Kotol na plyn alebo na tuhe palivo by som si chcela vybrat ako poslednu moznost - bolo by to take nutne zlo.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Tiež rozmýšľam nad tepelným čerpadlom (voda/vzduch), avšak ani ja ani nikto v mojom okolí nemá s tým praktické skúsenosti.
    Ak ich niekto má, bola by som rada, ak by sa s nimi podelil.
    Vopred vďaka.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Na internete je velmi vela adries, ktore sa zaoberaju tepelnym cerpadlom, vratane ekonomickych prepoctov navratnosti, vyhodnosti a podobne. Tepelne cerpadlo je mozne aj zlozit z komponentov, ktore vyraba jedna firma v Kromerizi, takze naklady na neho sa daju dost citelne zredukovat.A na ich forach je plno ludi, ktore tepelne cerpadla maju namontovane, alebo ich sami skladali, takze je mozne s nimi prediskutovat vsetko, co s tym suvisi.

    Slnečné kolektory v kombinácii s tepelným čerpadlom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.