Zavrieť

Porady

Uplatňovanie DPH pri kúpe auta, súvis s DzP

Kúpili sme osobné motorové vozidlo, na ktoré si nemôžem uplatniť odpočet DPH. Kúpili sme to na leasing, so zaplatením akontácie a pravidelnými mesačnými splátkami na 4 roky (48 mesiacov).
Je môj postup správny pri zaraďovaní DPH do nákladov?

DPH z pravidelných mesačných splátok dávam do nákladov (nezisková organizácia) na účet 549 s príslušnou analytikou. Avšak DPH z akontácie je záležitosť, kde sa rozchádzajú názory viacerých mojich známych účtovníkov. Jedni navrhujú, aby bolo toto DPH zaúčtované jednorázovo do nákladov na účet 549 (u podnikateľov 548) a iní navrhujú, aby som to kontovala ako náklady budúcich období a postupne to dávala do nákladov ako 549.../381... počas celého obdobia splácania leasingu.
Tú druhú alternatívu by som si dokázala obhájiť, resp. mi je prijateľnejšia, zdá sa mi, že je to uvedené v § 25 ods. 5 zákona o dani z príjmov.

Ktorá alternatíva je podľa Vás správna?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Adria.ma Pozri príspevok
    Kúpili sme osobné motorové vozidlo, na ktoré si nemôžem uplatniť odpočet DPH. Kúpili sme to na leasing, so zaplatením akontácie a pravidelnými mesačnými splátkami na 4 roky (48 mesiacov).
    Je môj postup správny pri zaraďovaní DPH do nákladov?

    DPH z pravidelných mesačných splátok dávam do nákladov (nezisková organizácia) na účet 549 s príslušnou analytikou. Avšak DPH z akontácie je záležitosť, kde sa rozchádzajú názory viacerých mojich známych účtovníkov. Jedni navrhujú, aby bolo toto DPH zaúčtované jednorázovo do nákladov na účet 549 (u podnikateľov 548) a iní navrhujú, aby som to kontovala ako náklady budúcich období a postupne to dávala do nákladov ako 549.../381... počas celého obdobia splácania leasingu.
    Tú druhú alternatívu by som si dokázala obhájiť, resp. mi je prijateľnejšia, zdá sa mi, že je to uvedené v § 25 ods. 5 zákona o dani z príjmov.

    Ktorá alternatíva je podľa Vás správna?
    §25 Zákona o dani z príjmov
    (6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

    §19 ods.3 - Daňové výdavky
    k) daň z pridanej hodnoty
    1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
    2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)


    Zákon o dani z príjmov nepožaduje časové rozlišovanie DPH, na ktorej odpočítanie nemá platiteľ dane nárok .

    Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

    Adria.ma
    Vďaka, Johanka, ... Ale, nie je ani nesprávne, ak to časovo rozlíšim... Ak používaš, alebo si sa stretla s praktickou knižočkou p. Cenigovej (máj 2007), tak tam je tento náklad časovo rozlíšený... Aspoň som z akontácií mala taký pocit...
    Takže, myslíš, že na druhej strane je to problém, ak to časovo rozlíšim?
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ja by som to dal jednorázovo tú DPH riadil by som sa podľa par. 19 osd 3 písm k) ak sa nemýlim...vecne aj časovo to súvisí s obdobím pri ktorom došlo k úhrade zvýšenej splátky vtedy vzniklo plnenie DPH nie počas doby prenájmu

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Adria.ma Pozri príspevok
    Vďaka, Johanka, ... Ale, nie je ani nesprávne, ak to časovo rozlíšim... Ak používaš, alebo si sa stretla s praktickou knižočkou p. Cenigovej (máj 2007), tak tam je tento náklad časovo rozlíšený... Aspoň som z akontácií mala taký pocit...
    Takže, myslíš, že na druhej strane je to problém, ak to časovo rozlíšim?
    Odpovedala som Ti z pohľadu Zákona o dani z príjmov, ktorý časové rozlíšenie daňového výdavku nepožaduje.
    Cenigová vo svojej knižke popisuje účtovanie a časové rozlíšenie DPH z akontácie ako časové rozlíšenie nákladov. Osobne s týmto účtovným postupom nie som stotožnená (ale som vo vývoji )... Ak budeš časovo rozlišovať tento náklad v účtovníctve, je potrebné upraviť o sumu časového rozlíšenia účtovný výsledok hospodárenia v daňovom priznaní ...

    Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

    Adria.ma
    Aj tak by som sa k tomuto vrátila na margo tejto problematiky... Akontácia je vlastne preddavok, záloha, nie? A nemala by byť táto záloha zúčtovávaná počas celého trvania leasingu? Pretože záloha ako samá nie je nákladom, je to iba preddavok, ktorý je potom zúčtovaný ak dôjde k dodaniu tovaru resp. služby... V tomto prípade je to finančný leasing...

    Stále mám taký subjektívny pocit, že to viac sedí na časové rozlíšenie...

    Ešte stále uvažujem... Tu treba úplne "zabudnúť" na zákon o DPH, pretože prijatie platby (preddavku) je zdaniteľné plnenie iba z hľadiska zákona o DPH. V zákone o DzP prijatie alebo poskytnutie preddavku nie je ešte nákladom. Takže, ako?
    Naposledy upravil Adria.ma : 28.11.07 at 08:25

    Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

    Adria.ma
    Ja som taký šprťoš, tak sa do toho ešte trošku obujem. Ale vážim si aj Vaše rady a postrehy, zvážim to celé... Mám rada ak v účtovníctve všetko sedí ako obrázok Puzzle.

    Uplatňovanie DPH pri kúpe auta, súvis s DzP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.