Zavrieť

Porady

Darovanie auta bez zmeny v TP

SZČO vyradila plne odpísané auto z podnikania. Na DÚ oznámila, že sa už nepoužíva v súvislosti s podnikaním k dátumu 10.5.2007 a požiadala o vrátenie časti dane. Od tohto dátumu si prestala uplatňovať daňové náklady na auto. Presné vysporiadanie urobí cez uzávierkové operácie napr. poistné zaplatené vopred. Následne 12.5.2007 auto darovala synovi, ale prepis na DI neurobila. Darovaciu zmluvu si urobili sami. Syn sa v priebehu mesiaca rozhodol auto predať a kúpiť si iné. A tu sa začína môj problém. Keďže auto nebolo v TP prepísané na syna, predaj urobili zo SZČO na synovho kupca. Mne z toho vychádza, že SZČO tento príjem musí zdaniť v § 8. Prosím, uvažujem správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Jarka 1 Pozri príspevok
    SZČO vyradila plne odpísané auto z podnikania. Na DÚ oznámila, že sa už nepoužíva v súvislosti s podnikaním k dátumu 10.5.2007 a požiadala o vrátenie časti dane. Od tohto dátumu si prestala uplatňovať daňové náklady na auto. Presné vysporiadanie urobí cez uzávierkové operácie napr. poistné zaplatené vopred. Následne 12.5.2007 auto darovala synovi, ale prepis na DI neurobila. Darovaciu zmluvu si urobili sami. Syn sa v priebehu mesiaca rozhodol auto predať a kúpiť si iné. A tu sa začína môj problém. Keďže auto nebolo v TP prepísané na syna, predaj urobili zo SZČO na synovho kupca. Mne z toho vychádza, že SZČO tento príjem musí zdaniť v § 8. Prosím, uvažujem správne?
    Ak 10.5.07 bolo vozidlo vyradené z obchodného majetku, potom SZČO nemá dôvod uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu. Ale môže ju uzavrieť ako občan (tj. bez uvedenia IČO,DIČ).
    Ak však existuje darovacia zmluva medzi otcom a synom, potom predávajúcim by mal byť syn. Treba urobiť poriadok v zmluvách - ak sa to ešte dá.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=Jarka 1;579337]SZČO vyradila .......... Syn sa v priebehu mesiaca rozhodol auto predať a kúpiť si iné. A tu sa začína môj problém. Keďže auto nebolo v TP prepísané na syna, predaj urobili zo SZČO na synovho kupca. Mne z toho vychádza, že SZČO tento príjem musí zdaniť v § 8. Prosím, uvažujem správne?[/quo]
    Ten medzikrok so synom (darovanie) je potrebné práve aj kvôli DP "zadministrovať" aj na DI. Inak je to zdaniteľný príjem u vlastníka vozidla, ktorý ho mal evidované v obchodnom majetku.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Tj - auto na základe darovacej zmluvy previesť na syna (ako nového majiteľa-prevádzkovateľa vozidla). Jeho ďalší predaj by už nepodliehal DP.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Skontrolovala som ešte raz zmluvu a uzavrel ju ako občan bez IČO. Stále mi vychádza daň podľa § 8. Dá sa to ešte nejako zmeniť? Asi nie. Auto je už predané.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Ak už bol realizovaný prepis vozidla na DI, tak už asi sa nedá s tým nič robiť. Pravdepodobne.
    Ešte by som skúsil (pokiaľ hodnotovo je to zaujímavé) zistiť, ako by sa to dalo poriešiť cestou DI.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Ďakujem Peter a pokúsim sa to zistiť. Ak získam nejaké informácie, tak samozrejme ich zverejním.

    Darovanie auta bez zmeny v TP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.