Zavrieť

Porady

diety za prácu v Čechách

Prosííím Vás poraďte.
Môže si alebo nemôže SZČO vykanávajúca práce v Čechách zaúčtovať do nákladov diety 600,-Kč + 40% vreckové na deň?Pýtala som sa na viacerých zdrojoch, ale nikde mi nedali definitívnu a právoplatnú odpoveď.
Usporiadat
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

Ja dávam do 1.11.2004 len 600 a vreckové až po 1.11.2004. Ozve sa niekto?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

učty
Ja dávam do 1.11.2004 len 600 a vreckové až po 1.11.2004. Ozve sa niekto?
Hovoris o SZCO? Podla mna to zo zakona od 1.1.2004 do 31.10.2004 vypadlo vcitane stravneho.
0 0
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Ak má sídlo napr. v BA a ide na SC - teda robiť nejaký "kšeft" mimo sídla má nárok od 1.11.2004 na stravné + vreckové do 40%. Pred 1.11. sa nemohlo dať ani 600,- pre SZČO. Napr. robím porad. činnosť pre nejaké techn. zariadenia pre firmu, ktorá sídli v Čechách, tak samaozrejme, že musím do tej firmy chodiť, potom niečo zistím pre nich tu a zase idem im tie informácie odovzdať tam a tak. Treba si poctivo vypisovať cesťáky, kde treba napísať účel a dôvod SC. A keď bude aj príjem od tej firmy v Čechách tak nie je o čom, sú to opodstatnené výdaje za účelom dosiahnutia príjmu. Vlastne aj slov. firma ma môže požiadať o nejaký napr. prieskum naˇčeskom trhu. Len to mať podložené, že to naozaj bolo potrebné.
0 0
alderonka alderonka

alderonka je offline (nepripojený) alderonka

ja som sa informovala aj na daňovom, ale ani tam mi nikto nevedel presne povedať. Mám známu účtovníčku a tá uplatňuje mužovi tých 600,- Kč celý rok.
Nepridáte ešte niekto svoj názor?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Evanka
Hovoris o SZCO? Podla mna to zo zakona od 1.1.2004 do 31.10.2004 vypadlo vcitane stravneho.
Súhlasím s Evankou , v období od.1.12004 do 30.10.2004 sa mohlo dávať do výdavkov len ubytovanie , doprava hromadnými dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v mieste SC . Žiadne stravné - to sa týka SZČO .
0 0
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

My sa tu s Alderonkou bavíme o živnostnikoch pracujúcich v Česku, nie o klasickej služobnej ceste. Daňováčky ozvite sa, včera som Vás tu chválila!
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Alderonka tá tvoja známa účtovníčka to robila mužovi zle.Až od 1.11.2004 strávne 600,00 Sk a vreckové.
0 0
slavka1 slavka1

slavka1 je offline (nepripojený) slavka1

Súhlasim so Zitou 5, aj ja som to tak robila do 1.11.2004 iba výdavky skutočné. t.j-.ubytovanie cestovné autobus, vlak.. tel. karty a iné nevyhnutné výdavky a potom od 1.11.2004 som SZČO , ktorý bol v Čechách za účelom navýšenia zisku... som dala 600Kč +240 Kč vreckové , ale som už nedávala nevyhnutné výdavky ako tel. karty a podobne .Radila som sa s inými účtovníkmi a tí mi vraveli,že limit od 5% do 40% vreckové je pre zamestancoch ,ale SZČO môžem dať v pohode 40%.Verím ,že ti to pomôže.
0 0
alderonka alderonka

alderonka je offline (nepripojený) alderonka

Evanka
Hovoris o SZCO? Podla mna to zo zakona od 1.1.2004 do 31.10.2004 vypadlo vcitane stravneho.
Evanka, nevieš viac o tom či a ako to vypadlo? Pretože susede robili daňovú kontrolu za rok 2002 a tam jej to české stravné prešlo. Potom by sa mi zdalo logické, že to mohlo vypadnúť až neskôr - napr. od toho1.1.2004...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

alderonka
Evanka, nevieš viac o tom či a ako to vypadlo? Pretože susede robili daňovú kontrolu za rok 2002 a tam jej to české stravné prešlo. Potom by sa mi zdalo logické, že to mohlo vypadnúť až neskôr - napr. od toho1.1.2004...
Nemozes to uplatnit v case od 1.1.2004 do 31.10.2004
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
A keď SZČO pracuje v ČR zemné a výkopove práce, je tam zhruba 20 dní v mesiaci (nepretržite), môžem uplatniť cestovné lístky za každý deň alebo to budú brať ako dochádzanie do zamestnania?

Má niekto s tým skúsenosti?

Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Logicky mi vychádza, že ak pracuje v ČR, čo je miesto, v ktorom nemá sídlo podnikania, tak to nemôžu brať ako dochádzanie do zamestnania, ale výdavky na dosiahnutie príjmov. Čo vy na to?
0 0
TATI TATI

TATI je offline (nepripojený) TATI

Ahojte, som tu nový a chcel by som vás veľmi pekne požiadať o pomoc. Robím v ČR zámočníctvo na základe zmluvy o diele.V roku 03 som si uplatňoval výdavky paušálom. No v roku 04 som sa stal platcom DPH (nulove daň.priznania) a tým pádom si zrejme paušálne výdavky uplatňovať nemôžem. Dufam, že zatiaľ mám pravdu. Mám si teda zrejme viest ucto. No ake vydavky si možem uplatniť? Mesiac robim len v ČR, potom som týždeň doma. Cestujem autobusmi i vlastnym autom (nezaradeným v podnikani), no nemam poodkladané ani bloky z busu, ani PHM. Mám odložené len faktúry za ubytovanie v ČR. Čo by ste mi odporučili s tými výdavkami, aby mi nevyšiel vysoký základ dane? O cestovnom som sa toho už na porade načítal dosť, no stále mi to nie je jasné. Ako to je so zahr.prac.cestami do 31.10. a ako od toho 1.11.2004? Čo si uplatniť? Prosím, poraďte.
0 0
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

Veď aj ja mám ten problém, práca na základe zmluvy o dielo a v nej miesto výkonu práce v Česku a že si SZČO všetko sám hradí. Najprv som ako píšem vyššie počítala 600 CZ celý rok na odporúčanie skúsenej poradkyne, že ak to má v zmluve, tak môžem. No nakoniec som to po zvážení do 1.11.2004 vyhodila, dosť mi nahnal lizing a PHM a naozaj nechcem riskovať. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som navádzala neúmyselne k podobnej chybe. Platil si v Čechách daň?
0 0
TATI TATI

TATI je offline (nepripojený) TATI

Ano, ten, pre koho robim za mna dan platil. No len co dalej? Poradte, lebo 31. sa nezadrzatelne blíííííži!!!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

TATI
Ano, ten, pre koho robim za mna dan platil. No len co dalej? Poradte, lebo 31. sa nezadrzatelne blíííííži!!!
Na aku zmluvu si teda vlastne pracoval, ked za teba platili dan? Ak to bola zavisla cinnost, cestovne by ti mala preplacat firma, pre ktoru si robil (ak to bolo dohodnute). Ak si vsak prace fakturoval a strhavali ti iba dan na zapocet, tak si mozes davat v obdobi 1.1.2004 - 31.10.2004 do nakladov iba vydavky za PHL, bez ohladu na to, ci je automobil zaradeny do majetku podnikania alebo nie. V obdobi od 1.11.2004 do konca roka mozes naviac uplatnit aj stravne (+ vreckove pri zahranicnej PC) a pri automobile nezaradenom do majetku podnikania aj pausal 6.20/km. V kazdom pripade (pri zaradenom aj nezaradenom automobile do majetku podnikania) vsak musis mat zaplatenu cestnu dan. Mozes ju zaplatit vsak aj dodatocne s penalizaciou.
0 0
TATI TATI

TATI je offline (nepripojený) TATI

Evanka
Na aku zmluvu si teda vlastne pracoval, ked za teba platili dan? Ak to bola zavisla cinnost, cestovne by ti mala preplacat firma, pre ktoru si robil (ak to bolo dohodnute). Ak si vsak prace fakturoval a strhavali ti iba dan na zapocet, tak si mozes davat v obdobi 1.1.2004 - 31.10.2004 do nakladov iba vydavky za PHL, bez ohladu na to, ci je automobil zaradeny do majetku podnikania alebo nie. V obdobi od 1.11.2004 do konca roka mozes naviac uplatnit aj stravne (+ vreckove pri zahranicnej PC) a pri automobile nezaradenom do majetku podnikania aj pausal 6.20/km. V kazdom pripade (pri zaradenom aj nezaradenom automobile do majetku podnikania) vsak musis mat zaplatenu cestnu dan. Mozes ju zaplatit vsak aj dodatocne s penalizaciou.
Hm, vďaka. Ano, strhávali mi daň na zápočet. No mám ešte jednu otázku: Akym kurzom sa prepočítavajú výdavky - napr.keď som jednu cestu šiel busom - použije sa kurz v čase nákupu cestovného lístka, či v den vyúčtovania cesty? Nemohol by mi niekto priložiť vzor vyplneného formulára zahr.pracovnej cesty? Velmi pekne prosííííím!
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
alderonka
Evanka, nevieš viac o tom či a ako to vypadlo? Pretože susede robili daňovú kontrolu za rok 2002 a tam jej to české stravné prešlo. Potom by sa mi zdalo logické, že to mohlo vypadnúť až neskôr - napr. od toho1.1.2004...
V roku 2002 táto možnosť bola - § 24 ods. 2 písm. j. Od 1.1.2004 začal platiť nový zákon o dani z príjmov a v § 19 ods. 2 písm. e/ sa hovorí len o výdavkoch na ubytovanie, dopravu hromadnými dopravnými prostriedkami a na nevyhnutné výdavky....
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

TATI
Ahojte, som tu nový a chcel by som vás veľmi pekne požiadať o pomoc. Robím v ČR zámočníctvo na základe zmluvy o diele.V roku 03 som si uplatňoval výdavky paušálom. No v roku 04 som sa stal platcom DPH (nulove daň.priznania) a tým pádom si zrejme paušálne výdavky uplatňovať nemôžem. Dufam, že zatiaľ mám pravdu. Mám si teda zrejme viest ucto. No ake vydavky si možem uplatniť? Mesiac robim len v ČR, potom som týždeň doma. Cestujem autobusmi i vlastnym autom (nezaradeným v podnikani), no nemam poodkladané ani bloky z busu, ani PHM. Mám odložené len faktúry za ubytovanie v ČR. Čo by ste mi odporučili s tými výdavkami, aby mi nevyšiel vysoký základ dane? O cestovnom som sa toho už na porade načítal dosť, no stále mi to nie je jasné. Ako to je so zahr.prac.cestami do 31.10. a ako od toho 1.11.2004? Čo si uplatniť? Prosím, poraďte.
Mas pravdu, nakolko si platcom DPH, nemozes uplatnit pausal. Co sa tyka dalsieho, cesta za pracou do ineho miesta ako je tvoje pravidelne pracovisko, co je u teba miesto podnikania, je pre teba pracovnou cestou. Takze: Do 31.10.2004 si mozes uctovat len cestovne dokladovane nakupom PHL alebo cetovnymi listkami, vydavky za ubytovanie. Od 1.11.2004 si mozes uctovat to co dovtedy plus zakladnu nahradu 6,20/km, stravné a pri zahranicnej PC aj vreckove do vysky 40% stravneho. Cestnu dan musis mat v kazdom pripade zaplatenu, ak vyuzivas automobil na podnikanie.
0 0
mihad mihad

mihad je offline (nepripojený) mihad

co su vydavky za ubytovanie? neda sa tam zapocitat vydavky za prenajom bytu (aspon pomerna cast podla poctu dni) v prahe, kde pocas sluzobnych ciest byvam? dakujem. prosim vas dievcata pomozte mi aspon trosku-- ja som zase mimo SR a takto zdialky sa nemam ani s kym o tom porozpravat-- a napozajtra danove priznanie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať