Zavrieť

Porady

živnosť popri rodičovskej dovolenke

Ahojte,

Som v súčasnosti na rodičovskej dovolenke.Uvažujem,že si na budúci rok urobím živnosť ( jednalo by sa o predaj oblečenia cez internet ) popri rod.dovolenke.Na rod.dovolenke budem ešte celý rok 2008.Zaujímalo by ma,či musím platiť nejaké odvody,resp.či ich naďalej bude platiť za mňa štát.Čo sa týka starostlivosti o dieťa,naďalej sa budem o dieťa celodenne starať.Nebolo by lepšie keby som na niekoho,kto má živnosť dala napísať aj predmet moje živnosti?

ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Suzana27 : 01.12.07 at 22:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Suzana27 Pozri príspevok
    Ahojte,

    Som v súčasnosti na rodičovskej dovolenke.Uvažujem,že si na budúci rok urobím živnosť ( jednalo by sa o predaj oblečenia cez internet ) popri rod.dovolenke.Na rod.dovolenke budem ešte celý rok 2008.Zaujímalo by ma,či musím platiť nejaké odvody,resp.či ich naďalej bude platiť za mňa štát.Čo sa týka starostlivosti o dieťa,naďalej sa budem o dieťa celodenne starať.Nebolo by lepšie keby som na niekoho,kto má živnosť dala napísať aj predmet moje živnosti?

    ďakujem za odpovede.
    Na rodičovskej dovolenke si ako "zamestnanec" - bola si pred odchodom zamestnaná ?
    Nedoporučujem na "niekoho" písať predmet svojej živnosti.

    -------
    Veronika

    Suzana27 je offline (nepripojený) Suzana27

    Suzana27
    Ahoj Veronika,ďakujem za reakciu.Bola som pred rodičovskou dovolenkou zamestnaná,ale ešte počas materskej sa podnik rozpadol a tak som ukončila prac.pomer na dohodu.Mňa by hlavne zaujímali tie odvody.

    ickom je offline (nepripojený) ickom

    krpec,výzor - 1/2 skutočného veku ...viac ickom
    Keď budeš živnostníčka, odvody si platíš sama a odoberú ti ešte aj rodičovský príspevok. Ak chceš poberať rod. príspevok, radšej sa u niekoho zamestnaj, kde budeš ako zamestnanec a odvody bude za teba platiť zamestnávateľ. Pokiaľ sa ti bude o dieťa starať napr.niekto z rodiny, resp. bude dieťa navštevovať jasle (nesmie to byť štátne zariadenie , teda škôlka), môžeš byť riadne zamestnatná a rod. príspevok budeš poberať aj naďalej.

    Suzana27 je offline (nepripojený) Suzana27

    Suzana27
    Ahoj Ickom,ďakujem za Tvoj príspevok.Nechápem,prečo by mi mali zobrať rod.príspevok,keď sa naďalej budem celodenne starať o

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ickom Pozri príspevok
    Keď budeš živnostníčka, odvody si platíš sama a odoberú ti ešte aj rodičovský príspevok. Ak chceš poberať rod. príspevok, radšej sa u niekoho zamestnaj, kde budeš ako zamestnanec a odvody bude za teba platiť zamestnávateľ. Pokiaľ sa ti bude o dieťa starať napr.niekto z rodiny, resp. bude dieťa navštevovať jasle (nesmie to byť štátne zariadenie , teda škôlka), môžeš byť riadne zamestnatná a rod. príspevok budeš poberať aj naďalej.
    Nie je to pravda. Je to rovnako ako keby sa zamestnala popri MD,RD. AK dieťa nebude umiestnené do štátneho zariadenia (jasle), tak môže podnikať a ani o prispevok nepríde.
    V prvom roku podnikania nevzniká povinnosť platiť odvody do SP. Do ZP sa bude musieť robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

    kristín je offline (nepripojený) kristín

    kristín
    Je to tak, nebudeš musieť platiť odvody a ani o rodičovský príspevok neprídeš. Ja som tiež bola zamestnaná pred materskou dovolenkou a ešte som mala aj živnosť, ktorú som udržiavala aj počas MD. O rodičovský príspevok som neprišla, no nesmela som dať dieťa do štátneho zariadenia.

    ickom je offline (nepripojený) ickom

    krpec,výzor - 1/2 skutočného veku ...viac ickom
    Moja kámoška sa bola na to pýtať na sociálke ešte pred materskou a tam sami nevedeli ako to vlastne je. Tak ona si počas materskej pozastavila živnosť. Ako vidíš iné rady - základom ostáva, aby dieťa nebolo v štátnom zariadení, či už sa on budeš starať ty, alebo babky, resp.kamarátka, je jedno. Na sociálke potrebuješ nahlásiť, kde bude dieťa. Ja som dokladovala prijatie dcéry do jaslí. Ako píše Smith , odvody budeš platiť ty (aj keď až roku), ale ešte by som si pre istotu overila priamo na sociálke, ako to bude keď si ich začneš platiť sama, či to nemá vplyv na rod. príspevok.Ako som napísala vyššie, naše "tety" úradníčky to dakedy samy nevedia, ale sú tam od toho, tak nech si to zistia Napokon, ešte nás štát bude žmýkať pekných pár rokov, tak nech nám pomôže aspoň vtedy, keď deti príliš rýchlo rastú a potrebujú častejšie nové oblečenie, no nie?

    Suzana27 je offline (nepripojený) Suzana27

    Suzana27
    Ďakujem Smith,Kristín.Takže,ak som to správne pochopila,prvý rok nebudem platiť odvody do soc.poisťovne,bude ich za mňa platiť štát.Ale zdravotné poistenie si budem musieť platiť,lebo štát ich prestane platiť.Tak je to ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Suzana27 Pozri príspevok
    Ďakujem Smith.Takže,ak som to správne pochopila.Prvý rok nebudem platiť odvody do soc.poisťovne,bude ich za mňa platiť štát.Ale zdravotné poistenie si budem musieť platiť,lebo štát ich prestane platiť.
    Nie neprestane, veď MD ti beží ďalej, tým pádom si poistencom štátu. Teda si z iného titulu poistená. Len práve preto, že budeš podnikať ti vzniká povinnosť vykonať ročné zúčtovanie praddavkov na verejné zdravotné poistenie. A tam veru môže vzniknúť nedoplatok.

    Suzana27 je offline (nepripojený) Suzana27

    Suzana27
    Smith,vrelá vďaka za pomoc.Zúčtovanie preddavkov na verejné zdravotné poistenie ? Môžeš mi niečo bližšie o tom napísať ?

    Vďaka.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Suzana27 Pozri príspevok
    Smith,vrelá vďaka za pomoc.Zúčtovanie preddavkov na verejné zdravotné poistenie ? Môžeš mi niečo bližšie o tom napísať ?

    Vďaka.
    V skratke: platby na zdravotné poistenie sa považujú za preddavky. Podľa dosiahnutých príjmov tieto preddavky nemusia dosiahnúť (ale môžu) výšku povinnej platby, a tieto rozdiely sa vysporiadávajú v rámci ročného zúčtovania ZP. Prikladám link, ktorý sice je o RZ ZP za rok 2006, ale je tam aj podstata:
    http://www.porada.sk/t45413-zuctovan...ok-2006-a.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    smith Pozri príspevok
    Nie je to pravda. Je to rovnako ako keby sa zamestnala popri MD,RD. AK dieťa nebude umiestnené do štátneho zariadenia (jasle), tak môže podnikať a ani o prispevok nepríde.
    V prvom roku podnikania nevzniká povinnosť platiť odvody do SP. Do ZP sa bude musieť robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
    Doplním smith: Pokiaľ bude aktívna živnosť počas poberania rodičovského príspevku, preddavky na zdravotné poistenie SZČO musí platiť, tak ako aj pri nemoci - aspoň VšZP na tom trvá a nepovoľuje žiadnu výnimku. V prvom roku z min. VZ, v ďalších rokoch - ak rod.dovolenka trvá, zo skutočného príjmu za predch. rok. Po vykonaní ročného zúčtovania môže - ale aj nemusí vzniknúť preplatok

    -------
    Veronika

    dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

    dorotka26
    Ahojte, prosím pekne o radu. Mám živnosť od 1.4.2007 a každý mesiac si platím len 1064,-Sk zdravotné poistenie do APOLLA keďže sociálke sa prvý rok podnikania neplatí nič. 20. mája čakáme bábo a pani na sociálke mi tvrdila, že od jeho narodenia budem mať nárok na rodičovský príspevok aj keď som živnostníčka. Ja sa ale pýtam, či budem naďalej platiť odvody do APOLLA a či už budem musieť začať platiť odvody aj do sociálnej poisťovne (ich výška sa bude asi odvíjať od daňového priznania). A budem povinná začať platiť tieto odvody sociálke keď budem na rodičovskej dovolenke? Ďakujem.
    Mamička na materskej Denisa Višňáková
    Pri zakladaní živnosti sa musíš prihlásiť do zdravotnej poisťovne a doporučujem platiť odvody do tejto poisťovne mesačne z minimálnej mzdy aby si sa potom pri ročnom zúčtovaní nechytala za hlavu aký máš nedoplatok. Pokiaľ nie je dieťa umiestnené v štátnou zariadení nezoberú ti rodičák,len musíš nahlásiť kde dieťa bude.
    Mamička na materskej Denisa Višňáková
    Dorotke26: pokiaľ budeš aj počas materskej podnikať a dieťa nebude v štátnom zariadení budeš si platiť už všetky odvody /podľa daňového priznania/ a dostaneš aj materskú a potom rodičák.

    dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

    dorotka26
    Ďakujem pekne. Vymyslela som to tak, že na materskú pôjde od narodenia bábätka manžel. :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.