Zavrieť

Porady

Obstaranie a zaradenie - zle

ahojte - aj ja som z nováčikov účtovníkov - príspevková organizácia - všetky fa za majetok do 30000 som účtovala do nákladov a nie na 04(lebo u nás sa sledujú náklady a výnosy) tak teraz budem mať účet 042 nevyrovnaný a ani nie je možnosť opravy -čo mám robiť aby som sa z toho dostala, je to strašná pasca , mínusovať 5 - nákladové nemôžem a na Md 04 sa neviem dostať -čo teraz ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Anka, ak si majetok zaúčtovala do nákladov, tak v tom prípade účet 042 si nemala použiť a zostatok na tomto účte by nebol. Vo vnútropodnikovej smernici si môžeš určiť spôsom účtovania majetku.
    Majetok do 30 000,- Sk môžeš priamo účtovať do nákladov 501/321 a o tomto majetku vedieš len operatívnu evidenciu.Ak si stanovíš v smernici, že do 30 000,- Sk bude majetok účtovaný ako dlhodobý drobný si povinná ho evidvať na účete 028. Tieto pravidlá si organizácia určuje sama v spomínanej smernici.
    Napr. od hodnoty 5 001 Sk do 30 000 Sk na účet 028
    od hodnoty 0 Sk do 5 000 Sk na účet 501.
    Príklady účtovania:
    1.
    Fa za obstaranie 5 ks stoličiek po 1 000 Sk spolu 5 000 Sk
    501/321 predpis fa
    321/241 úhrada fa bankou, alebo 321/261 úhrada fa cez pokladňu. Stoličky eviduješ v operatívnej evidecii a raz ročne inventarizuješ.
    2.
    Fa za obstaranie počítača 20 000 Sk
    042/321 predpis fa
    028/042 zaradenie počítača
    321/241 alebo 261 úhrada fa
    551/088 odpisy počítača ( odpisy tiež stanovíš v smernici, je možnosť do 30 000,- Sk 100 % odpísať ihneď pri odstaraní, alebo postupne v zmysle odpisového plánu podľa skutočného opotrebenia. Pravidlá treba stanoviť na začiatku odpisovania a nemali by sa meniť.
    Skontroluj si účtovanie postupne všetky zápisy a len tak zistíš kde máš chyby. Lebo ako uvádzaš, že si účtovala cez náklady tak na účte 042 nemáš mať nič a tento účet si nemala vôbec použiť - príklad č.1.
    Ak chceš mať majetok na 028, len vtedy použiješ účet 042 a nákladový účet použiješ pri odpisovaní účet 551.
    Ak som trochu pomohla, som rada a ak máš ešte záujem o debatu napíš všetky operácie, ktoré k tomuto problému v účtovníctve máš a spoločne prídeme na to kde je tá strašná pasca. Neboj, niečo vymyslíme, len popíš všetky účtovné zápisy.
    veľmi som vďačná že si mi odpísala, Anežob - bude to ešte trochu komplikovanejšie, ale pripravím prehľadný spôsob ako by som to predložila na posúdenie pre teba
    Ahoj Anežob - je to asi takto: smernicu nemáme, a budeme mať až na budúci rok(vyžobrala som od kolegyne z iného pracoviska)
    Doteraz účtovali DHIM od 60 - 3000.- a od 3000 do 30000.-
    Fa na 501.. /3211
    úhradu 3211/241,
    pri zaradení 028.../042 a
    916/901
    Videla som aj účtovanie na 022 - ale neviem prečo
    028 je rozdelené od 60-3000 a tiež 916 tak isto
    zo starých zápisov som videla, že ku koncu roka preúčtovali
    -501/MD
    042 MD
    Ku koncu roka preto, lebo celoročne sledovali náklady, tiež na projektoch APVV, ktoré sú sledovanéUrobím asi to isté, preúčtujem -501, ale ako to urobím podľa novej smernice v bud. roku, ked má byť nové účto a ja by som mala previesť zostatky z 028, 042 .. do nových účtov ?Tiež nesúhlasia fyzická a účtovná inventúra, dlho neodsúhlasovali, preto rozdiely - ja musím dať stav skutočný - ako to spravím, ako naúčtujem správny stav ?Dala som veľa otázok, prečítaj si po sviatkoch, ja tu ešte nahadzujem bankové výpisy - želám ti pekné sviatky Anka

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Pekné sviatky aj Tebe Anka,
    vidím, že ani Tebe to nedá len tak lenošiť bez práce. Teda ideme sa pozrieť na Tvoje chybné šibeničky, ktoré si zdedila.
    V prvom rade sa musíš pustiť do inventúry majetkových účtov a tak sa pravdepodobne vymotáš z problému. Urob si takúto pomôcku :
    nulkové účty si odsúhlas na účet-901-fond majetku nasledovne :
    zostatky účtov 018+021+022+025+028+031+041+042+052-078-081-082-083-088´=
    901
    zostatky všetkých majetkových účtov strana MD spočívaj a od tohto súčtu odpočítaj zostatky účtov 08-oprávky strana D.Vypočítaná suma by sa mala rovnať účtu 901. Ak toto pravidlo
    nesedí, musíš hladať chyby a tie podľa mňa budú pri účtovaní obstarania, alebo zúčtovaní fondových účtov. Ak predchodkyňa na konci roka vystornovala náklady -501 a použila 042, mala ďalej tento majetok zaradiť na 028/042 a zúčtovať fondové účty 916/901 a účet 042 by bol s nulovým zostatkom, čo spravidla pri dlhodobom drobnom majetku býva,lebo ihneď po obstaraní sa dáva do používania a prostredníctvom odpisov účet 551 sa odpíše. Zároveň pri odpisoch zasa účtujeme fondy 901/916.
    Inventúra majetkových a fondových účtov je teraz veľmi dôležitá, lebo k novému účtovníctvu potrebuješ zistiť zostatkové hodnoty majetku a tie tiež musia súhlasiť na účet 901, ktorý prevodovým mostíkom v novom roku presúvame na nové účty a je potrebné zistiť z akých zdrojov bol majetok obstaraný - vlastné zdroje, cudzie zdroje, zriaďovateľ a pod. a podľa tohto roztriedenia účtu 901 bude vypadať prevod na nové účty. Myslím, že sú tam až tri nové účty. Nemám tu poruke nové postupy, preto ani konkrétne nové účty neuvádzam.
    Čiže skús si odsúhlasiť investičný okruh ( skrátene: účty 01,02,03,04,05 mínus 07,08 = 901 ).
    Ďalej skontroluj účet 916 mal by mať aktívny zostatok, čiže ak nakupujete majetok musia byť na tomto účte zdroje z ktorých tento majetok zaplatíte. Na toto Ťa upozorňujem preto, že sa mi nepozdáva to účtovanie na koci roku ( storno náklady ).Ten majetok keď bol preúčtovaný na 042 vtedy sa malo účtovať aj o fondoch 916/901 a mal sa zaradiť do používania a odpisovať. Ale ak na účte 916 neboli zdroje potom postup nebol správny. Daj vedieť k čomu si dospela, poteší ma ak som trochu pomohla.
    ahoj Anežob - ďakujem za radu, urobím .Oni - ked prišla Fa - dali 501/321
    zaplatili 321/241
    zaradili 028/042
    aby sa dostali ku koncu roka na vyrovnanie04- tak -501 Md
    04 Md
    bola aj odpisované mesačne, aj 916, aj 901 boli zaúčtované

    Budem na tom veľmi pracovať, lebo prejdem mesiac po mesiaci všetky zaradenia. Mám tam ešte mínusové počiatočné stavy z min. rokov, inventúrne vyradené obrazy a drahé kovy neboli účtovne vyradené....oblieva ma smrteľný pot, ako sa bojím aby som to dobre urobila.

    Ešte ma jedno trápi . ak vieš prosím povedz
    Na základe leasingovej zmluvy sme si vzali auto za 764 078 Sk. Mali sme aj minulý rok takéto auto a dali sme leas. firme toto staršie auto. Odpočítali nám ho ako 1.zvýšenú splátku za 200 000 tis-
    Vakej sume budem zaraďovat to nové auto a kam zaúčtujem tých 200000 - na 551 na stranu D ?
    A ak doteraz účtovali na 31412 záloh.platby leasingu, mala by som celú sumu previesť na 954- uvažujem správne?
    Teším sa na tvoju odpoveď, dost ma to posúva dopredu, želám pekný Nový rok

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Som rada, že som Ťa trochu posunula ďalej.
    Leasing sme ešte nemali, takže túto problematiku ovládam len okrajovo. Popozeraj tu na porade staršie príspevky určite táto téma je riešená.
    V novom roku sa ozvi budeme spoločne riešiť končoročnú závierku a vo februári huráááá na prevodový mostík a nové účtovníctvo.

    Pekný zvyšok sviatočných dní a do nového roku veľa zdravia a pracovných úspechov.
    Anežob.
    zdravím Anežob v Novom roku, prosím napíš mi o koncoročnej uzávierke,v príspevkových org. Teším sa na odpoved, želám príjemný začiatok týždna Anka

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Ahoj Anka,
    len v skratke niečo čo sa neúčtuje počas roka :
    -hlavná činnosť - odhadné položky( energie, predplatné, nevyfakturované dodávky, audítorské overenie,nevyčerané dovolenky a soc.náklady k dovolenkám.../
    -podnikateľská činnosť - rezervy / tiež na to isté /

    Ak účtuješ priamu spotrebu, tak nespotrebovaný materiál preúčtovať na sklad /verné robrazenie hospod.výsledku/

    Účty záloh 314,324 zostatok nula, tiež účet 262 - peniaze na ceste nula.

    Zúčtovať vyúčtovanie tvorby soc.fondu. Počas roka sa účtuje 1/12 predpokladu, na koci roka skutočnosť. V roku 2008 zmena, ale ešte neviem ako.

    Časové rozlíšenie nákladov a výnosov / napr. paušál mobil.telefón, nájomné zmluvy na viac rokov.../

    Je toho určite ešte viac, ale sa mi už ťažšie rozmýšla, lebo z práce už druhý týždeň chodím len večer a na poradu nemám teraz toľko času.

    Prajem príjemnú prácu aj napriek tomu, že v tomto období je to riaden zaberák.

    stanula je offline (nepripojený) stanula

    stanula
    Prosím o radu, účtujeme sklady A spôsobom. Účtovníčka do 30000,- majetok dáva cez 111 , cez sklad. Je to správne ?

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Áno, podľa mňa je to správne. Je na organizácii aké pravidlo má v smernici to musí dodržiavať. Keď sa majetok zo skladu vydá do používania mal by mať samostatnú evidenciu ( operatívno-technická evidencia OTE, alebo analytická evidecia a raz ročne sa inventarizuje.

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    Prosím poradiť - čo sa počíta do obstarávacej ceny. Ideme kúpiť ohrievací pult do školskej jedálne. Jeho cena je asi 28000Sk. Dodávateľ nám oznámil, že musíme mať k tomu urobenú prípojku na elektriku. Toto nám urobí iná firma. Môžeme si náklady na túto prípojku k ohrievaciemu pultu zarátať do obstarávacích nákladov ohrievacieho pultu? V tom prípade by cena sa zvýšila nad 30 000 Sk a išlo by o DHIM nakúpený z kapitálových prostriedkov.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ivča Pozri príspevok
    Prosím poradiť - čo sa počíta do obstarávacej ceny. Ideme kúpiť ohrievací pult do školskej jedálne. Jeho cena je asi 28000Sk. Dodávateľ nám oznámil, že musíme mať k tomu urobenú prípojku na elektriku. Toto nám urobí iná firma. Môžeme si náklady na túto prípojku k ohrievaciemu pultu zarátať do obstarávacích nákladov ohrievacieho pultu? V tom prípade by cena sa zvýšila nad 30 000 Sk a išlo by o DHIM nakúpený z kapitálových prostriedkov.

    Prípojka bude súčasťou nehnuteľnosti alebo ohrievača?

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    Ja tomu veľmi nerozumiem, ale myslím si, že ten pult bude musieť byť napojený na tú prípojku.

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Ivča Pozri príspevok
    Ja tomu veľmi nerozumiem, ale myslím si, že ten pult bude musieť byť napojený na tú prípojku.
    Popýtaj sa nejakých technikov. Ja si pri týchto veciach pomáham zjednodušene asi takto. Zistím či to môže pracovať samostatne alebo je nejako spojené s nehnuteľnosťou. Ak ten pult nebudete môcť prenášať a bude akoby tou prípojkou spojený napevno s nehnuteľnosťou patrí k nej a odpisuje sa spolu. No môže byť urobená prípojka tak, že sa to dá premiestniť a môže sa používať na rôznych miestach vtedy to posudzujeme ako samosnatnú vec.
    Ak to priradíte k nehnuteľnosti, tak do obstarania treba pripočítať aj všetky súvisiace náklady s obstaraním - napr. spomínanú prípojku, dopravu pultu a podobne.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    V účtovníctve RO som začiatočník. Preberám účtovníctvo RO v dosť zvláštnom stave....Vôbec nesedí účtovný stav majetku a inventarizácia....V postupoch účtovania PdÚ už nie je účet 028 a 013, ako ste riešili tieto záležitosti s drobným majetkom?? Mne totiť v uct stále figuruje.

    sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

    sojciakova
    Ja som všetok majetok, ktorý bol na účte 028 a 029 účtovne jednorazovo odpísala v minulom roku, keď sa ešte dalo.Písala som vtedy kôli tomu na MFSR. Na 028 a 029 mám majetok nadobudnutý pred rokom 2002 do hodnoty 30 000,-.Od roku 2002 evidujeme všetok majetok do hodnoty 30 000,- na podsúvahovom účte. Ako som zistila, robí to tak u nás väščina škôl.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    V účtovníctve, ktoré som prebrala, nie je účtované nič do drobného majetku, že nejaký existuje (a dosť veľký) som zistila len z inventarizácie, nič nie je evidované ani na podsúvahových účtoch. Môžem teraz všetok majetok do 30 tis. dať na podsúvahové účty?

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Podľa mňa áno. I keď ja som to urobila takto: Drobný majetok od 1000 do 30 000,-- Sk evidujem v DDHM na účte 771 a majetok do 1000 (ak sa používa viac ako rok) na skladových kartách ale taktiež na podsúvahovom účte (tuším,že tam mám nejakú 78).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.