Zavrieť

Porady

Vianočná ruža

Ahojte poraďáčky a poraďaci,
chcem Vás poprosiť o radu. Prvý krát som sa rozhodla okrášliť si obývačku Vianočnou rúžou. Prišla som do obchodu našla tú najkrajšiu s čo najväčším množsvom púčikov, kúpila drahý kvetináč a prišla natešená domov. No dnes ju mám už týždeň a opadli mi s nej všetky listy, kvietky sú nádherné ale tie lístky tam strašne chýbajú.

Máte skúsenosti s touto nádhernou Vianočnou ozdobou? Ak áno poradte mi prosím čo robiť, aby bola taká krásna ako v deň keď si ju prinesiem z obchodu.

Ináč želám všetkým príjemné prípravy na Vianočné sviatky!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    ...nechápem prečo to nie je presunuté do "Záhrada", ale pridám link, ktorý určite ste už niekde čítali.http://www.exoflora.sk/modules/news/...hp?storyid=172
    Dúfam, že myslíte tento kvietok /vianočná hviezda/
    ...inak kamoška ju mala na parapete a mala okrasné listy celý rok.
    Naposledy upravil Valcake : 23.10.10 at 23:24

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    toria Pozri príspevok
    Ahojte poraďáčky a poraďaci,
    chcem Vás poprosiť o radu. Prvý krát som sa rozhodla okrášliť si obývačku Vianočnou rúžou. Prišla som do obchodu našla tú najkrajšiu s čo najväčším množsvom púčikov, kúpila drahý kvetináč a prišla natešená domov. No dnes ju mám už týždeň a opadli mi s nej všetky listy, kvietky sú nádherné ale tie lístky tam strašne chýbajú.

    Máte skúsenosti s touto nádhernou Vianočnou ozdobou? Ak áno poradte mi prosím čo robiť, aby bola taká krásna ako v deň keď si ju prinesiem z obchodu.

    Ináč želám všetkým príjemné prípravy na Vianočné sviatky!!!
    Možno si ju zalievala zhora. Tu Ti prikladám pár rád - možno Ti pomôžu.
     

    Obsah

    [hore]Stanovište


    V zime má vianočná ruža rada svetlé miesto, nie však priame slnko. Toleruje i polotieň, pokiaľ nie sú vysoké teploty. Dobre sa cíti pri teplote 15 - 18 °C. Pri vysokých teplotách a nedostatku svetla žltnú listy. Od mája do septembra ocení teplé, nie príliš slnečné miesto. Od polovice septembra potrebuje 8 týždňov chladnejšie miesto a 14 dní musí byť v tme - zakrytá škatuľou z kartónu. Podporí sa tým tvorba listeňov.

    [hore]Zálievka


    Nepotrebuje veľa vody - substrát by mal byť mierne vlhký. Ak zaboríte prst do substrátu a cítite vlhkosť, znamená to, že rastlina je prepolievaná. Najčastejšou chybou je častá a výdatná zálievka. Vianočné ruže neznášajú vlhkosť - i tu je následkom žltnutie listov a následne uhynutie rastliny. Osvedčilo sa ponoriť koreňové baly do vody na takú dobu, kým prestanú vystupovaťna povrch vzduchové bubliny. Zvyšná voda sa nechá odtiecť, až potom sa črepník postaví na tanierik. Ďalšie ponorenie črepníka môže nasledovať vtedy, keď substrát už vyschol - po viac ako týždni. Ak ste použili kvalitný rašelinový substrát,dá sa pomerne ľahko zistiť, či je rastlina dostatočne poliata. Ak je povrchová vrstva substrátu tmavá, nepolievajte.

    [hore]Výživa


    V období kvitnutia a vtedy, keď rastlina rastie, hnojte 1 - 2 x týždenne viaczložkovým hnojivom. Ak nechcete rastlinu po sviatkoch vyhodiť, v marci/apríli ju zrežte a presaďte do čerstvého substrátu. Substrát nechajte takmer suchý. V lete ju dajte von.

    [hore]Rozmnožovanie


    Rastlinu môžete i rozmnožovaťodrezkami, ktoré odoberiete z materskej rastliny na jar, keď sa zostrihá a tvoria sa nové výhonky. Postavte ich do horúcej vody, kým prestane vytekať a rašeliny, vložte odrezok a črepník postavte na teplé miesto. Zakryte ho pohárom alebo fóliou a udržiavajte substrát vlhký. Akonáhle začína rastlina vytvárať listy, postavte črepník na tienisté miesto. Po ďalšom mesiaci rastlinu presaďte do väčšieho črepníka. Použite štrk ako drenáž, zmiešajte rašelinu a bežný substrát v rovnakom pomere. Aby ste dosiahli rozvetvenie rastliny, zaštipujte konce výhonkov. Počas obdobia rastu mladú rastlinku sprchujte temperovanou vodou. V teplých miestnostiach je lepšie polievať 1x týždenne výdatne, ako viackrát menej intenzívne. Pri kúpe rastliny dajte pozor na to, aby mala na vrchole vlastné kvety.

    [hore]Choroby a škodcovia


    Ak rastlinu nadmerne polievate, môže ju napadnúť sivá pleseň - listy žltnú a opadávajú. V tomto období rastlinu nepolievajte a snažte sa zvlhčiť vzduch - napríklad postavením nádoby s vodou nad výhrevné teleso. Ak je nadmerne suchý vzduch, listy rastliny tiež žltnú, no na rozdiel od nesprávnej zálievky sa stáčajú.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Našla som v mojej múdrej literatúre o kvetoch tento výstrižok, možno niekomu pomôže.
    Vianočná hviezda.jpg  

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Na iných stránkach som našla, že staršie rastliny sa množia pri presádzaní rozdeľovaním koreňového balu na menšie časti. Podarilo sa niekomu množiť cez odrezky? Tiež vám vianočná ruža rastie do výšky ?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Mne sa to stávalo pravidelne , ale odvtedy si ju kupujem až tesne pred vianocami. Musela byť buď primrznutá, alebo niečím napadnutá. Ja som raz dokonca objavila aj nejakých škodcov na spodnej strane listov.Odvtedy si pozorne pozerám na listy. Vlani som si kúpila krásnu tesne pred vianocami, aj mi prežila, potom začali listy padať, tak som si vrch odstrihla a zakorenila , celú jeseň som ju od obeda zatieňovala, ale nepomohlo, pekná je , ale nezakvitla mi.

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Nemáš v byte veľmi teplo? Tak nad 25 stupňov? Mne sa občas stalo, keď som ju zabudla poliať, že zvädli spodné lístky, ale akonáhle som ju poliala, tak sa prebrala. Ale zvyčajne mi od novembra (keď ju kúpim) do Vianoc vydrží v pohode, akurát potom zvyšok roka je to už horšie, lebo je náročná na starostlivosť, tam treba dodržať teplotu, niekedy ju treba zakryť, aby nebola na svetle, no a to nerobím, takže na ďalšie Vianoce mám už väčšinou len zelené listy.

    Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

    Katka91
    Ja som bola včera v kvetinárstve a práve sa tam rozprávali o vianočných ružiach, vraj keď ju prinesieš domov, nemá sa hneď dávať do tepla. Tak neviem, treba to asi vyskúšať. Ja s nimi tiež nemám najlepšie skúsenosti, vlani jej začali opadávať listy hneď ako som ju doniesla domov a až potom som si všimla, že sú na nej nejaké vošky, ktoré mi medzitým napadli aj ostatné kvety, tak mi narobila zbytočné patálie.... Tento rok sa asi radšej zaobídem bez nej

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Dobrý den, moja vianočná ruža je celý rok zelená má krásne lístky a teraz by som chcela aby mi tie lístky aj sčervenali do vianoc, čo s nou robiť? Môžem ju dať do pivnice na celé dni do tmy a ako polievať? Už som ju mala minulý rok tak, listy jej opadli a na vianoce z nej nič nebolo. Dakujem za odpovede, ktoré máte s tým vlastnú skúsenosť

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    tiež sa pripájam k otázke, ako správne uskladniť ružu, aby do Vianoc mala červené lístky...tu je ešte jedna téma http://www.porada.sk/t97993-vianocna-ruza.html

    58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

    58vlasta
    Vianočnú ružu treba prikryť nejakou krabicou, aby nemala svetlo,alebo držať v tmavom priestore aspoň 4 týždne pred vianocami. Ináč aj mne postupne vykapala. Viac na exoflora.sk

    ajale je offline (nepripojený) ajale

    zivnostnicka na materskej ajale
    Mojej ruze po kupe nevadil ani chlad ani teplo, za par mesiacov ale mala dlhokanske takmer metrove pahyle s malymi listkami, ani o rok nezacala kvitnut. Trpezlivost ma presla, tak je zasadena v zahrade a vystavena svojmu osudu. No jej osudom ani nieje tak chlad ako nas 50 kg pes, uz ju celu zlomil, ale este zije.....ta ruza...... aj pes

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Ja som ju minulý rok tiež dala do tmy, opadali jej lístky a nezačala vôbec kvitnúť. Teraz by som chcela aby mi to zakvitlo ale ako na to?
    Ahojte,

    nedávno som si kúpila zakvitnutú mini vianočnú ružu. Začali sa jej však stáčať zelené lístky a niektoré už aj vyschli, tak som ich odtrhla.
    Prosíííííííííím poraďte mi čo s ňou mám robiť, aby mi vydržala aspoň do Vianoc
    Dííík

    mazanova je offline (nepripojený) mazanova

    mazanova
    58vlasta Pozri príspevok
    Vianočnú ružu treba prikryť nejakou krabicou, aby nemala svetlo,alebo držať v tmavom priestore aspoň 4 týždne pred vianocami. Ináč aj mne postupne vykapala. Viac na exoflora.sk
    ešte som neskúšala, ale viem o tom, iba sa prakticky pýtam, lebo to neviem či ju za tie 4 týždne treba polievať???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.