Zavrieť

Porady

Domáca pekáreň na chlieb

M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Má niekto skúsenosť s reklamovanými domácimi pekárničkami na chlieb? Chcela by som kúpiť pod stromček, ale neviem nakoľko sú reklamy pravdivé v tom, že sa tam len všetko nasype a ono to zamiesi a upečie samé.
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tak po prvy raz mi nevykysol chlieb. Asi to bude kvasnicami, po prvy raz som pouzil susene. Rovnako som po prvy raz pouzil odlozeny start...
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Chlebík od Dáši.

V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej

Tak tento chlebík sa mi konečne podaril v mojej ETE Sieste len s tým rozdielom, že som tam dala menej tekutín, ako je doporučené od Daniely.

Takže som dala iba 250 ml acidka a pozrite sa...

Príloha 31329
Fotografie-0006.jpg  
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

cactus Pozri príspevok
Chlebík od Dáši.

V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej

Tak tento chlebík sa mi konečne podaril v mojej ETE Sieste len s tým rozdielom, že som tam dala menej tekutín, ako je doporučené od Daniely.

Takže som dala iba 250 ml acidka a pozrite sa...

Príloha 31329
Tak ten vyzerá naozaj úžasne, ja ho mám tiež akurát v pekárni tak som zvedavá aký bude výsledok
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Cactus krásny chlebík, má aj veľa semiačok, aký chrumkavý, určite je mňamko. Ja tiež robím podľa tohto receptu, ale iba stredne zapekám. a Ty si vyšívala ten parádny obrus??j
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
jozka56 Pozri príspevok
Cactus krásny chlebík, má aj veľa semiačok, aký chrumkavý, určite je mňamko. Ja tiež robím podľa tohto receptu, ale iba stredne zapekám. a Ty si vyšívala ten parádny obrus??j
ale nie, nie som na vyšívanie, to je kúpený.
Ja som skôr na háčkovanie, frivolitky....a voľakedy dávno pletenie.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
bv_alexandra Pozri príspevok
Muku som dala polohrubú a droždie od dr. Oetkera - sušené. už keď kyslo som videla že to nie je v poriadku. No dúfam že další pokus bude lepší. Dnes idem robiť Chlebík od Dáši, tak dúfam že to bude lepšejšie. Chcem sa len opýtať, do toho chlebíka. Suroviny pridam tak ako mám písané v návode - najskôr tekutiny a potom muku a navrch droždie?
Áno tak ..prvé idú tekutiny a soľ, potom múka, do rohu zvyknem dať cukor, do druhého kmín, na vrch zemiaky a na to ešte droždie. Droždie jednu čajovú lyžičku sušeného droždia. Ja zvyknem kupovať menšie balenia, lebo pečiem tak každý tretí deň a otvorené droždie stráca na účinnosti, takže treba si dať aj na to pozor.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Tak toto je môj chlebík podľa receptu - Chlebík od Dáši. Chutí super, a konečne už nie je taký ťažký
Naposledy upravil bv_alexandra : 29.01.09 at 11:24
0 0
Renuš Renuš

Renuš je offline (nepripojený) Renuš

DanielaSĽ Pozri príspevok
Dávaš do chlebíku aj cukor? Ten podporuje zhnednutie. Ja dávam piecť vždy na najvyšší stupeň prepečenia a mám ho dosť tmavý na vrchu. Niekedy zvyknem pár minútiek pred koncom..alebo potom pri udržiavaní v teple potrieť po vrchu olejom.
Cukor som zatial nedávala, a aké množstvo dávaš na 1 kg chlebík. a kedy potieraž tym olejom. Až po ukončení programu?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Renuš Pozri príspevok
Cukor som zatial nedávala, a aké množstvo dávaš na 1 kg chlebík. a kedy potieraž tym olejom. Až po ukončení programu?
Cukru dávam 1 čajovú lyžičku či je to 750 g alebo 1000 g chlebík. Niekedy som ho potrela kým sa ešte piekol, tak 5 minút pred koncom. Teraz nechám nech pečenie skončí, potriem ho olejom a ešte ho nechám na udržiavaní v teple tak 10 minút. A boky potom potriem olejom kým je ešte horúci, ale už je vybratý von.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.
0 0
Renuš Renuš

Renuš je offline (nepripojený) Renuš

Ďakujem za radu, pri dalšom chlebíku sa budem riadit tvojou radou.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.
len aby tá utierka nebola od aviváže...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

cactus Pozri príspevok
len aby tá utierka nebola od aviváže...
sa ti priznám, ja ani doma aviváž nemám ) Používam sušičku a vtedy fakt netreba. Maximálne občas dávam ocot.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Dnes som okrem chlebíka s dyňovými semiačkami, robila aj cesto na 2knedlíky podľa betky631. Z cesta som na pare urobila 13 parených buchiet. Boli výýýýborné, nestihla som urobiť foto.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.
A ja ešte po upečení chlebíka spúšťam program na "dokôrkovanie" (10´na programe 14, Moulinex XXL)
0 0
DaniJay DaniJay

DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

duficek Pozri príspevok
ako sendvic chuti chlieb, ktory robim len z hladkej chlebovej muky t650. pridavam tam ale aj zrniecka.
0,5 l vody
5 PL oleja
1 lyzicka soli
1,5 lyzicky cukru (davam hnedy)
2 PL slnecnice, 2PL tekvicove semienka, 2 PL lanove semena
dosypem muku do 800g
navrch nasypem balicek suseneho drozdia dr oetker
program na celozrnny chleba

Prepac,ale musim reagovat!

Muka T650 nie je ziadna chlebova muka a tato muka ani nie je na vyrobu chleba vhodna a urcena, aj ked sa s nej chlieb upiect viacmenej da!

Muka T650 nie je nic ine ako klasicka muka hladka...

Na pecenie chleba su urcene muky T950, T1000 a T1050 a za chlebovu muku sa da este povazovat aj T930.

Chlieb upeceny z muky T1050 je neporovnatelne lepsi a prirodzenejsi ako z hladkej muky T650.

Este dodam,ze necakajte ze sa tieto original chlebove muky budu predavat bezne v obchodoch. je potrebne si ich kupovat priamo v mlyne. Ja kupujem raz za pol roka cca 50 kg vo vreci T1050 za 12,90,-SKK /kg a som spokojny.
Naposledy upravil DaniJay : 10.01.09 at 23:35
0 0
DaniJay DaniJay

DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

Dáša_ Pozri príspevok
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.
Nooo, tu utierku vobec nemusis mat mokru. Staci chlieb zabalit do suchej utierky(ktora pohlti zvysenu vlhkost chleba a zabrani zasychaniu a de facto sposobi zmaknutie korky) a este aj do mikrotenoveho sacku, aby ta vlhkost neunikala prec.

Molekuly mikrotenoveho sacku su natolko velke, ze chlieb cez neho moze "dychat"
0 0
DaniJay DaniJay

DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

DanielaSĽ Pozri príspevok
Dávaš do chlebíku aj cukor? Ten podporuje zhnednutie. Ja dávam piecť vždy na najvyšší stupeň prepečenia a mám ho dosť tmavý na vrchu. Niekedy zvyknem pár minútiek pred koncom..alebo potom pri udržiavaní v teple potrieť po vrchu olejom.
Rad by som sa vyjadril aj k tomuto. Dlho som na porade nebol, tak si to nejako musim vynahradit.

Cukor sa dava do cesta z dvoch dovodov:

a)

podpora kysnutia cesta pri cerstvych kvasniciach

b)

sladsieho cesta


- je naivne si mysliet, ze jedna lyzicka cukru posobi na hnednutie chleba....na to ma vplyv len vyber muky a dlzka pecenia

na tvrdost muky by sa mal chlieb v troch fazach potierach slanou vodou urobenou v pomere 1CL/0,5dcl vody

prva faza: zaciatok pecenia.

druha faza: polovica casu do skoncenia pecenia.

tretia faza: ihned po skonceni pecenia.

.................................................. ....

Este si nieco dovolim napisat na adresu vyroby PSENICNEHO chleba a kratko opisem ulohy jednotlivych surovin, ktore sa podielaju na vyrobe chleba..... Predpokladajme vyrobu chleba o hmotnosti cca 750g v domacej pekarni...

VODA: mala by byt bezchlorova, ked bude z chlorom, nema ziadnu vyznamnu ulohu v kysnuti cesta, len v kvalite chleba... Zatial pouzivam len vodu. Viem ze mlieko, acidofilne mlieko a dalsie speciality mozu byt o dost lepsie...ale zatial u mna este neprisli na rad.
Moja davka: 300ml

OCOT: Daval som klasicky, lacny...teraz davam jablcny...nebadam zatial rozdiel.... V chlebe je vyhradne preto, aby sa menej madlil pri krajani a mam za to, aby aj vonal ako priemyselne vyrabany chlieb.
Moja davka: 1 PL

OLEJ: Zacinal som beznym rastlinnym olejom, e uz nejaky cas davam obycajny olivovy, menej predrazeny olej... Nebadam nejaku chutovu zmenu...ale vraj je zdravsi a verim tomu ze hej.
Moja davka: 1PL

MUUUUUUUKAAAAA: najdolezitejsia komodita nasho chlebika. Peciem zatial vyhradne psenicny chlieb a zacinal som na lakho dostupnej muke T650, ktora umoznuje chlieb upiect,avsak na muku T1050 urcenu ku komercnej vyrobe sa ani zdaleka nechyta. Jednoznacne cesto z nej kvalitnejsie kysne a je o dost viac nakysnute a po upeceni kypre ako cesto z muky T650, ktora nie je urcena na pecenie chleba.

este dodam ,ze chlieb upeceny na rovnakom programe z muky T1050 je krajsie, chrumkavejsie a hnedsie upeceny ako pri rovnakom programe z muky T650.

Muka T1050 nie je vobec draha,aj napriek tomu ze je v obchodoch menej pristupna ako bezna hladka muka T650. Cena muky T1050 sa pohybuje v mlynoch od cca 12,40 do 13,50 SKK a rata sa s trvanlivostou cca 6 mesiacov pri dodrzani urcitej teplote, vlhkosti a svetle(ziaden probem nie je ju mat aj doma)

Niektore obchody predavaju aj muky z nadpisom "Psenicna muka chlebova", avsak neuvadzaju hodnotu T, co beriem ako neodostatok, pretoze co viem, tak za chlebovu muku sa da povazovat T930, T950, T1000 a T1050 a takto neviem na com som. :-/

Moja davka: 500gr

.......................................

KVASNICE/DROZDIE/KVASOK:

Zacinal som klasickymi cerstvymi kvasnicami a dosial s nimi aj pokracujem...

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

zvysok prispevku doplnim neskor, som unaveny. :-O
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja som zas na stránke
http://www.pekarny.unas.cz/typy_mouky1.html
našla:
T 650 - Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650. T 700 - Pšeničná mouka světlá, chlebová
T 1000- Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
T 1050- Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
T 1150- Chlebová mouka

Na chlebík používam najmenej 3 rôzne múky, 54,5 % tvorí T650, 22,75 % špaldová, zvyšok grahamová, prípadne viaczrnná a pod.
Dnes mám T650 + graham + špaldovú a je vynikajúci.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Pamätaám si že aj moja starká používala výhradne T650 na chleba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať