Zavrieť

Porady

prechod na minimálnu mzdu

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Pracujem vo firme kde som mala v pracovnej zmluve stanovenú hrubú mesačnú mzdu 19 000,-.
Minulý týždeň mi bolo oznámené že sa menia platobné podmienky na výšku minimálnej mzdy / mesačne / od 50 týždňa 2007. Nové zmluvy/ platobné podmienky/ už sú nachystané ale ja som ešte nepodpísala. Ak nepodpíšem čo mi s toho vyplýva? Ako mám riešiť takúto situáciu.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Ak nepodpíšeš, vyplýva z toho platnosť doterajšej zmluvy...
    Podľa ZP je to o dohode...

    Ale dobre vieme, ako to potom funguje vo vzľahu ZĽ-ZC
    ... keď chceš psa biť, palicu si nájdeš...

    Pripájam ti znenie §§§ ohľadom mzdy v ZP :

    § 119

    (1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.

    (2) Mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne s príslušným odborovým orgánom v kolektívnej zmluve alebo so zamestnancom v pracovnej zmluve. Pre člena družstva, u ktorého je podľa stanov podmienkou členstva pracovný vzťah, možno mzdové podmienky upraviť aj uznesením členskej schôdze.

    (3)
    <strike></strike> V mzdových podmienkach zamestnávateľ dohodne najmä formy odmeňovania zamestnancov, sumu základnej zložky mzdy a ďalšie zložky plnení poskytovaných za prácu a podmienky ich poskytovania. Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu.

    § 119a
    Mzda za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty

    (1) Mzdové podmienky musia byť dohodnuté bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Ustanovenie prvej vety sa vzťahuje na každé plnenie za prácu ako aj na plnenia, ktoré sa vyplácajú alebo sa budú vyplácať v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov.

    (2) Ženy a muži majú právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných pracovných podmienkach a pri dosahovaní rovnakej alebo porovnateľnej výkonnosti a výsledkov práce v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.

    (3) Ak zamestnávateľ uplatňuje systém hodnotenia pracovných miest, hodnotenie musí vychádzať z rovnakých kritérií pre mužov a ženy bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Pri posudzovaní hodnoty práce ženy a muža môže zamestnávateľ okrem kritérií uvedených v odseku 2 uplatniť ďalšie objektívne merateľné kritériá, ktoré sa dajú uplatniť na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia.

    (4) Odseky 1 až 3 sa vzťahujú aj na zamestnancov rovnakého pohlavia, ak vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    na to, aby sa dalo odpovedat konkretnejsie si zadala velmi vseobecnu otazku, tak sa da napisat iba vseobecna odpoved: ak sa zamestnavatel tak rozhodol, tak je to otazka casu, kedy sa zamestananec bude musiet prisposobit, alebo odist ...a pre istotu este moj nazor: osobne nesuhlasim s takymto sposobom odmenovania pracovnika, ale deje sa to na moj vkus dost casto

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Na Slovensku je to tak ...
    Ale, menia ti aj druh práce? Lebo pokiaľ viem podľa ZP za minimálnu mzdu by mala zodpovedať len práca, ktorá spadá do 1. stupňa náročnosti práce , t.z. nejaké pomocné, prípravné a manipulačné práce - bez nejakej veľkej zodpovednosti. Skús ešte s týmto argumentovať, aj keď neviem ... (vieš to s tou palicou )

    simoncek je offline (nepripojený) simoncek

    simoncek
    Druh práce mi nemenia. Zmenili len rozpis smeny /nie v zmluve/, ale odpracovaný čas je rovnaký.

    Chcela by som sa ešte spýtať ak nepodpíšem /nakoľko nesúhlasím/ minimálnu mzdu môže ma zamestnávateľ na základe nepodpísania vyhodiť.

    Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede.
    Naposledy upravil simoncek : 12.12.07 at 11:15

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Erika-ežka Pozri príspevok
    Na Slovensku je to tak ...
    mladi ludia si casto neuvedomuju dosledky toho, ked pracovnik dostatne oficialne minimalnu mzdu a ostatne "na ruku" ... volakedy to z hladiska pracovnika bolo jedno a zamestnavatel "setril" odvody. Pokial odvody budu take vysoke ake su, tak sa to asi bude diat aj dalej, ... keby boli podstatne znizene, tak by sa neoplatilo ich "obchadzat" ...
    lenze dnes to uz nie je jedno ani z hladiska pracovnika. Ak odhliadnem od toho, ze sa moze prihodit aj invalidita, alebo dlhsia choroba aj u celozivotne zdraveho pracovnika to bude mat dosledok na buducom dochodku, kedze teraz uz nie su dolezite (na vypocet dochodku) iba posledne roky pracovnej kariery, ale cele obdobie, ktore clovek odpracuje, skratka: je to na zvazenie, ci clovek suhlasi so systemom: "oficialne minimalna mzda a ostatne cash"

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    simoncek Pozri príspevok
    Druh práce mi nemenia. Zmenili len rozpis smeny /nie v zmluve/, ale odpracovaný čas je rovnaký.

    Chcela by som sa ešte spýtať ak nepodpíšem /nakoľko nesúhlasím/ minimálnu mzdu môže ma zamestnávateľ na základe nepodpísania vyhodiť.

    Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede.
    Je to naozaj neštandardný prístup zamestnávateľa, a bohužiaľ môže sa stať, že Ťa z firmy nejakým spôsobom "dostane", len tak vyhodiť Ťa nemôže, môže napr. zrušiť tvoje miesto, alebo musí Ťa upozorniť na porušenie prac.disciplíny, ak k tomu došlo (čo asi nie). Možno to bude psychický tlak, a napokon predsa len odídeš. NO neviem, porozmýšlaj do akej miery je táto tvoja práca perspektívna, či máš možnosť nájsť si niečo iné, lebo nie to vždy ľahké, a ani príjmené prísť o zamestnanie. Ja som mnohokrát aj pri zmene zamestnania bola v rozpakoch - či to vyjde, či nejdem do horšieho.....atď. A vysvetlil Vám zamestnávateľ čo ho vedie k tomu zníženiu na min.mzdu? Určite nemohol uviesť, že odvody, alebo žeby?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Bohužial sa to deje naozaj často, že zamestnávatelia vyplácajú akože minimálnu mzdu. Pre zamestnanca to má len negatívne dopady, počnúc priemerom na dovolenku, sviatok až po vymeriavací základ na dôchodok. Je to svinstvo a malo by sa s tým už konečne niečo robiť.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    cloe Pozri príspevok
    ...Pre zamestnanca to má len negatívne dopady, počnúc priemerom na dovolenku, sviatok až po vymeriavací základ na dôchodok. Je to svinstvo a malo by sa s tým už konečne niečo robiť.
    iste - ale ja vidim najschodnejsiu cestu prave "z hora" ... tak ako sa obmedzili "danove optimalizacie" odkedy je dan 19%, tak isto by sa obmedzili aj "odvodove optimalizacie" keby boli aj odvody nizsie ... osobne si myslim, ze existuje akceptovatelna vyska aj dani aj odvodov ... pri dani sa to uz podla mna udialo, pri odvodoch este nie

    simoncek je offline (nepripojený) simoncek

    simoncek
    Oficialne nás postavilil pred hotovú vec, čiže jednoznačne im vadili náklady na odvody.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    simoncek Pozri príspevok
    Oficialne nás postavilil pred hotovú vec, čiže jednoznačne im vadili náklady na odvody.
    uz som pisala, ze s takouto praxou nesuhlasim, ale ... pretoze som si zazila aj postavenie zamestnanca, ale aj zamestnavatela nutne musim premyslat aj nad tym, ci sa zamestnavatelovi podstatne nezhorsili podmienky na relevantnom trhu, ci teraz vasa firma nema problemy sa "udrzat pri zivote" ... neviem aka je u vas situacia, ale ak bol zamestnavatel postaveny pred moznost bud zrusit firmu, alebo znizit naklady mozno docasne na "prezitie", tak by som asi uvazovala, ci zostat a vydrzat, alebo nekompromisne odist - samozrejme tu je zas dolezite, ako je to u vas s nezamestnanostou ... iba mozem opakovat: velmi vseobecne bola polozena otazka, treba zvazit vela aspektov ...

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ayya, z tvojho príspevku je vidieť, že si zažila aj postavenie zamestnávateľa ale jedna vec je istá, že vždy sa začína šetriť na ľuďoch. Stojím si za svojím názorom, že to vôbec nie je O.K. a myslím, že je to vlastne aj protizákonné. Nie som v pozícii zamestnanca, aj keď som dlhé roky bola. Zopár firiem mi tiež už prešlo rukami a je to stále o tom istom.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    cloe Pozri príspevok
    ayya, z tvojho príspevku je vidieť, že si zažila aj postavenie zamestnávateľa ale jedna vec je istá, že vždy sa začína šetriť na ľuďoch. Stojím si za svojím názorom, že to vôbec nie je O.K. a myslím, že je to vlastne aj protizákonné. Nie som v pozícii zamestnanca, aj keď som dlhé roky bola. Zopár firiem mi tiež už prešlo rukami a je to stále o tom istom.
    v nasej firme sme nikdy nemali minimalne mzdy, ale aj som uctovala vselico a videla som, ze su aj zodpovedni zamestnavatelia, ktori mali doslovne svojich zamestnancov "na starosti" podobne ako svoje deti a trapili sa kvoli tomu, ze sa musi setrit a pritom zamestnanci sa niekedy tvarili, ze si zhorsenu situaciu firmy ani nevsimli, napriek tomu, ze sa vyrobky hromadili na sklade nepredane ... a ak chces dalej fungovat a predavat vyrobky tak na materiali sa usetrit neda ... alebo ked, tak velmi malo ...

    nezastavam sa zamestnavatelov, ktori to urobia "bez dovodne" - iba kvoli tomu, aby (napr. aj docasne) neznizili svoj vlastny rocny prijem - ale zivot je pestry, vselico sa prihodi

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Ayya, nemôžem s tebou plne súhlasiť, ale v niečom máš pravdu. Vieš, to že zamestnanec si má zvážiť ako je na tom zamestnávateľ - je trošku sebecké.......ja z môjho okolia poznám veľa ľudí, čo sa nadrie, makajú, aby zarobili, aj aby firma profitovala - no aj firma si musí vedieť zrátať, kde má začať znižovať náklady, pretože mnohí makajú stále rovnako, a napokon za menší peniaz. A prečo?

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Orsz Pozri príspevok
    Ayya, nemôžem s tebou plne súhlasiť, ale v niečom máš pravdu. Vieš, to že zamestnanec si má zvážiť ako je na tom zamestnávateľ - je trošku sebecké.......ja z môjho okolia poznám veľa ľudí, čo sa nadrie, makajú, aby zarobili, aj aby firma profitovala - no aj firma si musí vedieť zrátať, kde má začať znižovať náklady, pretože mnohí makajú stále rovnako, a napokon za menší peniaz. A prečo?
    ja som pisala, ze zamestnanec si ma zvazit, aka je situacia v kraji, okrese ... co sa tyka zamestnanosti - ale aj tak: hlavne som vravela, ze je to velmi vseobecne polozena otazka ... a suhlasim s tebou v tom, ze tak ako zamestnanci, tak isto aj zamestnavatelia su rozni ... ale na tvoju poslednu otazku "a preco?" ti mozem odpovedat: niekedy preto, aby sa firma, kde je ohladuplne vedenie mohla dostat z problemov, ... lebo aj take veci som videla v praxi, ze pokles uspesnosti firmy bol docasny a ked zamestnanci (oboznameni vedenim) vydrzali isty cas robit rovnako za mensie peniaze, tak sa im to po case vratilo alebo "oplatilo", ak chces ... v krizach sa najviac ukaze, ktory zamestnanec je lojalny k firme a uznanlive vedenie to dokaze ocenit ...

    a zase z praxe poznam aj typ zamestnancov, ktori si povedia, ze o "16:00 padla" a viac ma (nasa?) firma nezaujima, skratka: je to rozne, vyskytuje sa aj to, aj to ... takym zamestnancom by som doporucila aspon na rok, dva skusit si zalozit zivnost a starat sa o pracu, zakaznikov, odbyt, nahanat uhrady od odberatelov, snazit sa striehnut vsetku legislativu (alebo dokonca starat sa o zamestnacov) ... nie len prist rano ku stolu, (pultu, ponku, stroju, pocitacu) a povedat: dajte mi SEM na stol robotu, stravne listky a vyplatu ... tym ale nechcem povedat, ze zakladatelka tejto temy patri k takymto pracovnikom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.