Zavrieť

Porady

obchodný majetok

Dobrý deň. Neviete mi, prosím, niekto poradiť? Ak fyzická osoba prenajíma byt a uplatňuje si paušálne výdavky (25%), je tento byt v zmysle zákona o dani z príjmu zaradený do obchodného majetku (chápe sa ako obchodný majetok)?
Naposledy upravil Tomáš : 08.03.05 at 09:49
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

To Babakan:
Oceňujem, znovu si zamiešal karty....
Dávno som si lámala hlavu nad touto problematikou a 3 spôsobmi 6/3. Pred rokom som rozmýšľala dennodenne nad týmito súvislostiami, kt. nedávajú zmysel. Zmysel mi dávajú len paušálne výdavky, a to znovu len v tom prípade, ak nie som platiteľom DPH celé ZO.

Záver: uplatňovať skutočné výdavky pri nehnuteľnosti nezaradenej do OM, je blbosť, nevieme aké výdavky sa dajú uplatniť, a tiež ak rozmýšľame do budúcnosti, či zaradiť, resp. nezaradiť, aký do budemať dopad, ak predám a nebude zaradené v OMvzťahuje sa na mňa oslobodenie od dane z príjmu pri splnení podmienok (2-TP, 5-vlast.)

OM nezaradená: a skutočné výdavky: napadol ma jedine nábytok, televízor, gauč, chladnička, mikrovlnka a bežné takéto somarinky., kt sú samostatne hnutel. veci
0 0
rena19 rena19

rena19 je offline (nepripojený) rena19

betka Pozri príspevok
To Babakan:
Oceňujem, znovu si zamiešal karty....
Dávno som si lámala hlavu nad touto problematikou a 3 spôsobmi 6/3. Pred rokom som rozmýšľala dennodenne nad týmito súvislostiami, kt. nedávajú zmysel. Zmysel mi dávajú len paušálne výdavky, a to znovu len v tom prípade, ak nie som platiteľom DPH celé ZO.

Záver: uplatňovať skutočné výdavky pri nehnuteľnosti nezaradenej do OM, je blbosť, nevieme aké výdavky sa dajú uplatniť, a tiež ak rozmýšľame do budúcnosti, či zaradiť, resp. nezaradiť, aký do budemať dopad, ak predám a nebude zaradené v OMvzťahuje sa na mňa oslobodenie od dane z príjmu pri splnení podmienok (2-TP, 5-vlast.)

OM nezaradená: a skutočné výdavky: napadol ma jedine nábytok, televízor, gauč, chladnička, mikrovlnka a bežné takéto somarinky., kt sú samostatne hnutel. veci
Betka, aj ja zamiešam trochu karty...
Je mi jasné, že len neplátca DPH si môže uplatniť paušál 40% a vlastne možnosť nevložiť byt do OM. Ja ako plátca takúto možnosť nemám, lebo automaticky musím uplatňovať skut.výdavky a buď viesť JÚ/§6ods.1b./ alebo ho mať v §6ods.3 viesť evidenciu podľa §6/11- tým pádom sa automaticky stáva byt obchodným majetkom a ja som pri predaji bytu znevýhodnená.lebo nemôžem využiť oslobodenie od DzP/5r./

Čiže ja, iba z toho titulu, že som plátca zo živnosti, čo s mojím súkromným bytom vôbec nesúvisí, si v podstate nemôžem vybrať, tak ako neplátca, či vložím alebo nevložím do OM- ja musím. Potom ale musím čakať 5 rokov od vyradenia z OM na oslobodenie. kdežto neplátcovi stačí počkať na 5 rokov od vlastníctva, čo je veľký rozdiel.

Čiže zrejme som aj ja bola na omyle, keď som byt mala v §6/3, nevložila ho do OM, neodpisovala, iba som si uplatňovala skut.výdavky/ platby za elektrinu,plyn, platby správcovi, za sprostredkovanie realitke za to že mi našli nájomcu,za nákup sedačky, chladničky a ostatného vybavenia bytu, bez čoho by som nemala ani zdaniteľné príjmy z prenájmu.

Môžem to takto nechať, alebo ... neviem čo mám robiť. Poraďte prosím
0 0
rena19 rena19

rena19 je offline (nepripojený) rena19

Prosím,naozaj mi nikto nevie poradiť?Ďakujem
0 0
kavciakova.monika kavciakova.monika
Dobrý deň,
už som prečítala snáď všetké témy o obchodnom majetku, ale aj napriek tomu chcem poprosiť o radu:
Ide o SZČO platcu DPH, ktorá má v obchodnom majetku budovu, ku ktorej počas troch rokov pristavila nadstavbu. Tento rok sa skolaudovala a začneme ju odpisovať. V starej časti budovy má prevádzku a obchod a v novej časti prístavby si zriadila pre svoje potreby ešte kanceláriu. Ostatné priestory v novej časti chce prenajať ako obchodné priestory. Ďalšou časťou novej prístavby je aj bytová jednotka, ktorú chce tak isto prenajímať. A moja otázka znie:
1.Musí mať v takomto prípade v živnosti aj prenajímanie bytových a nebytových priestorov?
2.A čo s tou bytovou jednotkou? Zo všetkého materiálu na prístavbu sme si uplatňovali odpočet DPH. Nie je to problém pri tej bytovej jednotke?
Ďakujem za rady
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať