Zavrieť

Porady

prenájom vozidla súkromnou osobou

Ahojte!

Povedzme, že som súkromná osoba a prenajímam auto FO - podnikateľovi za 12 000,- Sk ročne. Dávam si tento príjem do DP alebo nie????????
Niečo som si prečítala o príležitostných príjmoch a pod., ale nie som si istá a v zákone som to nenašla.
Vie mi niekto poradiť, prosím?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pozri si §9 odsek 1 písmeno h zákona odani z prijmov. Podľa mňa keď príjem z prenajmu auta nepresiahne päťnásobok životného minima (k 1.1. to bolo 4.210,- Sk), čiže 21.050,- SK potom ten prijem nie je predmetom zdanenia.
0 0
Jana411 Jana411

Jana411 je offline (nepripojený) Jana411

Díky, akurát som k tomu krvopotne dospela /našla som to v DÚPP asi po hodine/. 4210 je za rok 2005? A minulý bol rovnaký?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
4210 bolo za rok 2004.
K 1.1.2005 platí životné minimum (ktoré bolo zmenené už 1.7.2004) vo výške 4580,- Sk
0 0
Jana411 Jana411

Jana411 je offline (nepripojený) Jana411

ďakujem, človek si aspoň uvedomí, že info majú cenu zlata
0 0
Vladimir69 Vladimir69

Vladimir69 je offline (nepripojený) Vladimir69

Nie tento príjem sa do DP nedáva ak nepresiahne za rok 5 násobok život.minima za rok 2005 /22900Sk/. Je to príjem z prenájmu podľa paragrafu 9 písm.h. Ak by to bolo nad 22900/rok tak rozdiel nad túto suma treba zdaniť.
0 0
kaja1 kaja1

kaja1 je offline (nepripojený) kaja1

Chcem si iba overiť, či som správne porozumela vyššie uvedenému.

Keď občan, ktorý je zamestnaný požičia živnostníkovi /zmluva o prenájme MV/ svoje vlastné osobné vozidlo a výška dohodnutého prenájmu nepresiahne 5 násobok životného minima /v roku 2006 5 x 4980/ tak vôbec nemusí podávať ďaňové priznanie ?
0 0
MatoH MatoH

MatoH je offline (nepripojený) MatoH

Ja by som mal v rámci tejto témy otázku: Som SZČO a mám v osobnom vlastníctve vozidlo. Môžem toto vozidlo prenajímať ako SZČO inému subjektu? (Prenájom mám v rámci živnosti uvedený.) Musím z tohto vozidla zaplatit dan z MV? Ďakujem.
0 0
Miška1 Miška1

Miška1 je offline (nepripojený) Miška1

Účtovníčka som a účtovníčkou zostanem ...viac
Ak je auto v osobnom vlastníctve, nemali by ste ho prenajímať ako SZČO, ale ako bežný občan, na základe nejakej zmluvy podľa Občianského zákonníka.Príjmy z prenájmu tohto vozidla by ste potom neuvádzali medzi príjmy z podnikania, ale ako príjmy z prenájmu podľa § 9 písm.h).Podľa mňa, daň z MV by mal zaplatiť ten iný subjekt, ak vozidlo využíva na podnikanie, nakoľko on je úživateľom vozidla a tým aj daňovníkom dane z MV.
0 0
MatoH MatoH

MatoH je offline (nepripojený) MatoH

mne to pride tiez prirodzenejsie prenajimat ako FO, akurat organizacia, ktorej to prenajimam, ma radsej faktury...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Miška1
Ak je auto v osobnom vlastníctve, nemali by ste ho prenajímať ako SZČO, ale ako bežný občan, na základe nejakej zmluvy podľa Občianského zákonníka.Príjmy z prenájmu tohto vozidla by ste potom neuvádzali medzi príjmy z podnikania, ale ako príjmy z prenájmu podľa § 9 písm.h).Podľa mňa, daň z MV by mal zaplatiť ten iný subjekt, ak vozidlo využíva na podnikanie, nakoľko on je úživateľom vozidla a tým aj daňovníkom dane z MV.
Áno - plátcom DMV je užívateľ vozidla.
Pri "spätnom" uvažovaní je potrebné brať v úvahu aj príslušné sankcie (omeškanie, oneskorené podanie priznania).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

MatoH
mne to pride tiez prirodzenejsie prenajimat ako FO, akurat organizacia, ktorej to prenajimam, ma radsej faktury...
Zmluva môže spĺňať všetky náležitosti faktúry a tým sa môže považovať za faktúru. Žiadny predpis neurčuje formu faktúry.
0 0
danastefan danastefan

danastefan je offline (nepripojený) danastefan

Zamestnanec s.r.o. používa súkromné vozidlo na prac.cesty,je s.r.o. povinná zaplatiť cestnú daň?
-zamestnancovi uhrádza 6,20/km cestovné náhrady na základe cesťákov?
-môže si potom s.r.o. dať do nákladov výdaje za PHM ? Vdaka
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

danastefan
Zamestnanec s.r.o. používa súkromné vozidlo na prac.cesty,je s.r.o. povinná zaplatiť cestnú daň?Nie.
-zamestnancovi uhrádza 6,20/km cestovné náhrady na základe cesťákov?Áno
-môže si potom s.r.o. dať do nákladov výdaje za PHM ? Vdaka
Áno - v rámci tých cesťákov. Podotýkam, že nemá nárok na odpočet DPH, nakoľko sa jedná o cestovné náhrady zamestnancovi. Nákladovou polžkou zamestnávateľa sú teda: paušál/km á 6,2 + spotreba PHM podľa TP + prípadné diéty, stravné.

0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Mám presne rovnaký prípad, som SZČO a ako občan vlastním MV za ktoré platím leasing. Vozidlo som prenajala s.r.o.-čke, čiže pôjde o príjem z prenájmu podľa par.9, môžem si do výdavkov uplatniť leasingové splátky aj ako občan. Ak áno, v plnej výške alebo vo výške odpisov???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tu si napísala inak, to je ten istý príbeh ???
http://www.porada.sk/t43808-sukromna...utomobilu.html
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

oref Pozri príspevok
Mám presne rovnaký prípad, som SZČO a ako občan vlastním MV za ktoré platím leasing. Vozidlo som prenajala s.r.o.-čke, čiže pôjde o príjem z prenájmu podľa par.9, môžem si do výdavkov uplatniť leasingové splátky aj ako občan. Ak áno, v plnej výške alebo vo výške odpisov???
Ak je to o inom -
1. ak splácaš leasing, nie si vlatník MV a môžeš MV prenajať iba zo súhlasom leas. spoločnosti,
2. príjem z prenájmu hnuteľnej veci by bol príjem podľa § 8 ods.1 a/
.....
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

A ako je to s tými splátkami do výdavkov???
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Neviete mi prosím niekto poradiť? Môžem si ako občan, ktorý prenajíma vozidlo, za ktoré platí leasing uplatniť do výdavkov výšku leasingovej splátky alebo výšku odpisov???
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

oref Pozri príspevok
Mám presne rovnaký prípad, som SZČO a ako občan vlastním MV za ktoré platím leasing. Vozidlo som prenajala s.r.o.-čke, čiže pôjde o príjem z prenájmu podľa par.8, môžem si do výdavkov uplatniť leasingové splátky aj ako občan. Ak áno, v plnej výške alebo vo výške odpisov???
Naozaj mi nikto nevie poradiť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať