Zavrieť

Porady

Pravomoci Stavebneho uradu

Neviete mi niekto poradit, ako casto moze stavebny urad vykonavat miestne setrenie? Staviame dom a nasho suseda ide z toho porazit. Kazdu chvilu vypisuje na urad kadejake staznosti na nas. Pani, ktora ma nasu stavbu na starosti po kazdej jeho staznosti zvola miestne setrenie. Uz sme mali 2, nikdy nic nenasli a zo ziadneho z nich sme este neobdrzali zapis ... a teraz nam prislo oznamenie o dalsom miestnom setreni...uz nas to nebavi a navyse kvoli kazdemu jednu setreniu si musime brat dovolenku z prace ...vie niekto poradit, ako to riesit? Je mozne sa niekomu stazovat? Uklada nejaky zakon povinnost, co musi byt v oznameni o miestnom setreni uvedene?....v stavebnom zakone to nie je riesene tak do detailov....My by sme prijali, keby nam s kazdym oznamenim uviedli aj dovod setrenia...pripadne prilozili rovno staznost suseda...
Za kazdu radu budem vdacna!
Pripadne ak je tu nejaky pravnik, vedeli by ste nam poradit, ci je mozne narokovat si niekde uslu mzdu za dovolenku, ktoru sme si museli kvoli miestneme setreniu zobrat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Nie som právnik, ani nemám s týmto skúsenosť, ale zaujala ma táto téma, nakoľko ideme aj my stavať dom.
    Neviem ako to chodí a ako by to malo chodiť, ale jednoznačne má váš sused proti vám niečo. Najlepšie by bolo asi ísť sa najprv s ním porozprávať, čo mu vadí a ako by ste tomu mohli zabrániť, prípadne poprosiť ho o strpenie, kým nedokončíte dom. Nemusíte sa so susedom pusinkovať a pozývať na narodeniny, ale je dobré byť zadobre so susedom.

    hiva je offline (nepripojený) hiva

    hiva
    Ahoj Gabi....aj ja som bola vzdy za dobre susedske vztahy a s manzelom nie sme problemove typy....s kazdym sme vzdy vychadzali za dobre....az kym sme sa nestretli s nasim susedom....on sa s nami ani rozpravat nechce, ani nam len dvere neotvori ...a pod....oni su dvaja 70 rocny dochodci a zjavnie nevedie vystat, ze dvaja mladi ludia prerabaju svoj dom zatial co ich stary dom pomaly chatra...za normalnych okolnosti by som s tebou uplne suhlasila...bohuzial, v nasom pripade to fakt nie je riesenie....preto by ma radsej zaujimalo, co so stavebnym uradom...mozu nas volat na miestne setrenie kazde dva tyzdne alebo ako si zmyslia a navyse bez udania dovodu?
    Naposledy upravil hiva : 27.12.07 at 12:12

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    AK ste od stavebného úradu dostali stavebné povolenie, tak zrejme s tým súhlasil aj ten váš sused, inak by ste nemali to povolenie. Osobne si myslím, že by ste mali mať právo na nahliadnutie do stažnosti, aby ste vedeli čo vlastne sused vyčíta.

    hiva je offline (nepripojený) hiva

    hiva
    Mas pravdu....k stavebnemu povolenie bol potrebny aj suhlas suseda....aj vtedy sme mali miestne setrenie na ktorom sused podal pripomienky, z ktorych niektore stavebny urad zahrnul do povolenia a niektore zamietli ako bezpredmetne...nahliadnut do staznosti by nemal byt problem...pani nam pri poslednom miestnom setreni aj do telefonu povedala, o co sa jedna,...lenze teraz mame problem....21.12. nam prislo oznamenie o miestnom setreni, ktore sa ma konat 10.1. a my odchadzame 4.1. na tyzden na svadobnu cestu....a samozrejme, dnes nam na mestskom urade nikto telefon nedvihal ...a predpokladam, ze tak to bude aj 2. a 3. januara, lebo kazdy si berie dovolenky

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Záleží o aké miestne šetrenie ide. Mám dojem, že vždy požiada o vykonanie štátneho stavebného dohľadu a ten stavebný úrad musí vykonať, aj keď žiadosti dostane každý druhý týždeň. Skôr by som videla možnosť riešenia cez občiansky zákonník súdnou cestou za klamstvá, ktoré v žiadosti o štátny stavebný dohľad uvádza.( teda predpokladám, že je to tak) Ale to by si musela mať v kópii tie jeho žiadosti a kópiu záznamu o vykonaní štátneho stavebného dohľadu. Požiadaj písomne o ich vydanie v zmysle zákona o informáciách a podľa toho môžeš konať. Stavebný úrad je povinný Ti ich vydať do 8 dní, ale za fotokópie asi budeš musieť zaplatiť. Z týchto dokladov budeš môcť zvážiť, ako ďalej postupovať. Ak nebudeš vedieť ako naložiť s informáciami, prilep to zas sem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    hiva Pozri príspevok
    Mas pravdu....k stavebnemu povolenie bol potrebny aj suhlas suseda....aj vtedy sme mali miestne setrenie na ktorom sused podal pripomienky, z ktorych niektore stavebny urad zahrnul do povolenia a niektore zamietli ako bezpredmetne...nahliadnut do staznosti by nemal byt problem...pani nam pri poslednom miestnom setreni aj do telefonu povedala, o co sa jedna,...lenze teraz mame problem....21.12. nam prislo oznamenie o miestnom setreni, ktore sa ma konat 10.1. a my odchadzame 4.1. na tyzden na svadobnu cestu....a samozrejme, dnes nam na mestskom urade nikto telefon nedvihal ...a predpokladam, ze tak to bude aj 2. a 3. januara, lebo kazdy si berie dovolenky
    Odporúčím poslať písomne oznámenie, že v stanovenom termíne nebudete k dispozícii nakoľko už máte zaplatenú dovolenku, ktorú keby ste odvolali, tak stornopoplatky sú vysoké. Pošlite to doporučene s návratkou do vlastných rúk. A žiadajte stanovenie nového termínu miestného zisťovania. Veď predsa nie ste povinný znášať stratu (storno poplatky dovolenky) kvôli susedovi.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Keď v uvedený termín nebudete doma, písomne to oznám stavebnému úradu a pošli to poštou doporučene. Pošta je otvorená, nie je problém to poslať.

    hiva je offline (nepripojený) hiva

    hiva
    Dakujem za rady....to pisomne vyziadanie staznosti si urcite uplatnime...a porozmyslame aj nad zalobou za krive obvinenie resp. za ohovaranie....
    A na urad urcite posleme ziadost o prelozenie miestneho setrenia....zatial sme len pani, ktora nas ma nastarosti poslali len mail, v ktorom sme ju priebezne informovali, ze sa nemozeme zucastnit miestneho setrenia a kde sme ju zaroven poziadali o zdovodnenie miestneho setrenia a o zapis z posledneho setrenia...naozaj vdaka za vsetky rady...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Obecný úrad nám písomne oznámil začatie spojeného územného a stavebného konania s miestnym zisťovaním na 7.2.2008. Sused podal žiadosť o stavebné povolenie na stavbu rodinného domu. Je to nový sused, ktorého ešte nepoznáme, bol aj za nami, či budeme vôbec súhlasiť, aby si postavil dom. Ja osobne by som si nedovolila ho obmedzovať v zabezpečení si vlastného bývania, zároveň však nechcem, aby nás on v niečom výrazne obmedzil. Bola by som rada, keby ste mi poradili, na čo sa máme pri ústnom konaní zamerať tak, aby sme neobmedzovali suseda ale ani on nás. Myslím predovšetkým na vzdialenosť stavby od nášho pozemku, výšku stavby, veľkosť okien naň smerujúcich, ....atd. Môžeme napr. požadovať, aby sklá okien smerujúcich na náš pozemok boli mliečne? Môžeme namietať a bude nám vôbec vyhovené, ak by stavba bola príliš vysoká a tienila nám dvor resp. náš dom? Nič iné ma nenapadlo, ale vy, ktorí ste už stavali alebo staval váš sused, s tým máte určite skúsenosti. Neviem si predstaviť, na čo všetko sa máme zamerať, aby nás niečo v budúcnosti neprekvapilo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Marína Pozri príspevok
    Obecný úrad nám písomne oznámil začatie spojeného územného a stavebného konania s miestnym zisťovaním na 7.2.2008. Sused podal žiadosť o stavebné povolenie na stavbu rodinného domu. Je to nový sused, ktorého ešte nepoznáme, bol aj za nami, či budeme vôbec súhlasiť, aby si postavil dom. Ja osobne by som si nedovolila ho obmedzovať v zabezpečení si vlastného bývania, zároveň však nechcem, aby nás on v niečom výrazne obmedzil. Bola by som rada, keby ste mi poradili, na čo sa máme pri ústnom konaní zamerať tak, aby sme neobmedzovali suseda ale ani on nás. Myslím predovšetkým na vzdialenosť stavby od nášho pozemku, výšku stavby, veľkosť okien naň smerujúcich, ....atd. Môžeme napr. požadovať, aby sklá okien smerujúcich na náš pozemok boli mliečne? Môžeme namietať a bude nám vôbec vyhovené, ak by stavba bola príliš vysoká a tienila nám dvor resp. náš dom? Nič iné ma nenapadlo, ale vy, ktorí ste už stavali alebo staval váš sused, s tým máte určite skúsenosti. Neviem si predstaviť, na čo všetko sa máme zamerať, aby nás niečo v budúcnosti neprekvapilo.
    V prvom rade treba zistiť či obec má spracovaný územný plán. Ak áno, tak máte o to ľahšiu situáciu. Lebo územný plán je zaväzujúci. Ak nie, tak treba byť obozretnejší. Ja by som trval na tom aby stavba bola minimálne 2 metre od hranice pozemku. Okná smerujúce na náš dvor nepriehľadné (mliečne). Mal som štastie, že môjmu susedovi na nič inom nezáležalo, len na tých mliečnych oknách. Stavba by nemala extrémne prevyšovať už existujúcu výstavbu.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Sused asi chce mať od začiatku dobré vzťahy. Vidno to podľa úvodnej návštevy.
    To je dobré znamenie. Môj sused napravo ani nezabučal, keď kúpil vedľajší pozemok, nieto, že by sa prišiel predstaviť, povedať svoje zámery a podobné veci.
    Ja by som susedovi ešte teraz vysvetlil svoje predstavy, aby ich mohol on premietnúť do svojich stavebných zámerov a prípadne aj dať urobiť korekcie do projektu.
    Našiel som nejaký materiál lu kolaudačnému konaniu na stránke e-trendu a pripájam ho ako prílohu. Aj info odtiaľ sa môžu zísť.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zoli a Peter, ďakujem vám.
    Pozriem si stavebný zákon a vyhlášku 532/2002 a prípadne sa ešte niečo opýtam.
    Dôležité pre nás je, aby jeho stavba netienila náš dom. My máme typickú východniarsku chalupu, čiže je to dom prízemný s oknami obrátenými na juh. Sused bude presne stavať na našej južnej strane. Ak by plánoval postaviť poschodový dom, my síce môžeme namietať ale musí nám byť aj vyhovené?
    Sú na to nejaké predpisy, výpočty, ... aká môže byť výška stavby, aby nám netienila našu chalupu?
    Ak by vás ešte niečo napadlo, na čo nemáme zabudnúť, ozvite sa, prosím.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Žiadajte od nového stavebníka, aby si dal vyhotoviť svetlotechnický posudok. Je o tom aj o vzdialenostiach písané už tu na porade, pohľadaj, nedarí sa mi prilepiť tie linky...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    petmar Pozri príspevok
    Žiadajte od nového stavebníka, aby si dal vyhotoviť svetlotechnický posudok. Je o tom aj o vzdialenostiach písané už tu na porade, pohľadaj, nedarí sa mi prilepiť tie linky...
    Ďakujem.
    Ja som to už skôr hľadala a nenašla. Nevieš náhodou názor témy?
    Link prilepíš nasledovne.
    Máš otvorenú tému(ktorej link chceš prilepiť v tejto téme). Kurzorom sa nastavíš do príkazového riadku(na http://..........atd.) a klikneš na ľavé tlačítko na myške. Riadok sa ti označí modrou farbou. Viď obrázok v prílohe. Zadáš spolu ctrl+c. Odídeš z témy a vyhľadáš si tému, do ktorej chceš link vložiť. V téme pridáš svoj príspevok a zadáš ctrl+v. A je to.
    Naposledy upravil Marína : 03.02.08 at 19:13
    bez_názvu.jpg  

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    Najprv sa s nim snazte normalne porozpravat a dohodnut sa, ked mu nieco vadi. Ked uvidite ze mu ide iba o provokaciu a zdrzovanie bez priciny, dobre ho prefackajte a nabuduce si rozmysli co urobi.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ešte raz ďakujem. Tieto témy(až na jednu) som našla aj ja. Myslela som, že si ešte našiel debatu v nejakej téme skrytej pod nevýstižným názvom.

    AndrejG Pozri príspevok
    Najprv sa s nim snazte normalne porozpravat a dohodnut sa, ked mu nieco vadi. Ked uvidite ze mu ide iba o provokaciu a zdrzovanie bez priciny, dobre ho prefackajte a nabuduce si rozmysli co urobi.
    Andrej, ak to patrilo mne, tak ...... náš nový sused je určite slušný a rozumný človek a my sa určite dohodneme. On však sám tiež nevie vypočítať, či jeho dom nám bude tieniť alebo nie.
    petmar mi už poradil so svetlotechnickým posudkom.

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    Marína Pozri príspevok
    Andrej, ak to patrilo mne, tak ...... náš nový sused je určite slušný a rozumný človek a my sa určite dohodneme. On však sám tiež nevie vypočítať, či jeho dom nám bude tieniť alebo nie.
    petmar mi už poradil so svetlotechnickým posudkom.
    Nie, myslel som ten prvy prispevok. Tam sa zda byt problemovy sused.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.