Zavrieť

Porady

Zákonné poistenie auta

Dobrý deň, prosím o pomoc. Moj priatel v júli kupil auto, vybavil si zákonné poistenie na dobu určitú od toho júla do 31.12.2007. V novembri uzatvoril nové zákonné poistenie s druhou poistovnou od 01.01.2008 s tým, že nedal výpoveď v povodnej poistovni ( pracovníčka v poistovni mu povedala, že výpoveď dávať nemusí ak je poistka na dobu určitú, že proste 31.12.2007 vyprší a viac nie je ich klientom). Ale pred pár dnami mu prišla od nich zloženka s tým, že je nadalej ich klientom a má ju uhradiť. Do poistovne sa nedá dovolať a čo teraz robiť? Prosím poradte, dakujem
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
martina1981 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o pomoc. Moj priatel v júli kupil auto, vybavil si zákonné poistenie na dobu určitú od toho júla do 31.12.2007. V novembri uzatvoril nové zákonné poistenie s druhou poistovnou od 01.01.2008 s tým, že nedal výpoveď v povodnej poistovni ( pracovníčka v poistovni mu povedala, že výpoveď dávať nemusí ak je poistka na dobu určitú, že proste 31.12.2007 vyprší a viac nie je ich klientom). Ale pred pár dnami mu prišla od nich zloženka s tým, že je nadalej ich klientom a má ju uhradiť. Do poistovne sa nedá dovolať a čo teraz robiť? Prosím poradte, dakujem
Ak je PZP na dobu určitú, tak poisťovňa len skúša, či ho nelapí aj na ďalšie roky, ale prever si, či naozaj je na dobu určitú.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
martina1981 martina1981

martina1981 je offline (nepripojený) martina1981

Takže ak je na dobu určitú, naozaj netreba dávať výpoveď, ale sama zanikne 31.12.2007? lebo mám už z toho chaos čo som sa všetko dočítala, nikde na nete nepíšu doba určitá, doba neurčitá, proste, že len treba dať výpoveď nejaký čas pred vypršaním platnosti. Tak teraz neviem...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Je naozaj na tej zmluve napísané, že sa uzatvorila len na dobu určitú, ak tam nie je, tak ste ich klientom aj v roku 2008 a budú požadovať zaplatiť poistku na celý rok.
0 0
martina1981 martina1981

martina1981 je offline (nepripojený) martina1981

Ja som zmluvu nevidela, ale vraj trval na tom, aby bolo napisane, že zmluva je na dobu určitú od xx do 31.12.2007. To mu ponúkala aj ta pracovníčka, že či to napiše na dobu neurčitú neviem dokedy ,alebo na dobu určitú do 31.12.2007. Ak tam nie je výslovne napísané, že na dobu určitú tak sme asi skončili, čo? Idem to k nemu preštudovať, dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martina1981 Pozri príspevok
Ja som zmluvu nevidela, ale vraj trval na tom, aby bolo napisane, že zmluva je na dobu určitú od xx do 31.12.2007. To mu ponúkala aj ta pracovníčka, že či to napiše na dobu neurčitú neviem dokedy ,alebo na dobu určitú do 31.12.2007. Ak tam nie je výslovne napísané, že na dobu určitú tak sme asi skončili, čo? Idem to k nemu preštudovať, dakujem
Ja napríklad mám PZP na dobu neurčitú, ale zloženky chodia vždy k určitému dátumu, napr. od 05.02.2008 do 04.02.2009.
0 0
martina1981 martina1981

martina1981 je offline (nepripojený) martina1981

Ja sa bojim toho, že sa o tej dobe určitej iba hovorilo, ale napisane to tam nebude, bude tam iba datum od 01.07.2007 do 31.12.2007. Akurát hladame tu zmluvu... To sa už asi nevyháda nijak, čo? Bude treba zaplatit aj tu druhu poistku?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
martina1981 Pozri príspevok
Ja sa bojim toho, že sa o tej dobe určitej iba hovorilo, ale napisane to tam nebude, bude tam iba datum od 01.07.2007 do 31.12.2007. Akurát hladame tu zmluvu... To sa už asi nevyháda nijak, čo? Bude treba zaplatit aj tu druhu poistku?
Ak aj na celý rok nie, tak minimálne na výpovednú dobu, tj. 6 týždňov
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

martina1981 Pozri príspevok
Ja sa bojim toho, že sa o tej dobe určitej iba hovorilo, ale napisane to tam nebude, bude tam iba datum od 01.07.2007 do 31.12.2007. Akurát hladame tu zmluvu... To sa už asi nevyháda nijak, čo? Bude treba zaplatit aj tu druhu poistku?
Som presvedčený, že tá zmluva bude uzavretá na dobu neurčitú s poistným obdobím 1 rok (1. poistné obdobie bolo od uzavretia do 31.12.2007). Keby aj bola na dobu určitú, tak treba pozrieť aj VPP, či tam nie je náhodou zakomponované automatické predĺženie, pokiaľ sa nevypovie 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia.

Poisťovňa by sa len tak ľahko nevzdala klienta.

Ale tú druhú poistku nemusíte platiť, lebo na vás sa vzťahuje § 9 ods. 5 zákona o povinnom zmluvnom poistení:

"(5) Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná."


Čiže tá druhá poistka je neplatná.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Ja som mala teraz takýto prípad:
Firemné vozidlo malo PZP v ČSOB. Z dôvodu zmeny majiteľa som nedala výpoveď 6 týždňov pred vypršaním platnosti poistenia ale dňa 6.12. 2007 som zrušila priamo v pobočke zmluvu a zároveň som uzatvorila PZP už na RČ - ako na súkromnú osobu. Pracovníčka poisťovne a ja sme sa zhodli na dôvode zrušenia zmluvy - iný.
Teraz mi prišiel list, že nakoľko dôvod je taký aký je, musím zaplatiť PZP aj na rok 2008 a pritom som im už zaplatila od 6.12.2007 do 5.12.2008.
Telefonicky som zistila, že ak obdržia odomňa fotokópiu TP, že to vozidlo bolo prepísané, tak mi zrušia tú povinnosť a dokonca im mám zaslať vydané potvrdenia tzv. bielu a zelenú kartu späť aj za rok 2008 aj za 2007. Niekto sa nad tým pozastavil už v inej téme, čo je tá biela a zelená karta, aj pracovníčka poisťovňe ich pomenovala tak.
Tu je to, čo sme už v inej téme rozoberali, či treba prepis na DI alebo nie...???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rozalka Pozri príspevok
Ak aj na celý rok nie, tak minimálne na výpovednú dobu, tj. 6 týždňov
V prípade poistiek treba chápať výpovednú dobu trochu inak. Je to síce 6 týždňov, ale poistenie zaniká až v posledný deň poistného obdobia, kedy uplynie výpovedná doba. Ak by si chcela vysvetliť bližšie, môžem to rozpísať.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Rozalka Pozri príspevok
Ak aj na celý rok nie, tak minimálne na výpovednú dobu, tj. 6 týždňov
6 týždňov pred vypršaním jedného roka, t.j. poistného obdobia - poistné obdobie je jeden rok t.j. 12 po sebe nasledujúcich mesiacov a nie kalendárny rok.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Chobot bol rýchlejší -
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Niekto sa nad tým pozastavil už v inej téme, čo je tá biela a zelená karta, aj pracovníčka poisťovňe ich pomenovala tak.
Tie karty sa tak volajú kvôli farbe.

Moja skúsenosť s PZP je takáto: pred rokom decembri sme predali auto a kúpili ďalšie formou autokreditu, kde si poisťovňu stanovila úverová spoločnosť, a bola samozrejme iná, ako poisťovňa prvého auta. Išli sme zaniesť písomnú výpoveď prvého auta do poisťovne. No neuveríte, všetci sa zhŕkli, vraj kde sme také počuli, mali sme dať výpoved pred 6 týždňami, atď, blablabla... a musíte zaplatiť aj na rok 2007! To sme odmietli. Nakoniec nám po vrátení bielej a zelenej karty aj alikvótnu čiastku poistného vrátili, hoci s tým som, priznám sa, vôbec nepočítala.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

smith Pozri príspevok
Ja napríklad mám PZP na dobu neurčitú, ale zloženky chodia vždy k určitému dátumu, napr. od 05.02.2008 do 04.02.2009.
Presne takto najradšej uzatvárajú zmluvy poisťovne. V priebehu roka nikdo nemá na to ani pomyslenie, že má strážiť akúsi výpovednú dobu a stejne je mu to k ničomu, lebo akcie, dobré ceny ponúkajú len poisťovne tým klientom, ktorý tú zmluvu uzatvoria do konca roka s platnosťou od 1.1. do 31.12.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Presne takto najradšej uzatvárajú zmluvy poisťovne. V priebehu roka nikdo nemá na to ani pomyslenie, že má strážiť akúsi výpovednú dobu a stejne je mu to k ničomu, lebo akcie, dobré ceny ponúkajú len poisťovne tým klientom, ktorý tú zmluvu uzatvoria do konca roka s platnosťou od 1.1. do 31.12.
Ja napriek tomu, že poistné obdobie (12 kalendárnych mesiacov) mám tak stanovené ako som uviedol v mojom predchádzajúcom príspevku, som dostal 68% zľavu na poistné.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Rozalka Pozri príspevok
Tie karty sa tak volajú kvôli farbe.

Moja skúsenosť s PZP je takáto: pred rokom decembri sme predali auto a kúpili ďalšie formou autokreditu, kde si poisťovňu stanovila úverová spoločnosť, a bola samozrejme iná, ako poisťovňa prvého auta. Išli sme zaniesť písomnú výpoveď prvého auta do poisťovne. No neuveríte, všetci sa zhŕkli, vraj kde sme také počuli, mali sme dať výpoved pred 6 týždňami, atď, blablabla... a musíte zaplatiť aj na rok 2007! To sme odmietli. Nakoniec nám po vrátení bielej a zelenej karty aj alikvótnu čiastku poistného vrátili, hoci s tým som, priznám sa, vôbec nepočítala.
Ja to viem tiež, ale bol na môj príspevok taký dotaz, že čo to je??

Tú alikvôtnu čiastku sú povinný vrátiť a dokonca u firemného auta to z daňového hľadiska sa musí dať ako IZP. Keby nevrátili mi bolo povedané, že o tú čiastku musím upraviť aj základ dane.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VladoaKatka Pozri príspevok
Ja som mala teraz takýto prípad:
Firemné vozidlo malo PZP v ČSOB. Z dôvodu zmeny majiteľa som nedala výpoveď 6 týždňov pred vypršaním platnosti poistenia ale dňa 6.12. 2007 som zrušila priamo v pobočke zmluvu a zároveň som uzatvorila PZP už na RČ - ako na súkromnú osobu. Pracovníčka poisťovne a ja sme sa zhodli na dôvode zrušenia zmluvy - iný.
Teraz mi prišiel list, že nakoľko dôvod je taký aký je, musím zaplatiť PZP aj na rok 2008 a pritom som im už zaplatila od 6.12.2007 do 5.12.2008.
Telefonicky som zistila, že ak obdržia odomňa fotokópiu TP, že to vozidlo bolo prepísané, tak mi zrušia tú povinnosť a dokonca im mám zaslať vydané potvrdenia tzv. bielu a zelenú kartu späť aj za rok 2008 aj za 2007. Niekto sa nad tým pozastavil už v inej téme, čo je tá biela a zelená karta, aj pracovníčka poisťovňe ich pomenovala tak.
Tu je to, čo sme už v inej téme rozoberali, či treba prepis na DI alebo nie...???
Zákon o PZP hovorí jasne v § 9 ods. 1:

"(1) Poistenie zodpovednosti okrem dôvodov ustanovených osobitným predpisom /12/ zaniká aj

a) zánikom motorového vozidla,
b) zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel, /6a/"


Takže odpoveď je citácii toho článku. Pokiaľ auto prepíšeš na iného majiteľa, tak poistenie automaticky zaniká. Na to ale treba kópiu TP, kde sa auto odhlási zo súčasného majiteľa.

Pokiaľ si auto neodhlásila (nebol zápis v TP), tak ku zmene majiteľa neprišlo a poisťovňa od teba právom požaduje zaplatiť poistné.

Takže - bola zmena majiteľa v TP alebo nie? To, že si ho vyradila z majetku firmy (SZČO), neznamená, že došlo ku zmene majiteľa.

Biela karta - je to potvrdenie o PZP, taká doslova biela kartička, kde sú základné údaje o vozidle a jeho majiteľovi a dobe poistenia.

Zelená karta - zase doslova zelená kartička, ktorá potvrdzuje, že PZP platí aj pre zahraničie a volá sa "Medzinárodná automobilová poisťovacia karta".
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Chobot Pozri príspevok
V prípade poistiek treba chápať výpovednú dobu trochu inak. Je to síce 6 týždňov, ale poistenie zaniká až v posledný deň poistného obdobia, kedy uplynie výpovedná doba. Ak by si chcela vysvetliť bližšie, môžem to rozpísať.
Vďaka Ti, netušila som to. Možno keby si nejaký príklad uviedol, lepšie pochopím. Ďakujem.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Smith - to je v poriadku, lebo si stále ich klientom, dokonca poisťovne robia aj to, že ak prepoistíš vozidlo k nim, tak Ti priznajú bonus tiež, však potrebujú takých, na ktorých nedoplácajú

Prajem príjemný večer
Katka
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Chobot Pozri príspevok
Zákon o PZP hovorí jasne v § 9 ods. 1:

"(1) Poistenie zodpovednosti okrem dôvodov ustanovených osobitným predpisom /12/ zaniká aj

a) zánikom motorového vozidla,
b) zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel, /6a/"

Takže odpoveď je citácii toho článku. Pokiaľ auto prepíšeš na iného majiteľa, tak poistenie automaticky zaniká. Na to ale treba kópiu TP, kde sa auto odhlási zo súčasného majiteľa.

Pokiaľ si auto neodhlásila (nebol zápis v TP), tak ku zmene majiteľa neprišlo a poisťovňa od teba právom požaduje zaplatiť poistné.

Takže - bola zmena majiteľa v TP alebo nie? To, že si ho vyradila z majetku firmy (SZČO), neznamená, že došlo ku zmene majiteľa.

Biela karta - je to potvrdenie o PZP, taká doslova biela kartička, kde sú základné údaje o vozidle a jeho majiteľovi a dobe poistenia.

Zelená karta - zase doslova zelená kartička, ktorá potvrdzuje, že PZP platí aj pre zahraničie a volá sa "Medzinárodná automobilová poisťovacia karta".
Je všetko u mňa v poriadku, aj k prepisu došlo, len som chcela poukázať na to, že tá pracovníčka vedela o čo sa jedná, že dôjde k prepisu a že na to isté EČ kľudne žiadajú zaplatiť poistku dvakrát - lebo číslo zmluvy je iné alebo - lebo medveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať