Zavrieť

Porady

Dedenie

Dobrí deň poraďáci,
chcela by som sa opýtať či by ste mi nevedeli pomôcť? Pri spustení katastrálneho portálu som z nenazdajky zistila že moja praprababka je este stale vedená na liste vlastníctva ako vlastníčka aj ked je jasne ze uz paru rokov nie je medzi nami. Zacala som teda pátrat po celom rodokmeni. V´daka internetu, matrikám, statnemu archívu a hlavne rodine sa mi aj celkom dari momentalne sa moje tempo trosku spomalilo kedze hladam surodencov mojho pradeda a ich rodiny no snazim sa dalej a urcite aj toto zvladnem. No o co mi vlastne ide: nie som si celkom ista ako bude prebiehat dedicske konanie

1. Neviem totiz ci nejake uz bolo a toto novonájdene dedictvo mam dat prejednat ako dodatočne dedicske konanie?

2. alebo mozem kludne dat prejednat dediske konanie ako keby ziadne predtym nebolo?

je mi jasne akurat to že ako hlavny podklad pri dedicskom bude vlastne ten moj hladaný rodokmen (cize hlavne ty pribuzny ktory su este nazive)

3. ak aj napriek mojej velkej snahe najst vsetkych dedicov (cize zostavit cely rodokmen) sa mi nepodari niekoho najst ako sa vlastne dedicstvo prejedna je vobec mozne dedictvo prejednat len ciastocne??

4. momentalne je ako správca nehnuteľnosti zapisany Slovenský pozemkový fond. Musia právny nástupcovia SPF vyplatit nejake naklady alebo nieco take v suvislosti zo správou nehnutelnosti??

Dufam ze mi bude vediet niekto z Vas pomoct ako mam dalej postupovat
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Sice nie som pravnik, ale pokial viem, tak ak uz raz prebehlo dedicne konanie po tvojej prapra babke, tak musis na sude podat navrh na zacatie dedicneho konania o novoobjavenom dedicstve. sud prideli toto dedicne konanie nejakemu notarovi podla zakonom stanoveneho kluca, a notar je povinny zo vsetkych dostupnych zdrojov vyhladat potencialnych dedicov a zistit, ci uz neprebehlo dedicne konanie po tvojej prapra babke. nie je to tvojou ulohou. ak sa nejaky potencialny dedic opomenie, moze si svoje prava narokovat neskor. v obcianskom zakonniku je toto cele opisane v casti prejednavajucej dedenie. V tomto pripade sa bude dedit zo zakona, kedze tvoja prapra babka nenechala pravdepodobne ziadny zavet. ci sa plati nejake poplatky SPF neviem, ale jedno je iste. zisti si, ci hodnota nehnutelnosti, ktora je na LV, nebude nizsia, ako notarske a sudne poplatky v pripade dedicneho konania. dufam, ze sa velmi nemylim. ak ano, opravte ma niekto please.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.