Zavrieť

Porady

Malý až nulový záujem o záhrady ?

Chcel som predať veľkú 22 árovú záhradu s nejakou tou chatkou a kôlničkami v extraviláne obce, ktorú som kúpil pred 15-timi rokmi. Záujemcov bolo hodne, ale každý keď zistil, že tam nemôže stavať dom – nie je to obcou určené na tieto účely - viac neprišiel. Cez realitku sa ani neunúvali prísť. Mám taký dojem, že záhrady v tomto období sú ťažko predateľné, pretože ľudom sa nechce ani nemajú kedy chodiť sa tam rekreovať a ešte menej manuálne pracovať. Pamätáme, že za minulého režimu to bolo opačne, každý sa hrnul v piatok na celý víkend preč z mesta, kde akú kutičku mal. Najväčšmi ma však zaráža, že trhová cena napr. mojej záhrady za 15 rokov vzrástla len minimálne, cca o 40-50%, ale byt v paneláku, ktorý stál vtedy 250 tisíc, je teraz drahší o 800% !!!
Čo myslíte, prídu ešte záhrady "do kurzu" ?
Naposledy upravil petmar : 01.01.08 at 21:34
Usporiadat
Téma je uzavretá.
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ano pridu, pokial sa na tej zahradke bude dat postavit dom teda take zahradky v kurze su aj teraz
ludia dru v robote, myslis ze maju chut lopotit sa este aj na zahrade?
uz su v mode iba minizahradky, kde vacsina tvori okrasnu funkciu, na vlastnu mrkvicku a redkovku staci par m2....k tomu maly domcek a bazenik, aby sa dalo v lete ochladit

za minuleho rezimu bolo vela veci inych, dufam ze sa to uz nikdy nevrati
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

petmar Pozri príspevok
Chcel som predať veľkú 22 árovú záhradu s nejakou tou chatkou a kôlničkami v extraviláne obce, ktorú som kúpil pred 15-timi rokmi. Záujemcov bolo hodne, ale každý keď zistil, že tam nemôže stavať dom – nie je to obcou určené na tieto účely - viac neprišiel. Cez realitku sa ani neunúvali prísť. Mám taký dojem, že záhrady v tomto období sú ťažko predateľné, pretože ľudom sa nechce ani nemajú kedy chodiť sa tam rekreovať a ešte menej manuálne pracovať. Pamätáme, že za minulého režimu to bolo opačne, každý sa hrnul v piatok na celý víkend preč z mesta, kde akú kutičku mal. Najväčšmi ma však zaráža, že trhová cena napr. mojej záhrady za 15 rokov vzrástla len minimálne, cca o 40-50%, ale byt v paneláku, ktorý stál vtedy 250 tisíc, je teraz drahší o 800% !!!
Čo myslíte, prídu ešte záhrady "do kurzu" ?
Pamätám si, ako naši mali 16 árovú záhradu. Ako decká sme tam museli chodiť pomáhať, pre nás to boli galeje. A tá úroda bola nakoniec aj tak nič moc, len pre našu spotrebu. Rodičia sa ešte aj donedávna snažili v záhrade pri dome niečo dopestovať, ale tiež zistili (po dlhoročných tvrdeniach detí), že je to lacnejšie kúpiť na trhu od veľkopestovateľov. Preto teraz pestujú len minimum vecí (maliny, skoré zemiaky, paradajky a papriku).

22 árov je pre vlastnú spotrebu veľká záhrada (veľa práce) a na podnikanie nejakému farmárovi je to zas malé. Myslím, že sa správne domnievaš, že záhrady nie sú "v kurze". Iba ak ako stavebný pozemok.
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

Myslím, že aj v súčasnosti je záujem o záhradky, záleží asi aj od lokality kde je umiestnená. Mnohí si nemôžu dovoliť stavať rodinný dom, alebo ani nemajú o to záujem, pretože je pre nich pohodlnejšie bývať v meste, kde pracujú. Kupujú si však záhradky a tam stavajú chatky, kde víkendujú.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

BB kraji - treba vyčkať môžno, že budeš mať šťastie a príde niekto, kdo si vybaví, že obec to preradí do intravilánu, alebo skús to Ty v tomto smere pošpekulovať, alebo rozdeliť to na 4 časti a tak predať ako záhradku.

6 árov, už je akurát na relax aj na prácu.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Chobot Pozri príspevok
Pamätám si, ako naši mali 16 árovú záhradu. Ako decká sme tam museli chodiť pomáhať, pre nás to boli galeje. A tá úroda bola nakoniec aj tak nič moc, len pre našu spotrebu. Rodičia sa ešte aj donedávna snažili v záhrade pri dome niečo dopestovať, ale tiež zistili (po dlhoročných tvrdeniach detí), že je to lacnejšie kúpiť na trhu od veľkopestovateľov. Preto teraz pestujú len minimum vecí (maliny, skoré zemiaky, paradajky a papriku).

22 árov je pre vlastnú spotrebu veľká záhrada - z inej strany: máme si kde zacvičiť, najmä skoro ráno, keď slniečko vstáva a nik nás ešte nevidí ( - vekom je človek aj trochu smiešny), máme sa kde hrať so psom, aj sám sa vie v takej záhrade vyblázniť, je v nej veľa skrýš, kde sa môžeme schovať ak chceme byť sami, keď je čerstvo pokosená tráva všetko vonia, popoludní je krásny pohľad na hru slnečných lúčov s tieňmi stromov, keď sedíte na tráve a vtáčik-speváčik si sadne od človeka na dva metre ... no, jedno s druhým.(veľa práce - to teda áno) a na podnikanie nejakému farmárovi je to zas malé. Myslím, že sa správne domnievaš, že záhrady nie sú "v kurze". Iba ak ako stavebný pozemok.
...........................
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

anklar Pozri príspevok
z inej strany: máme si kde zacvičiť, najmä skoro ráno, keď slniečko vstáva a nik nás ešte nevidí ( - vekom je človek aj trochu smiešny), máme sa kde hrať so psom, aj sám sa vie v takej záhrade vyblázniť, je v nej veľa skrýš, kde sa môžeme schovať ak chceme byť sami, keď je čerstvo pokosená tráva všetko vonia, popoludní je krásny pohľad na hru slnečných lúčov s tieňmi stromov, keď sedíte na tráve a vtáčik-speváčik si sadne od človeka na dva metre ... no, jedno s druhým.(veľa práce - to teda áno)...........................
anklar, keby som tú záhradu mal pri dome, tak by som s tebou plne súhlasil. Ale precestovať pár km skoro ráno, aby som sa po záhrade prebehol, alebo aby som vyvenčil psa, a potom sa hnať späť do roboty... asi nie.

Možno ako dôchodca tam mať chatku a v lete v nej spávať - to tiež áno. Ale nie ako pracujúci.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Chobot Pozri príspevok
22 árov je pre vlastnú spotrebu veľká záhrada (veľa práce) a na podnikanie nejakému farmárovi je to zas malé. Myslím, že sa správne domnievaš, že záhrady nie sú "v kurze". Iba ak ako stavebný pozemok.
Suhlas. kym najdes vhodneho kupca skus si pozistovat informacie a nasad tam napriklad liecive bylinky alebo nieco co ti prinesie financny efekt.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Ďakujem krásne za všetky, aj budúce názory, veľmi sú zaujímavé. Dilema je v tom, že i keď sa nám tam páči, nemáme veľa času tam chodiť a deti už vôbec (ako píše aj chobot), a financie by sa momentálne zišli. Urobím asi niečo medzi zakonzervovaním a radami anklar a kitky a počkám, možno budem ešte rád (alebo dediči)
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

duficek Pozri príspevok
ano pridu, pokial sa na tej zahradke bude dat postavit dom teda take zahradky v kurze su aj teraz
ludia dru v robote, myslis ze maju chut lopotit sa este aj na zahrade?
uz su v mode iba minizahradky, kde vacsina tvori okrasnu funkciu, na vlastnu mrkvicku a redkovku staci par m2....k tomu maly domcek a bazenik, aby sa dalo v lete ochladit

za minuleho rezimu bolo vela veci inych, dufam ze sa to uz nikdy nevrati
Toto by som ja osobne nespajal s negativami minuleho rezimu, ale naopak s vecami, po ktorych je mi skor luto. Samozrejme, ze tento zivotny styl bol draho vykupeny socializmom, ale samotny zivotny styl, ktory spocival v tom, ze ludia (pripustam, ze z nedostatku moznosti inych aktivit) chodili do divadla, citali knihy a pestovali zahradky stoji u mna na pomyselnom rebricku hodnot ovela vyssie, ako ten dnesny, ked sa kazdy iba nahana za robotou a peniazmi a ako prejav "kulturnosti" dokaze rodina s detmi tak akurat raz za cas maximalne stravit vikend nudou v nakupnom centre.

[COLOR=Black]Este odpoved na povodnu otazku. Ano, spravne si usudil, ze zahradky uplne vysli z kurzu. Mozno ze to stavanie na pozemku nebude az tak nepriestrelne do buducnosti, mozno treba lepsie pozistovat alebo este pockat. Kazdopadne raz sa tento trend uplne otoci, obrovsku hodnotu bude mat kazdy fliacik zeme, na ktorom sa da nieco dopestovat. Ina vec je to, ze to mozno uz ty nezazijes. Teda inymi slovami - modli sa, aby si to nezazil.

Vsetko nasvedcuje totiz tomu, ze ludstvo sa nachadza na prahu hladomoru. Ja viem, teraqz tu zasa budem za blazna, ale pre mna su blazni ti, ktori to nevidia. Myslim, ze na to netreba mat nejake enviromentalne vzdelanie, ze to musi vidiet kazdy ekonom uz iba podla vyvoja cien potravin.

Kedysi tu bola taka debata ohladne cien bytov v BA - ze dokedy este porastu, ci vobec niekedy klesnu a.t.d. Vtedy som sem pisal, co ma naucil raz jeden ekonom. Teda, ze na to, aby ceny nehnutelnosti rastli nie je nutny nejaky velky nedostatok bytov. Staci, ak je v BA na 100 bytov 101 zaujemcov. Ten jeden vzdy ostane bez bytu, snazi sa ostatnych preplatit a taha ceny hore. Lenze staci, aby sa situacia zmenila o 2%. Ked je na 100 bytov 99 zaujemcov, vzdy jednemu predavajucemu ostane v ruke cierny peter. Tak ide s cenou dole, aby predal. Ostatni ho v panike nasleduju..

Presne toto sa teraz s talo s potravinami celosvetovo. Doteraz ich cena klesala, kvoli nadprodukcii. Napriklad USA produkovali este pre par rokmi obrovske prebytky psenice, ktore vyvazali do celeho sveta. Kazdym rokom ich prebytok ale klesal a teraz sa uz blizia stavu, ked nebudu mat dost pre seba. Dovody su uplne jasne - obrovsky zaber pody pre stavby (dopravne, priemyselne + byvanie), klimaticke zmeny, znizenie urodnosti pody chemickym hnojenim, degeneracia plodin...

Ked k tomu este pripocitame to, ze s koncom ropnej ery skolabuje polnohospodarstvo uplne, nic radostne nas necaka. Dnesny stav (dnesna produkcia) totiz predstavuje asi 250% vykonnost polnohospodarsta, oproti normalnemu, historickemu, trvalo udrzatelnemu stavu. Je to dane obrovskou produkciou umelych hnojiv, ktore sa ale bohuzial vyrabaju z ropy a zemneho plynu. Uz dnes su v USA odborne prognozy, z ktorych je jasne, ze po vycerpani ropnych rezerv, by krajina (USA) teoreticky mohal "prezit" ak by sa ale podarilo zredukovat pocet ludi na polovicu a ti, ktori by ostali by sa maximalne uskromnili (pritom obe poziadavky su nerealne).

Samozrejme taketo studie su v podstate utajovane, ich zverejnenie si nezela ziaden sucasny politik na zemi.

Tym som chcel iba povedat, ze pride doba, kedy ludia budu tie bazeniky pri domoch zasypavat zemou, a budu z nich robit sklenicky, aby prezili. Mozno sa toho uz niektori nedozijeme, ale z pohladu vyvoja ludstva to nastane este dnes.

Co je ale najhorsie - vsetky tieto studie sa zhoduju v tom, ze samotny hlad bude este to najmensie riziko, a ze najvacsiu paseku urobia nasledne socialne nepokoje, konflikty a vojny, ktore vzniknu zo zufalej snahy prezit.
Naposledy upravil misomiso : 02.01.08 at 11:42
1 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
petmar Pozri príspevok
Ďakujem krásne za všetky, aj budúce názory, veľmi sú zaujímavé. Dilema je v tom, že i keď sa nám tam páči, nemáme veľa času tam chodiť a deti už vôbec (ako píše aj chobot), a financie by sa momentálne zišli. Urobím asi niečo medzi zakonzervovaním a radami anklar a kitky a počkám, možno budem ešte rád (alebo dediči)
Keby bola u nas trava legalna, tak mas zlatu banu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kitky Pozri príspevok
Keby bola u nas trava legalna, tak mas zlatu banu.
Nemyslim si. Ak by bola trava legalna, tak nestoji davka 200 Sk, ale 4,50 aj s DPH
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
misomiso Pozri príspevok
Nemyslim si. Ak by bola trava legalna, tak nestoji davka 200 Sk, ale 4,50 aj s DPH
Boze Miso nekaz mi radost, som sa tesila ako dobre som dala.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

misomiso Pozri príspevok
Nemyslim si. Ak by bola trava legalna, tak nestoji davka 200 Sk, ale 4,50 aj s DPH
nezabudaj na neodmyslitelnu spotrebnu dan, takze cena bude socialnych 400 Sk

k tvojej predchadzajucej reakcii na moj prispevok...naschval som poslednu vetu oddelil, aby bolo jasne ze to myslim k uplne niecomu inemu, co suviselo s dobou minulou...ako reakcia na vetu, "Pamätáme, že za minulého režimu to bolo opačne"
ale inak s tvojim prispevkom suhlasim
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
petmar Pozri príspevok
Ďakujem krásne za všetky, aj budúce názory, veľmi sú zaujímavé. Dilema je v tom, že i keď sa nám tam páči, nemáme veľa času tam chodiť a deti už vôbec (ako píše aj chobot), a financie by sa momentálne zišli. Urobím asi niečo medzi zakonzervovaním a radami anklar a kitky a počkám, možno budem ešte rád (alebo dediči)
Mám pocit, že si sám sebe práve dobre poradil, keď si sa rozhodol počkať.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Skôr by som to riešila s ovocnými stromami, napr. marhule, slivky, ... ak úrodu nepredáš, dáš to vypáliť ... na Myjavských kopaniciach, to tak robia... ovšem, keď im nepomrznú vo kvete.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Najlepsie su orechy. Nepotrebujes ziadnu udrzbu, postreky ani strihanie. Orechy su drahe a navyse mozes robit Orechovicu (v Chorvatsku Orahovica) ktoru u nas vobec nedostat, ale myslim, ze uspech by to malo. Recept je jednoduchy, nejakych 13 zelenych orechov sa moci v palenke myslim 60 dni + cukor.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

misomiso Pozri príspevok
Najlepsie su orechy. Nepotrebujes ziadnu udrzbu, postreky ani strihanie. Orechy su drahe a navyse mozes robit Orechovicu (v Chorvatsku Orahovica) ktoru u nas vobec nedostat, ale myslim, ze uspech by to malo. Recept je jednoduchy, nejakych 13 zelenych orechov sa moci v palenke myslim 60 dni + cukor.
Áno, na Jána t.j. cca 24.6. si odtrhneš 14 orechov, a dáš ich aj s tou zelenou súpkou do 1 litra vodky + cukor, ak chceš mať likérovejšie, sladšie, tak viac, ak nie tak stačí 5 pol.lyžíc. Preto na Jána, lebo vtedy sú tie orechy ešte také .... mazlavé, nezrelé ... tekuté vo vnútri.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

V Chorvatsku mi vraveli, ze na liter rakije 1 kg cukru. Ale mne sa to nejko nezda, ved by z toho vznikol skor med nie?
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
..mrník...
PS: Nemyslite iba na pijatiku, vysadenie jedlých gaštanov by bol prínos do peňaženky. /toť môj názor/
1 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

vysadenie ani nie, az to "zozatie" urody ci uz fo forme tuhej alebo tekutej
ozaj, opadane a ususene listie aj na kurenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať