Zavrieť

Porady

Účtovanie výsledkov daň.kontroly

Po daňovej kontrole sme dostali
- vyhodenie z nákladov 30.000,- min.roka
- preúčtovanie z 511 na 042 na 100.000,- v min.roku
- zvýšenie Dzp 20.000,- (428/341, 341/221)
- pokuta z rozdielu 10.000,-

Možete mi poradiť ako mám účtovať ak mi dali do zápisnice vyhodenie z nákladov resp. preúčtovanie ?
Zvýšenú Dzp budem účtovať správne - hore rozpísané ?
Čo s pokutou - je to oprávnený náklad tohto roka ?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jendo Pozri príspevok
    Po daňovej kontrole sme dostali
    - vyhodenie z nákladov 30.000,- min.roka toto neviem čo je...
    - preúčtovanie z 511 na 042 na 100.000,- v min.roku ak je to pravda, tak ti vyhodil 100000 z nákladov (ale mali uznať odpiy - mal si o to zabojovať).
    - zvýšenie Dzp 20.000,- (428/341, 341/221) môže byť, plus pripájam ďalšie zápisy
    - pokuta z rozdielu 10.000,-

    Možete mi poradiť ako mám účtovať ak mi dali do zápisnice vyhodenie z nákladov resp. preúčtovanie ?
    Zvýšenú Dzp budem účtovať správne - hore rozpísané ?
    Čo s pokutou - je to oprávnený náklad tohto roka ? účtovný náklad-545, ale daňovo neuznaný

    ďakujem
    neuznané náklady - obstaranie majetku preúčtuj 022/428, 428/082 -odpis za min.rok
    a pokračuj v odpisovaní - v r. 2007 si môžeš uplatniť daňové odpisy.
    ak ide o t.z. budovy, tak miesto 022 bude účet 021.
    042 by som nepoužila, lebo v tomto roku si to neobstaral - je to opravné účtovanie za min.rok, preto priamo účet 02x.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    add. odpisovanie - dávam to na 042 práve preto aby som nemusel upravovať 428 o odpisy ale v januári to zaradím práve z 042 na 022 a odpisujem celý rok 2007 ako novozaradený majetok.

    Neviem ako zúčtovať ak mi vyhodili z nákladov 30.000,- dôvod je že to niesú daňové výdavky ale dať to na dobrovoľné. Vyplýva mi z toho aj dodatočné k DPH ? no asi áno. ale ako zúčtovať mínus oprávnené náklady a zvýšenie zisku v r. 2006 o náklady vrátane DPH neviem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ty už máš tieto veci vysporiadané v rámci daňovej kontroly....vyrubili ti dodatočnú daň, takže už nič neúčtuješ.
    Ak však tých 30000 Sk sú vyhodené náklady min.roka ale oprávnené náklady tohto roka, tak si to uvedieš v DP 2007 mimoúčtovne. DPH do toho nemiešaj, resp. tam súvislosť nevidím. Jedine snáď z 30000Sk, kedže nie sú oprávnené pre DzP, tak asi by si mal vrátiť DPH - ale to ti kontrola asi nevytkla.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    KEJKA Pozri príspevok
    ty už máš tieto veci vysporiadané v rámci daňovej kontroly....vyrubili ti dodatočnú daň, takže už nič neúčtuješ.
    Ak však tých 30000 Sk sú vyhodené náklady min.roka ale oprávnené náklady tohto roka, tak si to uvedieš v DP 2007 mimoúčtovne. DPH do toho nemiešaj, resp. tam súvislosť nevidím. Jedine snáď z 30000Sk, kedže nie sú oprávnené pre DzP, tak asi by si mal vrátiť DPH - ale to ti kontrola asi nevytkla.
    Tých 30 tis. sú náklady ktoré som účtoval 30 tis. účet 511 opravy a 5700 Sk ako uznanú DPH 343. Keď mi to vyhodili z daň. uznaných nákladov logicky nemám nárok na vrátenie DPH a myslím si že mal by som podať dodatočné daň. priznanie. Ak 428 je nerozdelený zisk mal by sa tiež logicky povýšiť, pretože mám o 30 tis. nižšie náklady nie ? Dodatočná daň mi účet 428 už iba zníži.
    dúfam že sa mýlim, lebo mi o chvíľu preskočí

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jendo Pozri príspevok
    Tých 30 tis. sú náklady ktoré som účtoval 30 tis. účet 511 opravy a 5700 Sk ako uznanú DPH 343. Keď mi to vyhodili z daň. uznaných nákladov logicky nemám nárok na vrátenie DPH a myslím si že mal by som podať dodatočné daň. priznanie. Ak 428 je nerozdelený zisk mal by sa tiež logicky povýšiť, pretože mám o 30 tis. nižšie náklady nie ? Dodatočná daň mi účet 428 už iba zníži.
    dúfam že sa mýlim, lebo mi o chvíľu preskočí
    ved tak som odpovedala...že vlastne dobrovoľne podáš dodatočné DP_DPH a odvedieš tú daň. tiež zaúčtuješ 428/343 .... vratka DPH.
    tých 30000 neuznaná 511 a 100000 Sk neuznaná 511 preúčt. na 042 spolu nesúvisia?
    ...................
    ak si dáš aj tých 30000........ 511/428, aby si si upravil 428 podľa svojich predstáva, tak potom si tú sumu na 511 musíš dať ako pripočitatľnú polložku k ZD. To sa mi vidí ako zbytočná komplikácia.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    V prvom rade ďakujem poraďáčke KEJKE, ktorá mi pomohla si urovnať si v hlave myšlienky.
    Záver, o ktorom si myslím že je najsprávnejší a ako chcem zúčtovať:
    - vyhodenie z nákladov 30.000,- min.roka (účtujem iba 428/343 k DPH z 30 tis. pretože som si dal DPH v 2006 ako vratku a teraz podám dodatočné DP k DPH za príslušné obdobie 2006) o 30 tis. neúčtujem pretože na účtovný zisk na 428 nemajú vplyv iba na daňový a ten zohľadním pri navýšení DzP.
    - preúčtovanie z 511 na 042 na 100.000,- v min.roku (042/428 pretože majetok zaradím až v 1/2007 na 022)
    - zvýšenie Dzp 20.000,- (428/341, 341/221)
    - pokuta z rozdielu 10.000,- (545 / 221)

    Možno to niekomu pomôže, ale dúfam že budete mať všetky kontroly bez nálezov.

    Účtovanie výsledkov daň.kontroly

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.