Zavrieť

Porady

Cena PHM a spotreba

pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Viaceri diskutujuci v porade i mimo nej hovoria, ze pri vypocte nahrad za spotrebovane PHM sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac. Kde to je uvedene? ja som stale pouzival ceny zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

K tomu otazka: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

A este: pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?


dakujem
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

pyton
Manuál, s tým prepočtom to je OK, to je samozrejme, ten by som robila tak či tak, v tomto našom prípade cena PHM ponížená o uplatnenú DPH. Nákup PHM by sa účtoval len kvôli uplatneniu DPH.
Asi sa nerozumieme. Ja to chápem takto:
Ak mám súkromné auto, používam kilometrovné a je jedno kolko PHM nakúpim či 50 alebo 150 litrov. Ty chceš počítať paušálnu náhradu z ceny PHM bez DPH ?
A na základe čoho si ju uplatníš, keď u takejto evidencie nie sú podstatné bločky o nákupe ale podstatná je vypočítaná výška paušálnej náhrady.
Ja osobne by som si uplatnil DPH len z takého dokladu, ktorý mám zaúčtovaný ako výdaj / bloček z pokladne/ Ale ty u súkromného auta dávaš do výdajov paušálnu náhradu v korunách. Tam nezaúčztovávaš žiadny bloček. Neviem to inak vysvetliť.
Pekný večer...
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
piko
Petra, to fakt?? ja auto tiez nemam zaradene v majetku a postupujem podla cien ako som nakupil pohonne hmoty, nie v case pouzitia vozidla.

a este prosim ta, aky mas nazor. ja ako zivnostnik - 350 km ubehnutych za hranicami Sk - uctujem podla ceny platnej ako je cena benzinu na Slovensku, alebo ako je "zahranicna" cena benzinu. Mam pisomny nazor z Dashoferu, ze na podnikatelov toto neplati a uctuju pri zahranicnej prac. ceste Slovenske kilometre na Slovenske koruny a zahranicne kilometre za zahranicnu cenu (samozrejme doklad o nakupe je vzdy prilozeny)
Ak podnikateľ používa na pracovnú cestu auto nezaradené do podnikania, postupuje podľa § 19 ods.2 písm. e zákona o DzP - uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu - čo je zákon o cestovných náhradách. Ten upravuje náhrady výdavkov za PHM pri zahraničnej pracovnej ceste v § 15 - náhrada za PHM patrí v cudzej mene za km prejazdené v zahraničí nad 350 km .
Za predpoladu, že sa použije na zahraničnú pracovnú cestu auto nezaradené v majetku nie je podľa mňa stanovisko Dashoferu správne.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Manual, tie detaily teraz okolo toho zaúčtovania ma vôbec netrápia, tam nie je problém, to sa dá krásne urobiť.

PHM samozrejme cez pokladňu, ale výdavok neovplyvňujúci. Potom uzávierkové operácie a cez ten prepočet je to v nákladoch.

Nie že sa nerozumieme, ja ti rozumiem moc dobre .
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Manual
Asi sa nerozumieme. Ja to chápem takto:
Ak mám súkromné auto, používam kilometrovné a je jedno kolko PHM nakúpim či 50 alebo 150 litrov. Ty chceš počítať paušálnu náhradu z ceny PHM bez DPH ?
A na základe čoho si ju uplatníš, keď u takejto evidencie nie sú podstatné bločky o nákupe ale podstatná je vypočítaná výška paušálnej náhrady.
Ja osobne by som si uplatnil DPH len z takého dokladu, ktorý mám zaúčtovaný ako výdaj / bloček z pokladne/ Ale ty u súkromného auta dávaš do výdajov paušálnu náhradu v korunách. Tam nezaúčztovávaš žiadny bloček. Neviem to inak vysvetliť.
Pekný večer...
Manuál ma určite pravdu, až so vygúlil veľké oči, keď som videl, že niekto si uplatňuje DPH pri náhradách. Škoda, že nemám po ruke ZoDPH, no ten, kto prijal zdaniteľné plnenie nie je firma, ale majiteľ auta, takže si nemôže uplatniť odpočet DPH.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
pyton
Manual, tie detaily teraz okolo toho zaúčtovania ma vôbec netrápia, tam nie je problém, to sa dá krásne urobiť.

PHM samozrejme cez pokladňu, ale výdavok neovplyvňujúci. Potom uzávierkové operácie a cez ten prepočet je to v nákladoch.

Nie že sa nerozumieme, ja ti rozumiem moc dobre .
Ako si môžeš uplatniť DPH z niečoho, čo zaúčtuješ ako nedaňový výdavok?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

pyton
Manual, tie detaily teraz okolo toho zaúčtovania ma vôbec netrápia, tam nie je problém, to sa dá krásne urobiť.

PHM samozrejme cez pokladňu, ale výdavok neovplyvňujúci. Potom uzávierkové operácie a cez ten prepočet je to v nákladoch.

Nie že sa nerozumieme, ja ti rozumiem moc dobre .
pyton,
ja by som to tak určite nerobil ako uvádzaš !!! Nie je to správne, ale každý nech spraví podla vlasného uváženia.
Pekný večer...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Manuál, napíšeš, že nie je to správne, ale nenapíšeš prečo...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
pyton
Manuál, s tým prepočtom to je OK, to je samozrejme, ten by som robila tak či tak, v tomto našom prípade cena PHM ponížená o uplatnenú DPH. Nákup PHM by sa účtoval len kvôli uplatneniu DPH.
Mám pocit, že vám vôbec nerozumiem! To nemyslíte vážne účtovať z cudzieho majetku bločky PHM a k tomu ešte DPH!! Keď si dáte vyhľadať vozidlo nezaradené v podnikaní, tam niekde som pridala dokument, ako má vyzerať prepočet PHM pri nezaradenom aute, ak nie opäť pripojím, len prosím vás, neúčtujte si DPH pri tom, na čo nemáte nárok!!!!
Ak ste tak účtovali, urýchlene opraviť a podať dodatočné DP DPH!!!!
Naposledy upravil ondrejvla : 21.07.05 at 16:10
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

pyton
Manuál, napíšeš, že nie je to správne, ale nenapíšeš prečo...
Veď som jasne napísal, že nemáš doklad, na základe ktorého máš nárok na odpočet DPH, pretože pri kilometrovnom zaúčtovávaš ako VOD len vypočítanú sumu /paušál x najazdené kilometre/ Nemáš "klasický" doklad kde je IČ DPH, firma atď.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
pyton
Manuál, napíšeš, že nie je to správne, ale nenapíšeš prečo...
Pridám sa k ostatným: §49, ods. 2, písm. a) ZoDPH: ...platiteľ môže odpočítať daň z tovaru a služieb, ak je daň VOČI nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov, ktoré sú platiteľovi dodané.
A to PHM bolo dodané zamestnancovi, ktorý si potom cez prepočet na km uplatnil náhradu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať