Zavrieť

Porady

Toto je ten problém s osobným vozidlom na SC

Konkrétny prípad:
Zamestnanec s.r.o. bol vyslaný na služ. cestu a on použil vozidlo, ktoré má v osobnom vlastníctve, ale nemá uzavreté havarijné poistenie. On podpísal prehlásenie, že sa zrieka všetkých -možných - výdajov, v prípade, že sa mu niečo stane na SC. (Čo však nie je možné na základe občianskeho zákonníka).
Ktorá zákonná norma rieši tento konrétny prípad?
Viem,že by nemal byť vyslaný na SC bez havarijneho poistenia, ale kde je to zadefinivané, to som ešte nenašiel...
Ďakujem za skorú odpoveď.
P.S. : Baby pomóóóóóóóc, prosím, lebo za chvíľu je padla a šéf sa ma bude pýtať.... :-(
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    No, neviem, ci táto odpoved nie je neskoro, ale aj tak. U nás je v internej smernici, ze také auto by malo mat hav. poistenie. ALE nadriadený zamestnanec môze udelit výnimku, ze nemusí mat hav. poistenie. Ak by aj mal nehodu, nepoznám zákon, podla ktorého by zamestnávatel musel uhradit skodu na aute. Dalo by se este uvazovat o bolestnom v prípade pracovneho úrazu, ale to hav. poistenie aj tak nepokrýva.

    Zamestnávatel je povinný uhradit iba zákonom stanovené sadzby za pouzívanie súkr. auta na sl. úcely a náhradu PHM. Dokonca ani zákon 283/2002 § 7 nehovorí o havarijnom poistení, takze to asi nebude povinné.

    Takze môzete ho vyslat aj bez hav. poistenia, ak mu pouzitie súkr.auta vopred schválite.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Chobot, ani ja neviem, kde mám hľadať príslušné zákony ohľadom otázky Origos, ale na školení o cestovných náhradách sme sa o takomto prípade bavili.
    Ak zamestnávateľ výšle na pracovnú cestu zamestnanca, a zároveň mu schváli aj použitie vlastného dopr. prostriedku, tak tento dopr. prostriedok musí mať uzatvorenú havarijnú poistku. Ak túto havarijnú poistku nemá, lepšie by bolo spísať nejakú dohodu, že v prípade dopr. nehody si zamestnanec nebude nárokovať na náhradu škody (je si vedomý, že by havarijné poistenie mal mať, ale nemá).
    V podstate nám to lektorka uviedla na príklade, že ak by spôsobil zamestnanec na pracovnej ceste nejakú nehodu, tak v prípade nepoistenia dopr. prostriedku hav. poistkou si môže nárokovať škodu od zamestnávateľa, lebo zamestnávateľ nesie zodpovednosť za zamestnanca na pracovnej ceste.
    Ale ani za toho oného neviem nájsť nijakú poznámku, ktorý paragraf o tom hovorí, resp. z ktorého zákona to vyplýva.

    Toto je ten problém s osobným vozidlom na SC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.