Trošku vám pomôžem, keďže v tejto oblasti pracujem už pár rôčkov. A niektorých asi nepoteším.
1. Prevádzkovateľom hazardnej hry (lotérie, kasína, stávkové hry, výherné prístroje, videohry či internetové hry, kde výhrou sú peniaze) môže prevádzkovať len a len právnická osoba, ktorej na to udelil súhlas príslušný orgán štátnej správy (obec alebo Ministerstvo financií). Na to musí splniť podmienky, o ktorých sa tu nebudem zbytočne rozpisovať. Z toho tak akosi logicky vyplýva, že túto činnosť nemožno vykonávať na základe ŽL.2. Prevádzku hazardnej hry môže prevádzkovateľ zabezpečiť aj za pomoci ďalšieho subjektu, ktorým môže byť aj fyzická osoba (na základe pracovnej zmluvy alebo iného zmluvného vzťahu - hoci aj spomínanej mandátnej zmluvy). Tento človek sa takto potom automaticky stáva dozorovaným subjektom a môže byť kontrolovaný v zmysle zákona o hazardných hrách zo strany orgánov štátneho dozoru príslušného Daňového úradu.
Každopádne, mandátna zmluva neurobí z tejto FO prevádzkovateľa hazardnej hry . To v žiadnom prípade, tento človek totiž nemá potrebnú licenciu. Možnosť mandátnej zmluvy pre takéto činnosti pripúšťa na jednej strane aj Zákon o hazardných hrách aj Zákon o DPH. Ale stretla som sa s názorom niektorých právnikov (a nebol to len jeden), že takáto mandátna zmluva by odporovala iným normám. Totiž - ako môžem delegovať na cudziu osobu činnosti, ktoré zo zákona jednoducho nesmie vykonávať??? A teraz babo raď. Myslím, že v tomto je doteraz právny chaos a neviem o tom, že by to bolo nejako doriešené.
Takže: Ak bude podnikateľa kontrolovať daňový úrad a všetko bude v poriadku (bude mať mandátnu zmluvu, žiadny "načierno" automat či terminál, žiadne nepriznané stávky a podobne), výsledok kontroly bude kladný. Ale ak toho istého podnikateľa bude kontrolovať živnostenský úrad, môže mať k jeho "podnikaniu" výhrady a tiež bude mať pravdu. Istejšie je zabezpečiť sa tak, aby si podnikateľ pre takýto prípad zriadil sro-čku. Ale ani tak nie je isté, či mu na príjem stávok a výplatu výhier bude stačiť položka živnostenského oprávnenia - Sprostredkovateľská činnosť. Aj na to sú rôzne názory. Ale nie som právnik, k tomu by sa mohli vyjadriť oni.
A pokiaľ ide o daňové záležitosti:
Vždy je podstatná zmluva, podľa ktorej podnikateľ prijíma stávky, vypláca vklady, zamieňa mince hráčom a podobne. Poväčšinou sú to dnes už len Mandátne zmluvy, ktoré majú tú výhodu, že obrat z činnosti podľa takejto mandátnej zmluvy v zmysle § 41 Zákona o DPH nepodlieha zdaneniu daňou z pridanej hodnoty, ale:
Odmena podľa mandátnej zmluvy je vlastne odmenou za službu. Takže podnikateľ bude mať na jednej strane činnosti, ktoré podliehajú DPH (predaj tovaru čí služieb), na druhej strane budú činnosti, ktoré nepodliehajú DPH (z mandátnej zmluvy). A to už je dôvod na to, aby v prípade, že je alebo sa stane platcom DPH - uplatňoval koeficient. Že to bude mať na jeho odpočet DPH veľmi nepriaznivý vplyv, snáď ani nemusím hovoriť.