Zavrieť

Porady

Mzda alebo odmena pre konateľa?

Pekný deň.
Chcem sa spýtať: ak je konateľ zamestaný vo vlastnej s.r.o-čke na zmluvu, čo je preňho výhodnejšie. Aby si dal väčší plat a žiadnú odmenu, alebo aby si dal väčšiu odmenu a menší plat.
Platia sa aj za odmenu odvody? (neviem mzdy neovládam)
Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Z odmeny konateľa sa platia odvody len do ZP - do SP sa neplatia a ešte daň zo závislej činnosti. Zo mzdy sa platia odvody aj do ZP, SP a daň zo závislej činnosti.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    A ak je konateľ aj zamestnancom vo vlastnej s.r.o-čke aké daňové priznanie bude podávať ? Ak vlastne on žiadný iný príjem ako zo závislej činnosti nemá?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Za s.r.o. sa podáva DP PO. On ako konateľ nemusí podávať DP.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    Ano to mi je jasné. Ale ak si napríklad rozdelil zisk tzn. že vlastne konateľ má nejaký príjem. Tak to potom kde ide?

    andy4 je offline (nepripojený) andy4

    andy4
    Ahojte...
    mam otazku.Ak bol niekto nezamestnany a platil si ZP dobrovolne,teraz
    zaklada s.r.o/nie sam/,t.z. bude odvadzat ako PO.
    Je lepsie pre neho ako pre osobu, z pohladu zapoctu rokov do dochodku,
    aby sa vo firme aj zamestnal /napr.ako konatel/?
    dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    andy4 Pozri príspevok
    Ahojte...
    mam otazku.Ak bol niekto nezamestnany a platil si ZP dobrovolne,teraz
    zaklada s.r.o/nie sam/,t.z. bude odvadzat ako PO.
    Je lepsie pre neho ako pre osobu, z pohladu zapoctu rokov do dochodku,
    aby sa vo firme aj zamestnal /napr.ako konatel/?
    dakujem
    ZP nemá nič spoločné so zápočtom rokov.....máš na mysli SP?
    áno, pre zápočet rokov a najmä výšku dôchodku má význam byť zamestnaný.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    andy4 Pozri príspevok
    Ahojte...
    mam otazku.Ak bol niekto nezamestnany a platil si ZP dobrovolne,teraz
    zaklada s.r.o/nie sam/,t.z. bude odvadzat ako PO.
    Je lepsie pre neho ako pre osobu, z pohladu zapoctu rokov do dochodku,
    aby sa vo firme aj zamestnal /napr.ako konatel/?
    dakujem
    Môže sa zamestnať, ale pozor, nie ako konateľ.

    slavkaa je offline (nepripojený) slavkaa

    slavkaa
    mysimis Pozri príspevok
    Z odmeny konateľa sa platia odvody len do ZP - do SP sa neplatia a ešte daň zo závislej činnosti. Zo mzdy sa platia odvody aj do ZP, SP a daň zo závislej činnosti.
    ahoj
    chcem si len potvrdiť - ak je v s.r.o. konateľ ktorý nie je zamestnaný ale spoločník rozhodne vyplatiť mu v dec.07 odmenu 100tis. sk, s.r.o. má povinnosť odviesť len ZP 14% a preddavok dane? Do SP sa nič ani nenahlasuje? Stačí k vyplateniu odmenu rozhodnutie VZ alebo treba zmluvu o výkone funkcie?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    slavkaa Pozri príspevok
    ahoj
    chcem si len potvrdiť - ak je v s.r.o. konateľ ktorý nie je zamestnaný ale spoločník rozhodne vyplatiť mu v dec.07 odmenu 100tis. sk, s.r.o. má povinnosť odviesť len ZP 14% a preddavok dane? Do SP sa nič ani nenahlasuje? Stačí k vyplateniu odmenu rozhodnutie VZ alebo treba zmluvu o výkone funkcie?
    S.r.o. odvedie za spoločnosť 10% a za konateľa 4% do ZP Stačí ak o vyplatení odmeny rozhodne VZ.
    Naposledy upravil Evanka : 17.01.08 at 06:45

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Evanka Pozri príspevok
    S.r.o. odvedie za spoločnosť 10% a za konateľa 4% do ZP Stačí ak o vyplatení odmeny rozhodne VZ.
    Pekný deň. Takto isto sa odvádza aj z odmeny člena predstavenstva akciovej spoločnosti? Čiže 10% za spoločnosť a 4% za člena + 19% daň?
    Ešte by ma zaujímalo, či treba prihlásiť každého člena ako zamestnanca do zdravotnej poisťovne alebo stačí podať iba výkaz?
    Ďakujem pekne za každú radu.

    Holbová je offline (nepripojený) Holbová

    Holbová
    KvetkaK Pozri príspevok
    Pekný deň. Takto isto sa odvádza aj z odmeny člena predstavenstva akciovej spoločnosti? Čiže 10% za spoločnosť a 4% za člena + 19% daň?
    Ešte by ma zaujímalo, či treba prihlásiť každého člena ako zamestnanca do zdravotnej poisťovne alebo stačí podať iba výkaz?
    Ďakujem pekne za každú radu.
    dobry den,
    volali sme raz koli tomu do zdravotnej poistovne a povedali nam, ze ak vyplatime konatelovi odmenu, musime konatela a aj zametnavatela (pokial ZĽ nie je v prislusnej zdravotnej poistovni prihlaseny) v mesiaci kedy sa konatelovi odmena vyplaca, prihlasit aspon na jeden den do prislusnej zdravotnej poistovne.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ďakujem, to som potrebovala vedieť, lebo akciová spoločnosť zatiaľ nemala žiadnych zamestnancov a teda nieje prihlasená ako zamestnávateľ v zdravotnej poisťovni.
    Čiže ak chcú vyplatiť odmeny teraz v januári za rok 2007, stačí to prihlásenie urobiť teraz.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    berry Pozri príspevok
    Ano to mi je jasné. Ale ak si napríklad rozdelil zisk tzn. že vlastne konateľ má nejaký príjem. Tak to potom kde ide?
    Tak ten konateľ je aj zamestnancom, alebo nie ? Lebo ak nie je konateľ zamestnancom, a ako konateľ nepoberá žiadnu odmenu, potom podiely na zisku nie sú predmetom dane ( a samozrejme ani odvodov ).
    Ak chce takýto konateľ minimalizovať výdavky na ZP, nech si dá odmenu za výkon funkcie konateľa vo výške 1 SKK. Potom bude platiť ZP iba 2 SKK (1 SKK s.r.o., 1 SKK konateľ).

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    Ahojte, mám v tom mierny chaos, mohol by mi prosím Vás niekto poradiť? Konateľ s. r. o. je jediným spoločníkom a majiteľom spoločnosti, súčasne má aj živnosť, čiže ako živnostník má každý mesiac odvádzať odvody do ZP. Môže byť konateľovi vyplatený iba podiel na zisku? Ak áno, musí to schváliť valné zhromaždenie? Z daného podielu na zisku sa nemusia platiť odvody do ZP a teda sa s. r. o. nemusí prihlasovať do ZP? Mohli by ste mi dať nejaké odvolávky na zákon, podľa ktorého sa môžem v tejto problematike riadiť?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Alexandra777 Pozri príspevok
    Ahojte, mám v tom mierny chaos, mohol by mi prosím Vás niekto poradiť? Konateľ s. r. o. je jediným spoločníkom a majiteľom spoločnosti, súčasne má aj živnosť, čiže ako živnostník má každý mesiac odvádzať odvody do ZP. Môže byť konateľovi vyplatený iba podiel na zisku?
    Môže
    Alexandra777 Pozri príspevok
    Ak áno, musí to schváliť valné zhromaždenie?
    Účtovnú závierku a rozdelenie zisku schvaľuje VZ. V prípade existencie jediného spoločníka, všetky právomoci valného zhromaždenia vykonáva jediný spoločník. Zápisnica má v tom prípade určité špecifiká.
    Alexandra777 Pozri príspevok
    Z daného podielu na zisku sa nemusia platiť odvody do ZP a teda sa s. r. o. nemusí prihlasovať do ZP? Mohli by ste mi dať nejaké odvolávky na zákon, podľa ktorého sa môžem v tejto problematike riadiť?
    Podiel na zisku nie je zdaniteľný príjem, preto nezakladá účasť na sociálnom ani na zdravotnom poistení.

    Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

    Alexandra777
    Ďakujem veľmi pekne Evanka. Nemáš prosím ťa nejaký vzor zápisnice z VZ, keď je iba 1 spoločník? Podiel na zisku si už konateľ ako svoj príjem nezdaňuje a ani ho nemusí udávať v žiadnom daňovom priznaní? Takže stačí, keď vyhotovíme zápisnicu z VZ a niekedy na konci marca, po vyčíslení zisku, mu bude vyplatený podiel?

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Alexandra777 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne Evanka. Nemáš prosím ťa nejaký vzor zápisnice z VZ, keď je iba 1 spoločník? Podiel na zisku si už konateľ ako svoj príjem nezdaňuje a ani ho nemusí udávať v žiadnom daňovom priznaní? Nezdaňuje Takže stačí, keď vyhotovíme zápisnicu z VZ a niekedy na konci marca, po vyčíslení zisku, mu bude vyplatený podiel? Áno
    Vzor nemám, musí tam byť názov spoločnosti, meno spoločníka, môže sa to volať aj Rozhodnutie jediného spoločníka (namiesto Valné zhromaždenie - to je môj názor), a hlavne tam bude zapísané to, o čom spoločník rozhodol. Dátum, podpis.....

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    Alexandra777 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne Evanka. Nemáš prosím ťa nejaký vzor zápisnice z VZ, keď je iba 1 spoločník? Podiel na zisku si už konateľ ako svoj príjem nezdaňuje a ani ho nemusí udávať v žiadnom daňovom priznaní? Takže stačí, keď vyhotovíme zápisnicu z VZ a niekedy na konci marca, po vyčíslení zisku, mu bude vyplatený podiel?
    páči sa
    Naposledy upravil cactus : 03.05.08 at 19:25

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.