Zavrieť

Porady

Odpis auta bez zaplatenia dane z mot.voz.

Dobry den, chcem sa opytat, ci je mozne za auto, ktoré mám v podnikaní, ale v roku 2007 nemám zaň zaplatenú dan z motorových vozidiel si uplatniť odpis za rok 2007? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Na uplatnenie odpisu je podmienka evidencie IM v obchodnom majetku a jeho používanie .... nie podmienka zaplatenia dane z MV .

    guges je offline (nepripojený) guges

    guges
    Dakujem Johanka, takže si ten odpis mozem uplatnit, aj ked som auto na podnikanie v roku 2007 nepoužívala, lebo ide mi presne o to, čo ste písala aj Vy, že podmienkou je jeho používanie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak MV nepoužívaš , nemôžeš si uplatniť odpis ...
    §22 Zákon o dani z príjmov

    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

    zsazsula
    ahojte SZČO auto tento rok nepoužíva iba ma v prenájme može si v takomto prípade uplatniť odpis???? a má povinosť zaplatiť daň z MV,,?????

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zsazsula Pozri príspevok
    ahojte SZČO auto tento rok nepoužíva iba ma v prenájme može si v takomto prípade uplatniť odpis???? a má povinosť zaplatiť daň z MV,,?????
    Tak to rozuzli, je to napísané dosť nepochopiteľne( nepoužíva má iba má prenájme), napíš bližšie.

    zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

    zsazsula
    tento rok auto nepotreboval , nechcel predať tak ho dal do prenajmu auto je naďalej majetkom firmy ale neviem či k tomu aby si uplatnil odpis na konci roka tak musi mať zaplatenú daň z MV.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zsazsula Pozri príspevok
    tento rok auto nepotreboval , nechcel predať tak ho dal do prenajmu auto je naďalej majetkom firmy ale neviem či k tomu aby si uplatnil odpis na konci roka tak musi mať zaplatenú daň z MV.
    Ak z toho nájmu má príjem, tak treba zaplatiť aj daň z MV. Na DÚ zrejme nebolo auto odhlásené.

    zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

    zsazsula
    joooooooooooj smith tušila som to auto k 31.12.2007 bolo odhlasené takže 2000Sk neminie . Tak no čo už každý sa učíme na vlastných chybách.

    Ďakujem Vám..................

    Ešte ma niečo napadlo ak auto nahlasím na daň úrade teraz a príjem z prenájmu bude od 10-12 mes.tak odpis na konci roka možem
    uplatniť. Uvažujem správne ????
    Naposledy upravil zsazsula : 21.10.08 at 10:13

    Flat je offline (nepripojený) Flat

    Flat
    Ahojte, ptrebujem radu s nasledovnou situaciou:

    Som SZCO. V marci 2008 som kupil auto od svojho otca. V decembri 2008 bolo prepisane na moju zivnost.

    Otazka: mozem si dat do nakladov za rok 2008 kupu auta a ak ano, v max. akej vyske.

    Dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Flat Pozri príspevok
    Ahojte, ptrebujem radu s nasledovnou situaciou:

    Som SZCO. V marci 2008 som kupil auto od svojho otca. V decembri 2008 bolo prepisane na moju zivnost.

    Otazka: mozem si dat do nakladov za rok 2008 kupu auta a ak ano, v max. akej vyske.

    Dakujem
    Kupu auta - predpokladám, že cena bola vyššia ako 30 tis. SK - určite nie. Výdavkom ovpl. základ dane je daňový odpis vo výške 1/4 obstarávacej ceny. Podmienkou je zaradenie auta do majetku daňovníka.

    Flat je offline (nepripojený) Flat

    Flat
    Cena bola 100.000,- Od marca do decembra som ho vyuzival iba ako sukromna osoba. Znamena to, ze si na odpis dane mozem zapocitat 25.000,- ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Flat Pozri príspevok
    Cena bola 100.000,- Od marca do decembra som ho vyuzival iba ako sukromna osoba. Znamena to, ze si na odpis dane mozem zapocitat 25.000,- ?
    Áno 25 tisíc. Ale nie je to odpis dane. Ale zníženie základu dane.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Flat Pozri príspevok
    Cena bola 100.000,- Od marca do decembra som ho vyuzival iba ako sukromna osoba. Znamena to, ze si na odpis dane mozem zapocitat 25.000,- ?
    Ak si vložil auto do majetku daňovníka a využíval ho na podnikanie, máš nárok na uplatnenie daňového odpisu ako výdavku znižujúceho základ dane, v tvojom prípade 25 000,- sk. Nezabudol si na oznamovaciu povinnosť k dani z motorových vozidiel voči DU ? Do 31.1.09 treba podať daňové priznanie k cestnej dani a daň zaplatiť.

    Flat je offline (nepripojený) Flat

    Flat
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak si vložil auto do majetku daňovníka a využíval ho na podnikanie, máš nárok na uplatnenie daňového odpisu ako výdavku znižujúceho základ dane, v tvojom prípade 25 000,- sk. Nezabudol si na oznamovaciu povinnosť k dani z motorových vozidiel voči DU ? Do 31.1.09 treba podať daňové priznanie k cestnej dani a daň zaplatiť.
    Auto som este nevlozil do majetku. Predpokladam, ze prave s tym suvisi oznamovacia povinnost voci DU. auto som zatial na ucely podnikania nestihol vyuzit, ako teda najlepsie postupovat?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Flat Pozri príspevok
    Auto som este nevlozil do majetku. Predpokladam, ze prave s tym suvisi oznamovacia povinnost voci DU. auto som zatial na ucely podnikania nestihol vyuzit, ako teda najlepsie postupovat?
    Ak si auto nevyužíval na podnikanie, nemáš čo odpisovať.
    Inak - nesplnenie oznamovacej povinnosti na daňový úrad nemá vplyv na možnosť uplatnenia daňových odpisov v účtovníctve /Za nedodržanie termínu dostaneš pokutu 2000,-sk/

    Flat je offline (nepripojený) Flat

    Flat
    Mierim skor na to, ci si odpis zo zakladu dane za kupu auta v takom pripade mozem uplatnovat v danovom priznani za rok 2009, kedze tento rok som ho nevyuzival, iba zakupil.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Flat Pozri príspevok
    Mierim skor na to, ci si odpis zo zakladu dane za kupu auta v takom pripade mozem uplatnovat v danovom priznani za rok 2009, kedze tento rok som ho nevyuzival, iba zakupil.
    Ročný odpis si môžeš uplatníť len v tom prípade, ak ho budeš v roku 2009 aj používať a budeš ho evidovať v majetku k 31.12.09.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.