Zavrieť

Porady

Predseda SVB a účtovník v jednom

Sme malé SVB s 12 b.j. Od roku 1999 sme mali predsedu a ja som robila jednoduché účtovníctvo. 7.1.2008 sa predseda vzdal funkcie a bola som zvolená za predsedu. Keďže som robila účtovníka nastal nám problém, či môžem byť predsedom spoločenstva. Podotýkam, že nikto iný to robiť nechce. Vyzerá to tak, že 11 majiteľov bytov s tým súhlasí, pričom by prebiehali kvartálne kontroly účtovníctva dozornou radou. Proti je akurát spomínaný bývalý predseda, ktorý sa oháňa $ 116 a 117 občian.zákonníka, ktorý hovorí o príbuzenských vzťahoch. Podotýkam, že v našej zmluve o SVB máme článok, ktorý hovorí, že predseda, ekonóm, členovia dozornej rady nemôžu byť v príbuenskom vzťahu. Podľa neho tým hrubo porušujeme zákon a on sa na tom nemieni podielať a znášať prípadne finančné postihy. Nestačilo by v našej zmluve o SVB spomínaný článok dodatkom zmeniť? Prosila by som Vás o radu kto s tým máte skúsenosť poradte!!!! Mám pocit, že keď to väčšina odhlasuje, tak s tým pôjde aj na súd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Myslím, že sa nemýlim, ale čo má príbuzenský vzťah spoločné s tým, že budeš robiť správu spoločenstva komplexne t.j. ako predseda a účtovník v jednej osobe. Pán bývalý predseda nech sa odporúča a nech prestane hádzať polená pod nohy človeku, ktorý má seriózny záujem pracovať pre SVB.
    Skôr by som povedal, že sa mu v hlave preháňa nezlučiteľnosť týchto dvoch funkcií a snaží sa do SVB vniesť neistotu a preto trepe čosi o príbuzenskom vzťahu. Čaká Ťa "príjemná" budúcnosť s týmto človekom.
    Inak, neviem aké postihy by mohli spoločenstvo postihnúť, ale ak chcete mať od bývalého pokoj, tak vymenujte novú dozornú radu, v ktorej nebudú príbuzní predsedu spoločenstva. A bude po probléme. :-)

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    O aký príbuzenský vzťah sa jedná? Sám príbuzný sebe? Čo to je za hlúposť!! Bývalý predseda sa vzdal funkcie, teraz toho možno ľutuje a robí problémy.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Daniela, akonáhle ťa zvolili za predsedu spoločenstva, tak máš na starosti všetko. Spravovanie domu je na tebe. Nie je predsa možné, aby si bola rozpoltená na dve osoby (predseda a ekonom). Po zvolení za predsedu si budeš pre váš dom vykonávať aj účtovníctvo sama ako predseda a tým pádom už nemáte ekonóma externého ako dovtedy. Nakoľko tú problematiku ovládaš, tak si ju ako predseda budeš zabezpečovať sama. Netreba meniť ani zmluvu, ani nič podobné.
    A ešte na okraj: V dome s 12 b.j. keď 11 ľudí o niečom rozhodne na riadne zvolanom zhromaždení, tak to je platné, a ten jeden sa môže aj na hlavu postaviť (prípadne aj na súd) a nič s tým nezmôže, pokiaľ to nebude odporovať zákonu o vlastníctve bytov.

    VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

    VieraHu
    Je to aj môj prípad. Pred 10 rokmi som založila SVB, zvolili ma za predsedníčku a robím všetko sama. Účtovníctvo, domovníčku, opravy v dome a všetko čo treba. Ľudia sú radi, že sa našiel niekto, kto to chce robiť a nikto nešomre. Len som si zaistila, aby v rade bola odborníčka ekonómka, aby mi kontrolovala účtovníctvo.

    Korytnačka je offline (nepripojený) Korytnačka

    dôchodkyňa zatiaľ bez sklerózy.... aspoň ja si to myslím :-)) ...viac Korytnačka
    Daniela1010 Pozri príspevok
    Sme malé SVB s 12 b.j. Od roku 1999 sme mali predsedu a ja som robila jednoduché účtovníctvo. 7.1.2008 sa predseda vzdal funkcie a bola som zvolená za predsedu. Keďže som robila účtovníka nastal nám problém, či môžem byť predsedom spoločenstva. Podotýkam, že nikto iný to robiť nechce. Vyzerá to tak, že 11 majiteľov bytov s tým súhlasí, pričom by prebiehali kvartálne kontroly účtovníctva dozornou radou. Proti je akurát spomínaný bývalý predseda, ktorý sa oháňa $ 116 a 117 občian.zákonníka, ktorý hovorí o príbuzenských vzťahoch. Podotýkam, že v našej zmluve o SVB máme článok, ktorý hovorí, že predseda, ekonóm, členovia dozornej rady nemôžu byť v príbuenskom vzťahu. Podľa neho tým hrubo porušujeme zákon a on sa na tom nemieni podielať a znášať prípadne finančné postihy. Nestačilo by v našej zmluve o SVB spomínaný článok dodatkom zmeniť? Prosila by som Vás o radu kto s tým máte skúsenosť poradte!!!! Mám pocit, že keď to väčšina odhlasuje, tak s tým pôjde aj na súd.
    Asi je to celoslovenský problém, robiť zle tým šikovnejším a pracovitejším. Aj ja už viacrokov robím pre naše SVB všetko, presne ako Ty. Presedovia predo mnou nerobili nič, len brali korunky. Ja som robila výmeny vchodových dverí, zvonkov s telefónmi a poštových schránok. Doteraz mám problémy a hlavne s tými, čo sa nepodieľajú na ničom. Aj u nás odstúpil predseda a potom to šupli mne, lebo im to bolo najjednoduchšie, ale keď mi začal potom práve ten predseda robiť zle, pochopila som, že on nečakal, že ho tak ľahko nahradím. Čakal, že sa mu ponúkne väčšia odmena. Nie je to Váš prípad?

    Daniela1010 je offline (nepripojený) Daniela1010

    Daniela1010
    Asi máš pravdu v tom, že zrejme nečakal, že sa s tým jeho odstúpením tak rýchlo zmierime a možno aj čakal nejaké väčšie prehováranie aby vo funkcii ostal. Bohužiaľ nestalo sa a odniesla som si to hlavne ja. Určite mi bude robiť problémy, veď už s tým začal teraz. Pritom vôbec neviem o čo mu ide. Sme malé spoločenstvo peňazí máme na účte málo určite z toho nemienim nič spreneveriť ani nič podobné. Je tu ešte aj dozorná rada, ktorá ma bude kontrolovať. Uvidím čo prinesie prax, možno sa vzťahy zlepšia, možno ešte zhoršia a potom s tým prásknem aj ja!

    ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

    user P406 ivangabris
    myslim si, ze tiez cakal vacsiu odmenu. Ale tebe skusim poradit ako na neho. Ak je tvrdohlavy a zataty tak mu nic nepomoze a ani ziadna rada tu nepomoze. Ale skus ho nejako pomaly niekey poprosit akoze o jeho nazor, aby mal pocit ze on sice uz nemal cas to robit a teba ti ludia zvolili lebo to nechcel nikto iny robit. Najskor by som to skusil po dobrom az neskor ak sa s nim nebude dat spolupracovat bude to s nim boj. Ja tiez sa niekedy s tym musim vysporiadat.

    Predseda SVB a účtovník v jednom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.