Zavrieť

Porady

Zmena veľkosti pevného disku

Dobrý deň!
Prosím o radu - chcela by som zmeniť veľkosť pevného disku. Nie som z fachu, tak len tak ako viem - nainštalovala som Windows XP, ale potom som zistila, že na pevnom disku C mám veľkosť 5 Gb a na pevnom disku D 227 Gb. Chcela by som to mať naopak. Skúšala som preinštalovať, ale nenašla som ponuku na zmenu veľkosti disku.
Dúfam, že som to opísala správne.
Ďakujem.
Usporiadat
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Máš dve možnosti:

1. opäť preinštalovať Windows XP tak, že najskôr naformátuješ HDD a potom pri inštalácii vymažeš všetky partície na disku (to sú tie logické disky "C", "D" ...) a nanovo ich vytvoríš vo veľkosti, akú si zvolíš

2. použiješ systémovú utilitu Windows na zmenu partícií

Prvá možnosť je istejšia a pre teba asi ľahšia, druhá možnosť je trochu riziková a zložitejšia na vysvetlenie ale rýchlejšia.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Len treba brat do uvahy aj to, ze pri formatovani HDD stratis vsetky data na nom ulozene.
Predtym ich treba zalohovat.
Ja by som inac rozdelil tak, aby systemova cast C: mala cca. 40 GB, bohato to staci na chod systemu aj na instalaciu a beh roznych software-ov, druhu cast mozes vyuzit potom na ukladanie svojich vytvorov (dokumenty, hudby a pod.)
Nebudes mat potom problem pri preinstalovani systemu, ak sa ti nabura: naformatujes len cast C: (druha cast ostane nedotknuta) a preinstalujes OS.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Patrícia5 Pozri príspevok
Dobrý deň!
Prosím o radu - chcela by som zmeniť veľkosť pevného disku. Nie som z fachu, tak len tak ako viem - nainštalovala som Windows XP, ale potom som zistila, že na pevnom disku C mám veľkosť 5 Gb a na pevnom disku D 227 Gb. Chcela by som to mať naopak. Skúšala som preinštalovať, ale nenašla som ponuku na zmenu veľkosti disku.
Dúfam, že som to opísala správne.
Ďakujem.
Dá sa to urobiť aj za chodu (bez reinštalácie Win) pomocou aplikácie Partition Magic. Ale pokiaľ nie si veľmi skúsená v IS, tak by som tiež doporučil možnosť č. 1 čo navrhol chlap. To máš asi disk s kapacitou 250 GB, že? Ja by som to rozdelil na 50 GB systémový C: (win a ost. programy) a zbytok na dátový disk (D. Ale postačilo by aj 40, ako napísal luigi72.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

tak
1. nie partition magic... ten si robi co chce a neni spolahlivy :-)
ked uz chces robit za behu tak Acronis Image Director pripadne dalsie naozaj specializovane softy...
2. zvladnes to s malym navodom hravo ja ti verim

tak to zalezi uz len na tebe

ale ak mas cerstvo preinstalovany system a nic na nom tak skus nieco nove aspon sa nieco naucis a pri najhorsom ked sa nieco pokazi postupis k moznosti 2 a to preinstalovaniu systemu nanovo
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
chlap Pozri príspevok
Máš dve možnosti:

1. opäť preinštalovať Windows XP tak, že najskôr naformátuješ HDD a potom pri inštalácii vymažeš všetky partície na disku (to sú tie logické disky "C", "D" ...) a nanovo ich vytvoríš vo veľkosti, akú si zvolíš

2. použiješ systémovú utilitu Windows na zmenu partícií

Prvá možnosť je istejšia a pre teba asi ľahšia, druhá možnosť je trochu riziková a zložitejšia na vysvetlenie ale rýchlejšia.
Ak si chceš zvoliť možnosť 1., potom treba vykonať nasledovné kroky:

1. zálohovať všetky údaje, ktoré potrebuješ (formátovaním sa pre bežného užívateľa nenávratne stratia) ... t.j. zisti si, kde ich máš uložené a tieto dáta zálohuj - najlepšie na USB kľúč alebo na CD/DVD
2. pripraviť si inštalačné CD Windows
3. pripraviť si všetky inštalačné CD k programom, ktoré máš nainštalované
4. pripraviť si heslá a kódy k inštalačným programom
5. uistiť sa znovu, či máš všetko zálohované

Vložiť Inštalačné CD Windows do CD mechaniky a Reštartovať PC .... ak nenabehne obrazovka inštalácie WIN, znovu reštartovať PC a ........ ak ale nevieš pokračovať, zavolaj si radšej nejakého kamaráta ........
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

to uz zvladne lebo pisala ze uz reinstlovala

a este doplnim... nezabudni si pozret hesla ak mas nejake ulozene vo firefoxe alebo inom Iprehliadaci... alebo to len ja som taky zabudlivy ze zabudnem hesla ked uz ich mam ulozene?
0 0
Patrícia5 Patrícia5

Patrícia5 je offline (nepripojený) Patrícia5

Vďaka, všetko je už OK.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

a ako si to nakoniec spravila?

len tak pre zaujimavost
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Patrícia5 Pozri príspevok
Vďaka, všetko je už OK.
šikulka
0 0
Patrícia5 Patrícia5

Patrícia5 je offline (nepripojený) Patrícia5

Naformátovala disk pomocou formátovacieho CD a znovu všetko nainštalovala.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

ok zvolila si si jednoduchsie riesenie
0 0
Patrícia5 Patrícia5

Patrícia5 je offline (nepripojený) Patrícia5

Katabaticky Pozri príspevok
ok zvolila si si jednoduchsie riesenie
- nakoľko nie som z fachu..
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

to nevadi ze niesi z fachu ale nieco nove si sa mohla naucit do buducna...
sice by ta to stalo o nieco viac casu ak by sa nieco nepodarilo ale myslim ze by to za to stalo ak v buducnosti budes potrebovat spravit rovnaku operaciu a budes musiet znova preinstalovavat desiatky programov...

ale to uz je na tebe
0 0
kergulaan kergulaan

kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

I ked je to starsia tema, dufam ze sa niekto k nej ozve.
- 120 GB disk mam rozdeleny na 2 particie C a D a rad by som zmenil ich velkosti. Zvacsil C a zmensil D ale bez toho aby som musel reinstalovat system a vsetky programy a nastavenia atd. Tu v tejto teme sa to riesilo novym formatovanim disku - da sa to aj inak?
Chlap to vo svojom prispevku pisal ako moznost 2 ale dalej sa k nej nik nevyjadril ide to teda??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kergulaan Pozri príspevok
I ked je to starsia tema, dufam ze sa niekto k nej ozve.
- 120 GB disk mam rozdeleny na 2 particie C a D a rad by som zmenil ich velkosti. Zvacsil C a zmensil D ale bez toho aby som musel reinstalovat system a vsetky programy a nastavenia atd. Tu v tejto teme sa to riesilo novym formatovanim disku - da sa to aj inak?
Chlap to vo svojom prispevku pisal ako moznost 2 ale dalej sa k nej nik nevyjadril ide to teda??
Dá sa to, existujú na to programy, ktoré dokážu meniť veľkosť partícií "za chodu" počítača bez formátovania disku. Napr. Partition Magic, Total commander, Acronis Disc Director, a pod. Treba si len vybrať.

Pozri aj tu:

http://www.porada.sk/t68490-delenie-externeho-hd.html
Naposledy upravil Chobot : 31.07.08 at 13:53
0 0
kergulaan kergulaan

kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

no danu temu som si pozrel, je obsiahla ale nejaky navod resp doporucenie som tam nenasiel. Co sa tyka navrhovanych programov - Portion Magic 8 - nie je free a tak sa zmeny daju urobit ale nie ulozit a dat par 1000 sk za program na jedno pouzitie, pre mna ako laickeho uzivatela sa zda nevyhodne.
Total Comandera mam 6,01 - neviem ci to s nim ide a ked hej tak ako.
O ostatnych programoch, predpokladam, ze nie su free a kradnut nebudeme ze
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kergulaan Pozri príspevok
no danu temu som si pozrel, je obsiahla ale nejaky navod resp doporucenie som tam nenasiel. Co sa tyka navrhovanych programov - Portion Magic 8 - nie je free a tak sa zmeny daju urobit ale nie ulozit a dat par 1000 sk za program na jedno pouzitie, pre mna ako laickeho uzivatela sa zda nevyhodne.
Total Comandera mam 6,01 - neviem ci to s nim ide a ked hej tak ako.
O ostatnych programoch, predpokladam, ze nie su free a kradnut nebudeme ze
Pokiaľ to chceš urobiť jednorazovo, tak Partiton Magic je Trial - teda môžeš si to odskúšať, nemusíš kupovať. A na tú jednu zmenu veľkosti disku ti stačí trial. Ak to chceš používať pravidelne, tak si to kúp. Free programy budú mať menej funkcionalít. Ak chceš free, musíš si vyhľadať. Ale vyskúšaj to najprv cez vo Windowse zabudovaný Disk Manager.

Aby si to mal ľahšie, našiel som ti nejaký, čo je free:

EASEUS Partition Manager 1.6.4
Naposledy upravil Chobot : 31.07.08 at 14:50
0 0
kergulaan kergulaan

kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

dik idem skusat, ak bude pocitac pracovat aj po akcii dam vediet, ak nie tak ma syn asi prerazi
0 0
barbora789 barbora789

barbora789 je offline (nepripojený) barbora789

prosim o pomoc rovnako ako patricia... da sa zmenit velkost C-cka bez stahovania rozlicnych programov a formatovanim?? (trebarz cez computer management? )
0 0
barbora789 barbora789

barbora789 je offline (nepripojený) barbora789

prosim, da sa zmenit velkost disku C na ukor D-cka aj cez computer management? ak ano, prosim poradte ako .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať