Zavrieť

Porady

Zauctovanie faktury

Ahojte poradaci,chcela by som VAs poprosim o radu.
Dosla mi teraz faktura od T-MOBILE a neviem ci ju mam zauctovat do tohto roku alebo do roku 2007.
Vyhotovenie faktury je 1.1.2008 a datum dodania sluzby je 31.12.2007.
Myslim si ze by som to mala zauctovat este do minuleho roka kedze je tam dodanie sluzby 31.12. myslim si to spravne?
Robim v JU.
Dakujem vopred za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Natallka Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,chcela by som VAs poprosim o radu.
    Dosla mi teraz faktura od T-MOBILE a neviem ci ju mam zauctovat do tohto roku alebo do roku 2007.
    Vyhotovenie faktury je 1.1.2008 a datum dodania sluzby je 31.12.2007.
    Myslim si ze by som to mala zauctovat este do minuleho roka kedze je tam dodanie sluzby 31.12. myslim si to spravne?
    Robim v JU.
    Dakujem vopred za odpoved.
    Náklady ti to neovplyvní v r. 2007, nakoľko k úhrade dôjde zrejme v r.2008. Ak si platiteľ DPH, tak máš nárok na uplatnenie za 12/2007, resp. 4.Q 2007. Takže podľa toho sa rozhodni. Ak to zaúčtuješ do r.2007 potom ti vo výkaze o majetku a záväzkoch sa ti to má objaviť ako neuhradená dodávateľská faktúra.

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Ako je to vlastne. Ak je den zd. plnenia napr 20.11.07, faktura mi bola vystavená 2.12.07, v ktorom mesiaci si mám uplatnit DPH? Alebo ked som zaplatil lízing 22.12.07, fa prišla 2.1.08 ?Ďakujem
    Naposledy upravil dopravca : 11.01.08 at 13:48

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    dopravca Pozri príspevok
    Ako je to vlastne. Ak je den zd. plnenia napr 20.11.07, faktura mi prišla 2.12.07, v ktorom mesiaci si mám uplatnit DPH? Ďakujem
    Môžeš uplatniť v 11/07 ale aj v 12/07.

    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane


    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    už som sa zlakol, že musím podávat opravné DP. Čiže ak som to zaúčtoval v decembri, tak nemusím
    človiečik Vladimír Ozimý
    Natallka Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,chcela by som VAs poprosim o radu.
    Dosla mi teraz faktura od T-MOBILE a neviem ci ju mam zauctovat do tohto roku alebo do roku 2007.
    Vyhotovenie faktury je 1.1.2008 a datum dodania sluzby je 31.12.2007.
    Myslim si ze by som to mala zauctovat este do minuleho roka kedze je tam dodanie sluzby 31.12. myslim si to spravne?
    Robim v JU.
    Dakujem vopred za odpoved.
    ja si myslím že postup by mal byť následovný:

    § 2 postupov účtovania nám hovorí že účtovný prípad nám vzniká okrem iného aj dňom splnenia dodávky. To jest dodávka bola splnená dňa 31.12.2007. To jest vznikne mi účtovný prípad k tomuto dátumu a záväzok zaúčtujem do účtovnej knihy - knihy záväzkov. V roku v ktorom ju zaplatíte zrušíte záväzok a zapíšete do peňažného denníka do kolonky celkové náklady a prevádzková réžia. Daňový základ vám to ovplyvní v roku úhrady.

    Natallka je offline (nepripojený) Natallka

    Natallka
    smith Pozri príspevok
    Náklady ti to neovplyvní v r. 2007, nakoľko k úhrade dôjde zrejme v r.2008. Ak si platiteľ DPH, tak máš nárok na uplatnenie za 12/2007, resp. 4.Q 2007. Takže podľa toho sa rozhodni. Ak to zaúčtuješ do r.2007 potom ti vo výkaze o majetku a záväzkoch sa ti to má objaviť ako neuhradená dodávateľská faktúra.
    Dakujem velmi pekne, takze ci to dam do minuleho roku alebo do tohto tak potom to je asi jedno ze?Ma na to upozornil program POHODA ked som tu fakturu uctovala do minuleho roka a dala som tam datum uz tento rocny ako datum zapisu tak mi program napisal ze by datum mal byt do 31.12.2007,lenze nemozem tam dat datum zapisu este za minuly rok ked fa bola vystavena 1.1.08 tak dufam ze to potom mam fajn.Dala som to do minuleho roka kedze datum dodania sluzby je minulorocny.
    Este raz dakujem.

    Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

    Lucka F.
    a ja to mam presne naopak, fakturu sme vystavili dna 21.1.2008, datum dodania sluzby bol 31.12.2007. Do ktoreho mesiaca mam zauctovat DPh a celu fakturu? mozem do 2007?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lucka F. Pozri príspevok
    a ja to mam presne naopak, fakturu sme vystavili dna 21.1.2008, datum dodania sluzby bol 31.12.2007. Do ktoreho mesiaca mam zauctovat DPh a celu fakturu? mozem do 2007?
    DPH ide do 12/2007. Ale porušili ste zákon,že do 15 dni od zdaniteľného plnenia vystaviť doklad.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Lucka F. Pozri príspevok
    a ja to mam presne naopak, fakturu sme vystavili dna 21.1.2008, datum dodania sluzby bol 31.12.2007. Do ktoreho mesiaca mam zauctovat DPh a celu fakturu? mozem do 2007?
    Fa mala byť vystavená do 15 dní . DPH vstupuje do 12/2007 .

    Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

    Lucka F.
    mnooo..problem bol v zmluve, bola podpisana 21.1. a v nej bolo uvedene, ze fakturu mozno vystavit az po podpise zmluvy.

    dakujem..

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Lucka F. Pozri príspevok
    mnooo..problem bol v zmluve, bola podpisana 21.1. a v nej bolo uvedene, ze fakturu mozno vystavit az po podpise zmluvy.

    dakujem..
    Dodanie tovaru alebo služby prechádzalo k dátumu uzavretia zmluvy ? Aj to je zaujímavé ...

    nelizuz je offline (nepripojený) nelizuz

    nelizuz
    som názoru,že náklady r.2007 určite nie,lebo k úhrade došlo r.2008 . Záleží či si platca DPH,zd 31.12.2007,potom by si mohla uplatniť DPH v 4Q

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.