Zavrieť

Porady

Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

E su neusporiadane pozemky. Tie môžu spadať pod ROEPu
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

Hm... ako to zrozumitelne vysvetlit...

Spociatku boli pozemky evidovane najma v pozemkovych knihach (ale aj inych evidenciach). To bolo do r. 1964. Za socializmu potom dochadzalo k tzv. THM (technicko-hospodarskemu mapovaniu), kedy zacali vznikat dnesne katastralne mapy. V sucasnosti je myslim taky stav, ze cela SR je zobrazena v katastralnych mapach a rozdelena na parcely. Prave tieto parcely su parcely registra C (v zmluvach niekedy oznacovane ako CKN) a nie vzdy je k nim zalozeny LV. Castokrat su uplne odlisne od parciel registra E, co su vacsinou prave parcely podla povodneho stavu v pozemkovych knihach. EKN parcely su zobrazovane v mape urceneho operatu, CKN v katastralnej mape. Cele katastralne uzemie je rozdelene na CKN parcely, ale trebars v mape urceneho operatu moze polovica uzemia chybat. Je to preto, ze v minulosti sa neevidovali vsetky pozemky. Dosledkom toho je tiez to, ze zase nie ku kazdej parcele C je evidovany vlastnik (ked sa napr. neeevidovali ulice, neboli zapisane v pozemkovej knihe, preto neexistuju ako parcela E, no pri mapovani uz z nej urobili parcelu C, ale kedze ten kusok zeme nikdy "nikomu nepatril", ani dnes nema LV). Postupne sa tento stav naprava (ROEP), ale ide to pomaly.

Parcely registra E maju casto hranice v terene nezretelne (pozemok existuje, ale je sucastou vacsej parcely - typicky male rolicky po zdruzstevneni, ktore pravne stale existuju, ale realne sa uz nevie kde v ramci toho velkeho lanu su; tu je potrebna identifikacia parciel na stav registra C).

No a pri EKN parcelach nie je zavazny druh pozemku, co je uvedeny v LV.

Neplati, ze jedny su orna poda a druhe len zastavane plochy.

Tiez vlastnictvo moze byt (a casto aj byva) usporiadane aj k parcelam E.

Tazko sa to vysvetluje, mne tiez trvalo, kym som to aspon ako tak pochopil. Pozemky su tazka vec, nikde to nie je komplexne vysvetlene.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Pozemky "C" mozu byt aj v extravilane obce, ale su spravidla v intravilane. Pozemky "E" su spravidla v extravilane. Tam to bude akosi nieco medzi nesuladom na pozemkovej knihe a katastrom. To ma presne zaujima. Aky nesulad to je. "E" pozemky su aj na liste vlastnictva, tak by hadam mali byt usporiadane.

sorry hiker, uz to chapem... trochu
Naposledy upravil robovi : 13.01.08 at 19:38 Dôvod: este tam nebol hikerov prispevok
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

robovi Pozri príspevok
Pozemky "C" mozu byt aj v extravilane obce, ale su spravidla v intravilane. Pozemky "E" su spravidla v extravilane. Tam to bude akosi nieco medzi nesuladom na pozemkovej knihe a katastrom. To ma presne zaujima. Aky nesulad to je. "E" pozemky su aj na liste vlastnictva, tak by hadam mali byt usporiadane.

sorry hiker, uz to chapem... trochu
Je to nesulad druhu pozemku, t.j. napr. na LV parcely E sa uvadza, ze druh pozemku je orna poda, co vsak nie je zavazny udaj (a v skutocnosti tam napr. moze byt les). Aspon tak si to vysvetlujem ja.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

hiker Pozri príspevok
Je to nesulad druhu pozemku, t.j. napr. na LV parcely E sa uvadza, ze druh pozemku je orna poda, co vsak nie je zavazny udaj (a v skutocnosti tam napr. moze byt les). Aspon tak si to vysvetlujem ja.
Ďakujem, uz to chapem, len ked som pisal ten prispevok, tak tam este nebol tvoj prvy.
0 0
RSFredinka RSFredinka

RSFredinka je offline (nepripojený) RSFredinka

hiker ak tomu spravne rozumiem tak parcela C je vynata z ornej pody a moze sa stat stav. pozemkom pretože chceme kupit pozemok a banka sa nas pytala ci je to vedene ako C alebo E. ak by to bolo E tak nam nedaju uver. dakujem ti za odpoved.
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

RSFredinka Pozri príspevok
hiker ak tomu spravne rozumiem tak parcela C je vynata z ornej pody a moze sa stat stav. pozemkom pretože chceme kupit pozemok a banka sa nas pytala ci je to vedene ako C alebo E. ak by to bolo E tak nam nedaju uver. dakujem ti za odpoved.
Nie, aj E aj C moze byt stavebnym pozemkom.

Preco to vlastne banka takto podmienuje? To by zaujimalo aj mna.
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

RSFredinka Pozri príspevok
hiker ak tomu spravne rozumiem tak parcela C je vynata z ornej pody a moze sa stat stav. pozemkom pretože chceme kupit pozemok a banka sa nas pytala ci je to vedene ako C alebo E. ak by to bolo E tak nam nedaju uver. dakujem ti za odpoved.
A ako som uz napisal, ak to chcete previest do registra C, tak treba poziadat o vyhotovenie identifikacie parcely.
0 0
zuzanastarm zuzanastarm

zuzanastarm je offline (nepripojený) zuzanastarm

Ahojte, to je nič, ale ja mám problém na pochopenie. Mám parcelu E o výmere xxx m2. Mám parcelu C o výmere yyy m2. A teraz počúvajte. Parcela C je súčasťou E. Teda C je vnorená do E, ako podmnožina. Obe sú uvedené na jednom LV. Ako je to možné? viete mi to niekto vysvetliť? alebo čo to znamená, napísať.

Ďakujem

Zuzana
0 0
geronimo13 geronimo13

geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

Predstavme si dve mapy, jedna mapa je mapa určeného operátu (na nej sú zobrazené parcely registra "E") a druhá mapa je katastrálna mapa (na nej sú zobrazené parcely registra "C").
Obe mapy sú vytlačené na priesvitnom papieri, tieto mapy uložíme presne na seba a to tak, že na mapu určeného operátu položíme katastrálnu mapu.
Teraz si na katastrálnej mape nájdeme napr. pozemok parcelné číslo 100 (parcela registra "C) a zistíme, že sa nachádza na liste vlastníctva č. 55 (tzv. "céčkový" list vlastníctva) a to znamená, že na mape určeného operátu, ktorá sa nachádza pod katastrálnou mapou sa nemôže nachádzať žiadna parcela registra "E" - t.j. pozemok je usporiadaný.
A teraz si nájdeme na katastrálnej mape napr. pozemok parcelné číslo 200 (parcela registra "C") a zistíme, že pozemok sa nenachádza na žiadnom liste vlastníctve (na žiadnom "céčkovom" liste vlastníctva) a to znamená, že pozemok je neusporiadaný a to znamená, že na mape určeného operátu, ktorá sa nachádza pod katastrálnou mapou musíme s určitosťou nájsť parcelu alebo parcely registra "E", ktoré sa nachádzajú na "éčkových" listoch vlastníctva.
(Pozn. každá parcela registra "E" sa musí nachádzať na "éčkovom" liste vlastníctva, ale nie každá parcela registra "C" sa nachádza na "céčkovom" liste vlastníctva.)
Z toho vyplýva, že sa nemôže stať, aby sa na katastrálnej mape nachádzali parcely registra "C", ktoré sú evidované na "céčkovom" liste vlastníctva a pod týmito parcelami sa nachádzali parcely registra "E", ktoré sú evidované na "éčkovom" liste vlastníctva.
Ak by sa takéto niečo stalo, tak by išlo o "duplicitné vlastníctvo" a v takom prípade by sa jednalo o chybu v katastrálnom operáte a takáto chyba by sa riešila podľa § 59 katastrálneho zákona o oprave chyby.
0 0
Marta_ Marta_

Marta_ je offline (nepripojený) Marta_

som panna, tiger a "1" ...viac
Neviem prečo, ale ja som si myslela, že parcela "C" je zapísaná do katastra na základe geometrického plánu a na parcelu "E" nie je ešte vypracovaný presný geometrický plán.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Zrejme parcela registra "C" bola odčlenená geometrickým plánom z parcely registra "E" (možno tam bol nejaký zámer s ňou niečo robiť) a zbytok parcely registra "E" ostal naďalej v liste vlastníctva s výmerou zmenšenou o časť, ktorá je v parcele "C".
0 0
tala tala

tala je offline (nepripojený) tala

slobodná mamička
Ahoj, vie mi niekto pomôcť? Hľadala som parcelu E, tu vôbec neviem nikde nájsť ale parcelu C s tým istým parcelným číslom som našla, ale tá parcela patrí inému vlastníkovi. Môže ísť o tú istú parcelu? napríklad vydržaním? nerozumiem tomu.
Ďakujem hádám mi niekto odpovie
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Neviem o tom, že by č. parc. E bolo totožné s č. parc. C. Samozrejme že vlastníkom toho istého čísla na C môže byť niekto iný.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Myslím, že tá istá parcela NIKDY nemá rovnaké číslo v E a C. To by bola možno len extra náhoda. Aj podľa mapy sa dá presvedčiť, že tá parcela E leží na inom mieste ako C, čiže sa nemôže jednať o tú istú.
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
- parcela E je povodna parcela
- doporucujem zajst do pozemkovej knihy, poprosit pracovnicku, aby v parcelnom protokole pre prislusne katastralne uzemie pozrela, v ktorej pozemkovokniznej vlozke je hladana parcela zapisana, ked ju najdete - tak existuje a mala by byt aj v pozemkovokniznej mape
- ked ju nenajdete v parcelnom protokole, ani v pozemkovokniznej vlozke, tak taka parcela nie je
- preto si treba vopred ujasnit co hladate, pisete ze ste ju nenasla - kde ste ju hladali ?
0 0
joo_sk joo_sk

joo_sk je offline (nepripojený) joo_sk

iriska Pozri príspevok
Myslím, že tá istá parcela NIKDY nemá rovnaké číslo v E a C. To by bola možno len extra náhoda. Aj podľa mapy sa dá presvedčiť, že tá parcela E leží na inom mieste ako C, čiže sa nemôže jednať o tú istú.

nesuhlasim.....je uplne bezne ze parcely E a C maju rovnake parcelne cislo, a dokonca mozu byt totozne....ale existuje aj viac inych pripadov, kedy to neplati....kataster je zlozita vec a preto odporucam obratit sa na geodeta a ten vam povie viac ako na katastri ( uz len preto ze na katastri vam nikto nic nepovie ak nemusi...ved co cakat od statneho uradnika)
0 0
22480 22480

22480 je offline (nepripojený) 22480

Tu je to v kratkosti vysvetlene:

http://katasternehnutelnosti.sk/155-parcela-registra-e/
0 0
magnum magnum

magnum je offline (nepripojený) magnum

Ja som aktualne odkupil parcelu z registra E orna poda obdlznik cca 12x450 m. Vklad do katastra prebehol v poriadku a som tam uvedeny ako vlastnik. Keby som si ale vytlacil na priesvitny papier tak ako geronimo13 povedal mapu E a mapu C tak na tej E parcele sa objavi 1x1 m parcely C zastavana plocha na ktorej je stlp elektrickeho vedenia ktora je vedena ale na povodneho majitela.

Co to vlastne pre mna znamena cele E je moje ale 1x1 m C nie je moje? alebo ako to je?
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Kupili ste E parcelu s urcitym cislom. C parcela s inym cislom je uz ale iny pozemok, ktory ste nekupili. Pokial nejdete tahat elektriku z toho stlpa, tak ten 1 m2 nevyuzitelneho pozemku by som nechal na povodneho majitela.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať