Zavrieť

Porady

čiastočný úväzok

Prosím o informáciu, či súčasný zákonník práce umožňuje pracovať zamestnancovi (SAV) na čiastočný úväzok, iný ako polovičný:
povedzme 4 dni v týždni, alebo 6 hodín denne.
Ďakujem veľmi pekne. Ide o zamestnanca s trvalým pracovným pomerom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jeho úväzok bude definovaný ako "iný" - a treba do prac.zmluvy uviesť presne aký.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    sixtinka Pozri príspevok
    Prosím o informáciu, či súčasný zákonník práce umožňuje pracovať zamestnancovi (SAV) na čiastočný úväzok, iný ako polovičný:
    povedzme 4 dni v týždni, alebo 6 hodín denne.
    Ďakujem veľmi pekne. Ide o zamestnanca s trvalým pracovným pomerom.
    Áno, pôjde o pracovný pomer na kratší pracovný čas. Pojednáva o tom §49 ZP.
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#49

    sixtinka je offline (nepripojený) sixtinka

    sixtinka
    Ďakujem pekne za odpovede. Teraz sa treba už len dohodnúť so zamestnávateľom a pripraviť novú pracovnú zmluvu :-)

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Môžem sa Vás opýtať, že koľko musí zamestnanec odpracovať za deň, aby mal nárok na stravenku. Nenašla som to v Zákonníku práce. Odf 1.2. máme zamestnankyňu na polovičný úväzok, t.j. 4 hodiny denne, podľa mňa nemá nárok na stravenky, ale nie som si 100% istá.

    Zolo je offline (nepripojený) Zolo

    Zolo
    § 152
    Stravovanie zamestnancov

    (1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých...atď

    (2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
    Práca na úväzok 4 hod. denne - nevzniká nárok na zabezpečenie stravovania.
    ( je to v ZP )
    Naposledy upravil Zolo : 01.02.08 at 10:51

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Och.. doteraz som vedela, že som hluchá, ale ako vidím, som aj slepá. Vďaka./asi som sa sústredila na čísla a nezbadala som štyri hodiny slovami/

    dendoz je offline (nepripojený) dendoz

    dendoz
    Lydka R Pozri príspevok
    Áno, pôjde o pracovný pomer na kratší pracovný čas. Pojednáva o tom §49 ZP.
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#49

    A musi zamestnanec, ktory ma hlavny pracovny pomer dohodnuty na 4,5 hod./den platit odvody do SP a ZP z minima, alebo staci ak dodrzi minimalny hodinovy mzdovy narok?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ahojte,

    o mzdach skoro nic neviem, tak sa pre istotu chcem utvrdit vo velmi trivialnej otazke.

    Konatel s.r.o a zaroven spolocnik je Ukrajinec, kvoli povoleniu na podnikanie a podobne veci musi byt zdravotne poisteny. Cudzinecka policia neakceptuje poistenie ako samoplatitela a teda musime ho zamestnat.

    1.
    Je nejake obmedzenie na aky minimalny uvazok moze byt zamestnanec zamestnany? Mozem dat urobit pracovnu zmluvu trebars na 1h/denne, co by bolo 39,62 € mesacne ako hruba mzda (317 / 8 = 39,62), a z tohto by platil odvody do ZP a SP?

    2.
    Socialne poistenie od neho vsak nevyzaduju. je nejaky jednoduchsi sposob, nejaka ina zmluva, z ktorej by vyplyvala iba povinnost platit ZP, bez povinnosti platenia SP?

    Dakujem krasne

    P.S.: a nepochopim dovod preco nesmie byt samoplatitel ale musi mat nejaku zmluvu na platenie ZP, lebo ako samplatitel by platil viacej ako trebars z min.mzdy na 1/8 uvazok...

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ak by u cudzineckej policie presla zmluva o vykone funkcie konatela, tak z tejto zmluvy sa platia odvody iba do ZP a SP nie, ano? A moze byt tato odmena v akejkolvek vyske alebo podlieha nejakym minimalnym hodnotam? Dakujem.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    zk24 Pozri príspevok
    Ak by u cudzineckej policie presla zmluva o vykone funkcie konatela, tak z tejto zmluvy sa platia odvody iba do ZP a SP nie, ano? A moze byt tato odmena v akejkolvek vyske alebo podlieha nejakym minimalnym hodnotam? Dakujem.
    Posuvam.... a pridavam dalsiu otazku... Zmluva o vykone funkcie konatela ma napln zavislej prace ano? Takze prihlasit firmu aj konatela ako zamestnanca na ZP a platit mesacne odvody do ZP a posielate mesacne vykazy, ano?

    Dakujem.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    zk24 Pozri príspevok
    Posuvam.... a pridavam dalsiu otazku... Zmluva o vykone funkcie konatela ma napln zavislej prace ano? Takze prihlasit firmu aj konatela ako zamestnanca na ZP a platit mesacne odvody do ZP a posielate mesacne vykazy, ano?

    Dakujem.
    Posuvam...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.