Zavrieť

Porady

Osobné mpt vozidlo - špecifický problém

Zdravím Vás, mám jednu špeciálnu otázku: SZČO zaradila osobné mot vozidlo do majetku v roku 2007. Toto auto zakúpila nové na konci decembra 2003, v Osvedčení o evidencii je dátum 29.12.2003. Osoba fyzicky vozidlo prevzala od predajcu až 2.1.2004. Otázka je či si môže dať do nákladov za rok 2007 posledný odpis, s tým, že vozidlo "akoby začala odpisovať až od roku 2004" alebo sa musí brať do úvahy aj rok 2003 a tým pádom je vozidlo "akoby doodpisované"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neviem, prečo urobila SZČO podľa mňa taký "neuvážený" krok ?
    Všetky relevantné dokumenty dosvedčia, že obstaranie bolo v r. 2003 a teda už odpis uplatniť nemôže.
    A kedže auto je v majetku , nemôže uplatniť ani 6,20 za km.
    ===================
    O čo jej ide,...zostáva mi záhadou......

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    KEJKA Pozri príspevok
    neviem, prečo urobila SZČO podľa mňa taký "neuvážený" krok ?
    Všetky relevantné dokumenty dosvedčia, že obstaranie bolo v r. 2003 a teda už odpis uplatniť nemôže.
    A kedže auto je v majetku , nemôže uplatniť ani 6,20 za km.
    ===================
    O čo jej ide,...zostáva mi záhadou......
    Možno: náklady na opravy?

    ilbi je offline (nepripojený) ilbi

    ilbi
    predsa len doplňujúca otázka (čisto teoreticky ma napadlo): Ak by mala napr. preberací protokol od predajcu s dátumom v roku 2004? V tomto prípade je to podľa mňa diskutabilné...

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    ilbi Pozri príspevok
    Zdravím Vás, mám jednu špeciálnu otázku: SZČO zaradila osobné mot vozidlo do majetku v roku 2007. Toto auto zakúpila nové na konci decembra 2003, v Osvedčení o evidencii je dátum 29.12.2003. Osoba fyzicky vozidlo prevzala od predajcu až 2.1.2004. Otázka je či si môže dať do nákladov za rok 2007 posledný odpis, s tým, že vozidlo "akoby začala odpisovať až od roku 2004" alebo sa musí brať do úvahy aj rok 2003 a tým pádom je vozidlo "akoby doodpisované"
    Podľa môžu, pretože v roku 2003 mohli neuplatniť daňové odpisy, v súlade
    s § 22 Zákona o dani z príjmov

    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    To Atka4 : §22 sa na náš prípad nevzťahuje. Na tento prípad by som sa pozrel na znenie §25 ods. d) ZDP:

    § 25

    d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

    Ostatne už samotný termín "prerušenie" tu pôsobí skôr dosť násilne. Nejde o vec zaradenú do majetku niekedy v predošlých obdobiach, ale o vec z majetku fyzickej osoby "aktivovanú" pre účely živnosti až v roku 2007.
    Nárok na odpisy v roku 2007 nevznikajú. Rokom 2006 predmetné vozidlo bolo "doodpisované". A to v zmysle vyyššie uvádzaného.

    ilbi je offline (nepripojený) ilbi

    ilbi
    Presne tak, v tomto prípade bola jediná možnosť zaradiť vozidlo do obchodného majetku v roku 2006 a pozastaviť odpisovanie, s tým že doodpisované by bolo v roku 2007.... ale to už len čisto teoreticky dodávam

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Dodatočné zaradenie vyžaduje doriešiť niektoré administratívne a aj niektoré finančné záležitosti. To už je na "prísne internej úvahe", nie?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Kedy bolo zaradené do OM? V roku 2007 ? Akým dátumom ? Hneď na druhý deň by som ho zase vyradila a uplatnila daňové výdavky podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov .

    ilbi je offline (nepripojený) ilbi

    ilbi
    Jasne to sa da v pohode, ale nie je to ucelom... Uz to zostane tak ako to je...
    Dakujem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.