Zavrieť

Porady

Riaditeľ tvrdí "narok na paragraf" §141

Milí priatelia! Poradte mi prosím, ako presvedčiť riaditeľa ktorý tvrdí, že zamestnanec môže čerpať aj 7 dni v kuse paragraf podla §141? Vopred Vám ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

amper3 Pozri príspevok
Milí priatelia! Poradte mi prosím, ako presvedčiť riaditeľa ktorý tvrdí, že zamestnanec môže čerpať aj 7 dni v kuse paragraf podla §141? Vopred Vám ďakujem.
A prečo by nemohol? Pokiaľ má na to skutočne vážne dôvody, tak áno.

Napr. môže chodiť denne na nejaké vyšetrenia a procedúry, ktoré dlho trvajú.

Nemala by sa tým ale kompenzovať PN-ka. Tiež so to popisoval tu:

http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html

http://www.porada.sk/t32454-vyuzitie...-u-lekara.html
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Pracovník môže navštíviť lekára počas 7 dní, ale na každý ďalší deň musia byť stále iní odborníci (lekári). Doplňujem: čiže pracovník tým vyčerpal nárok 7 dní (paragraf) za celý kalendárny rok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kališnik Pozri príspevok
Pracovník môže navštíviť lekára počas 7 dní, ale na každý ďalší deň musia byť stále iní odborníci (lekári). Doplňujem: čiže pracovník tým vyčerpal nárok 7 dní (paragraf) za celý kalendárny rok.
Podmienkou ani nie je, že musí byť vždy iný lekár, veď môže 7 dní chodiť k tomu istému. Musí mať ale potvrdenku na každý deň - celodenné ošetrenie/vyšetrenie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kališnik Pozri príspevok
Pracovník môže navštíviť lekára počas 7 dní, ale na každý ďalší deň musia byť stále iní odborníci (lekári). Doplňujem: čiže pracovník tým vyčerpal nárok 7 dní (paragraf) za celý kalendárny rok.
Áno, tým pádom si už vyčerpal tých 7 dní ročne na zamestnanca..
0 0
evita2 evita2

evita2 je offline (nepripojený) evita2

podľa mňa sa môžu čerpať len 2 po sebe nasledujúce dni na celodenné vyšetrenie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evita2 Pozri príspevok
podľa mňa sa môžu čerpať len 2 po sebe nasledujúce dni na celodenné vyšetrenie
Nie je to tak. ZP to takto nikde nedefinuje.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

evita2 Pozri príspevok
podľa mňa sa môžu čerpať len 2 po sebe nasledujúce dni na celodenné vyšetrenie
Zamestnankyňa doniesla dve priepustky - piatok a pondelok - na každej má napísané - nutný celodenný kľud. Je to priepustka od obvodného lekára a takto riešila krátkodobú PN. Má na to nárok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
Zamestnankyňa doniesla dve priepustky - piatok a pondelok - na každej má napísané - nutný celodenný kľud. Je to priepustka od obvodného lekára a takto riešila krátkodobú PN. Má na to nárok?
Má.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Má.
A nemala byť vypísaná PN?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
A nemala byť vypísaná PN?
Nemusela.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
JAJA11 Pozri príspevok
Zamestnankyňa doniesla dve priepustky - piatok a pondelok - na každej má napísané - nutný celodenný kľud. Je to priepustka od obvodného lekára a takto riešila krátkodobú PN. Má na to nárok?
Podľa môjho názoru nutný celodenný kľud nie je to isté, ako nutnosť celodenného ošetrenia. Mám za to, že týmto spôsobom bola riešená krátkodobá práceneschopnosť. Priložím link s podobným názorom.
http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html
Naposledy upravil Danila : 25.01.08 at 16:28
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

Prosím, ˇohľadom plateného voľna, zamestnankyňa mala nahlásené 5 dní dovolenky PO- PIA, po skončení dovolenky priniesla priepustky na UT a ŠT, potvrdené lekárom, že bola na celodennom ošetrení. Prerušuje sa jej dovolenka a má nárok na platené voľno ?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Danila Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nutný celodenný kľud nie je to isté, ako nutnosť celodeeného ošetrenia. Mám za to, že týmto spôsobom bola riešená krátkodobá práceneschopnosť. Priložím link s podobným názorom.
http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html
Ono v podstate ide o to, že nárok na §141 má- u lekára bola, a kedže dostane preplatený priemerkou celý deň, nie len časť dňa, jednoducho má o ten jeden deň na príp. čerpanie ďalších dní menej.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Ono v podstate ide o to, že nárok na §141 má- u lekára bola, a kedže dostane preplatený priemerkou celý deň, nie len časť dňa, jednoducho má o ten jeden deň na príp. čerpanie ďalších dní menej.
Horšie je to, že to zamestnanci a aj lekári - kamaráti zneužívajú. Zákon síce povoľuje 7 dní, ale to neznamená, že ak som zdravá a nechodím po doktoroch, tak si to vyčerpám takto. Je to svojím spôsobom predĺženie si dovolenky, ale nie každý to môže mať - stačí k tomu však len lekár, ktorý je dobrý kamarát. Stáva sa, že máme potvrdené priepustky od lekárov a dotyčný tam ani nebol, ale má známeho lekára. A veľmi ťažko sa to dá dokázať, veď je to lekárske tajomstvo. A keď má deti, má ďalších sedem dní.
Najskôr to robil jeden, teraz ďalší zistili, že sme to preplatili a hľadajú známych lekárov, aby ušetrili dovolenku. Nie sme proti preplácaniu paragrafu, ale v trojsmennej prevádzke sa dá vybaviť lekár aj v čase, keď nemám zmenu. Veď tak to aj píše zákonník práce. Zamestnanec si má vybaviť lekára vo svojom voľnom čase a iba keď sa mu nedá, má to byť v pracovnej dobe.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
Horšie je to, že to zamestnanci a aj lekári - kamaráti zneužívajú. Zákon síce povoľuje 7 dní, ale to neznamená, že ak som zdravá a nechodím po doktoroch, tak si to vyčerpám takto. Je to svojím spôsobom predĺženie si dovolenky, ale nie každý to môže mať - stačí k tomu však len lekár, ktorý je dobrý kamarát. Stáva sa, že máme potvrdené priepustky od lekárov a dotyčný tam ani nebol, ale má známeho lekára. A veľmi ťažko sa to dá dokázať, veď je to lekárske tajomstvo. A keď má deti, má ďalších sedem dní.
Najskôr to robil jeden, teraz ďalší zistili, že sme to preplatili a hľadajú známych lekárov, aby ušetrili dovolenku. Nie sme proti preplácaniu paragrafu, ale v trojsmennej prevádzke sa dá vybaviť lekár aj v čase, keď nemám zmenu. Veď tak to aj píše zákonník práce. Zamestnanec si má vybaviť lekára vo svojom voľnom čase a iba keď sa mu nedá, má to byť v pracovnej dobe.
Všetko sa dá využiť a žiaľ aj zneužiť. A niektorí to viac zneužívajú ako využívajú.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Všetko sa dá využiť a žiaľ aj zneužiť. A niektorí to viac zneužívajú ako využívajú.
A smutné je to, že tí poctivci, ktorí to nezneužijú sú na tom horšie ako poctivci. (Našťastie je poctivcov zatiaľ viac) ale asi by bolo dobré nájsť riešenie, ktoré by tomuto zabránilo - trebárs bonus za plnú dochádzku, ale zas nám nedá nevyplatiť ho tomu poctivcovi, ktorý išiel k lekárovi, lebo naozaj musel.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

JuKaS Pozri príspevok
Prosím, ˇohľadom plateného voľna, zamestnankyňa mala nahlásené 5 dní dovolenky PO- PIA, po skončení dovolenky priniesla priepustky na UT a ŠT, potvrdené lekárom, že bola na celodennom ošetrení. Prerušuje sa jej dovolenka a má nárok na platené voľno ?

Ďakujem
Toto by zaujímalo aj mňa. A ja si myslím, že nie. Lebo § 141 ZP hovorí o dôležitých osobných prekážkach v práci a nie v dovolenke.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JuKaS Pozri príspevok
Prosím, ˇohľadom plateného voľna, zamestnankyňa mala nahlásené 5 dní dovolenky PO- PIA, po skončení dovolenky priniesla priepustky na UT a ŠT, potvrdené lekárom, že bola na celodennom ošetrení. Prerušuje sa jej dovolenka a má nárok na platené voľno ?

Ďakujem
Nie, neprerušuje- §114 ZP.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

irma1 Pozri príspevok
Toto by zaujímalo aj mňa. A ja si myslím, že nie. Lebo § 141 ZP hovorí o dôležitých osobných prekážkach v práci a nie v dovolenke.
toto by rovnako zaujímalo aj mňa, vždy keď máme celozávodnú dovolenku (nie je elektrika a pod.) máme zamestnanca, ktorý donesie potvrdenie od toho istého lekára, že bol s dieťaťom na odbornom vyšetrení. Keďže sa jedná o lekára, kde sa objednáva dosť dopredu, zdalo sa nám to divné, keď mu to vyšlo vždy v ten istý deň, ako bola náhodná dovolenka (nám elektrárne oznámili prerušenie tak 2 týždne pred tým). Počuli sme, že tam má známu sestričku. Aby sme to však dokázali, asi by sme si museli sadnúť na celý deň do čakárne a preveriť, či tam aj naozaj bol. Teraz sme sa rozhodli, že bude musieť takéto ošetrenie hlásiť dopredu (veď je objednaný, takže to vie dopredu a asi si to aj vystriehneme).
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Nie, neprerušuje- §114 ZP.
Chcela som Vám dať bod, ale nedá sa, toto ma potešilo, lebo v prípade nášho zamestnanca sme mu neprávom preplácali návštevu lekára.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať