Zavrieť

Porady

Ako zaúčtujem zahraničnú faktúru

6.6.2007 kúpil živnostník stroj v Čechách za 159460,- Kč. Platil v hotovosti. Ako to mám zaúčtovať ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Donda Pozri príspevok
    6.6.2007 kúpil živnostník stroj v Čechách za 159460,- Kč. Platil v hotovosti. Ako to mám zaúčtovať ?
    Zaeviduješ do knihy záväzkov dňom prijatia fatúry. Prepočet kurzom NBS. Úhradu zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - členenie nákup DHM. Kurz použiješ ten, ktorým si zamenil SKK na CZK. V JÚ sa neúčtuje o kurzových rozdieloch.

    Donda je offline (nepripojený) Donda

    Donda
    ...čiže ak živnostník pár dní pred nákupom si zamenil Sk na Kč, prerátavam to tým kurzom? Mne sa zdá, že ku koncu roka sa aj v JU účtujú kurzové rozdiely, alebo sa mýlim?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Donda Pozri príspevok
    ...čiže ak živnostník pár dní pred nákupom si zamenil Sk na Kč, prerátavam to tým kurzom? Mne sa zdá, že ku koncu roka sa aj v JU účtujú kurzové rozdiely, alebo sa mýlim?
    Nemýliš sa. Aj v JÚ sa kurzové rozdiely účtujú podľa Postupov účtovania v JÚ § 15:
    (4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mal som na mysli kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri úhrade CZK faktúry. Na konic roka v JÚ prepočítavaš kurzové rozdiely iba neuhradených záväzkov a pohľadávok, a ostatných zložiek majetku v cudzej mene.

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    smith Pozri príspevok
    Mal som na mysli kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri úhrade CZK faktúry. Na konic roka v JÚ prepočítavaš kurzové rozdiely iba neuhradených záväzkov a pohľadávok, a ostatných zložiek majetku v cudzej mene.
    A ako sa potom zaúčtujú? Alebo sa nimi len vo výkaze o MaZ zohľadní hodnota majetku, príp. záväzkov?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    bendo Pozri príspevok
    A ako sa potom zaúčtujú? Alebo sa nimi len vo výkaze o MaZ zohľadní hodnota majetku, príp. záväzkov?
    Ak budeš mať zostakok peň. prostriedkov vo valutovej pokladni k 31.12. , tak tam vtedy vypočitaš kurzový rozdiel v uzávierkových operáciách.

    Donda je offline (nepripojený) Donda

    Donda
    Zaeviduješ do knihy záväzkov dňom prijatia fatúry. Prepočet kurzom NBS. Úhradu zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - členenie nákup DHM. Kurz použiješ ten, ktorým si zamenil SKK na CZK. V JÚ sa neúčtuje o kurzových rozdieloch.

    Keď bola faktúra vystavená pri nákupe stroja a ihneď uhradená v hotovosti, prečo mám prepočítavať Kč kurzom NBS ? České koruny boli zamenené pár dní pred nákupom a vložené do pokladne. Stroj evidujem ako HDM v Sk prepočítaných podľa toho ako ich FO zamenila, alebo podľa NBS?

    Donda je offline (nepripojený) Donda

    Donda
    V PP som sa dočítala:
    Uhradený záväzok alebo inkasovanú pohľadávkuv cudzej mene je potrebné "dorovnať" len v evidencii záväzkov alebo pohľadávok,pretože takto vzniknuté "kurzové rozdiely" nesmú ovplyvniť základ dane.

    Môžete mi prosím Vás vysvetliť, čo to znamená "dorovnať". A ak som fa neevidovala v záväzkoch, keďže bola vystavená pri úhrade v hotovosti?

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Pri úhrade dlhodobeho hmotného majetku ti vznikajú kurzové rozdiely, pozri v postupoch par. 21, odst. 3.

    Donda je offline (nepripojený) Donda

    Donda
    Prečítala som si ten §21 ods.3 a som z toho jeleň.
    Ak bola cena DHM - 159460,- CZK,
    Kúpená v banke za 196135,80 Sk
    V deň uskutočnenia účt.prípadu-úhrada fa v hotovosti 190873,62 Sk.
    Čo mám urobiť s tým rozdielom 5262,18 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.