Zavrieť

Porady

Prerušenie, obnova zivnosti vs odvody

Ahojte poradaci

Co vsetko plati zivnostnik a kam sa treba nahlasit ak ma zivnost, no podnika v oblasti sezonnych prac, cize napr. v zime nema ziadnu pracu.. Tak na polroka pozastavi zivnost a po polroku si ju znova obnovi...

Napr.: v novembri 2005 pozastavi živnost a obnovi si ju v máji-júni 2006. Co musi vlastne platit a v akej vyske. Ostavaju rovnake platby v rovnakych vyskach aj ked zacne znova podnikat? Treba sa aj nahlasit na urad prace pri pozastaveni zivnosti alebo staci oznamit ze bude za toto obdobie dobrovolne nezamestnany.. /za ten polrok si musi vlastne zarobit tolko penazi aby mu to vystacilo cely rok, cize zarobi cca 200tis v hrubom/

poradte mi...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ano oficialne... keby to nebolo oficialne, tak je jasne ze je stale zivnostnikom a je len jeho vec, ze nema ziadnu pracu a platit musi tak ci tak.. ide mi o to, co sa plati pri pozastaveni, kde a co treba nahlasit a tak..

    napr. zivnostnikovi XY vyjdu fondy od júla 4000,-/mesačne.. ešte v juni by pozastavil zivnost na 6-7 mesiacov a co musi urobit /nahlasit sa? a kde?/ a co musi platit a kolko... druha vec je, co sa deje ked znova tuto zivnost obnovi.. a z coho sa mu potom vypocitavaju fondy..

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Podľa môjho názoru:
    Ak pozastaví živnosť túto skutočnosť oznamuje ZP, SP (vlastne sa odhlási na dobu prerušenia živnosti z poistenia) a DÚ. V období keď má živnosť pozastavenú odvody z titulu SZČO neplatí. Platiť bude potom buď ako zamestnanec, ak sa zamestná, alebo nezamestnaný potom myslím (ale nie som si istá) SP neplatí a ZP platí za neho štát (neviem či to nemusí ZP ohlásiť, že je dobrovoľne nezamestnaný).
    Ak pozastaví v júni napr. 2005 na 7mes. t.j. do 31.12 2005 od 1.1.2006 do 1.7.2006 bude platiť odvody z VZ podľa DP 2004.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    takto som si to myslela aj ja, no chcela som pocut nazor niekoho dalsieho... a este jeden dotaz... ked bude dobrovolne nezamestnany a niekto mu na tento cas ponukne pracu na dohodu.. je tam nejake obmedzenie, alebo co treba k tomuno... v mzdovych veciach nie som vobec doma...

    Prerušenie, obnova zivnosti vs odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.