Zavrieť

Porady

Nedaňové odpisy?

Prosím váš názor: Spoločníci s.r.o. sa dohodli, že zakúpia do spoločnosti majetok, ktorý mi ale daňová kontrola ťažko uzná ako náklady daňovo uznateľné. Jedná sa o bicykel na presun po meste počas špičky, ale bol dosť drahý (rakmer 30.000Sk) , LCD televízor a drahší presso-kávovar na kávu pre návštevy. tieto predmety chcem zaúčtovať ako náklady nedaňové, ale ešte sme sa dohodli, že by sme mohli navrhnúť odpisový plán na dva roky (všetko je to do 30.000 Sk). Mám dve otázky: 1. môžem zaradiť do odpisovania majetok daňovo neuznateľný? Vytvorím si analytiku na účte 551.
2. Televízor bude umiestnený v byte konateľa, v jeho kancelárii, je to zároveň adresa spoločnosti. Mohol by daňový úrad hodnotu televízora považovať za nepeňažný príjem konateľa, ktorý mu mala spoločnosť zdaniť?
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ja len dumám nad tým, prečo musím viesť knihu jázd pre bicykel, keď si nemôžem uplatniť do nákladov sadzbu základnej náhrady za jeho používanie. Všade je spomínané len motorové vozidlo a bycikel nie je predsa motorové vozidlo. Neviem si predstaviť vedenie knihy jázd ak je bicykel používaný napr. v areály podniku. Alebo napr. prejdem s ním od sídla podniku napr. na poštu a neuvediem počet km, stav tachometra..... lebo to naozaj neviem. Uvediem len : dátum - firma - pošta - služobne ? To je o ničom. Myslím, že by stačila zápisnica, že bicykel bol pridelený XY na služobné účely ( vymenovať). Možno zle rozmýšlam....
Mimochodom podnikateľ zakúpil 2 bicykle (má nejaké bufety ) a prešlo to bez problémov. Knihy jázd pýtali od MV.
Naposledy upravil ekopo : 19.01.08 at 12:37 Dôvod: y-i
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja si myslím, že bicykel musí prejsť DK bez problémov. Stačí to uvieť v smernici, a evidovať v drobnom majetku.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
To je jasné, že by bicykel mal prejsť DK bez problémov. Len som reagoval na "povinnosť viesť knihu jázd". " Pri jazde bicyklom na služobné účely nemám vo výdavkoch nič. Z toho dôvodu je zbytočné preukazovať jazdy cez knihu jázd. Ani pri PC nepreukazujem koľko za ním a či vôbec za ním sedím. Ako som už napísal: zápisnica o poskytnutí velocipeda......
Naposledy upravil ekopo : 19.01.08 at 12:38 Dôvod: y-i
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
KEJKA Pozri príspevok
ja si myslím, že bicykel musí prejsť DK bez problémov. Stačí to uvieť v smernici, a evidovať v drobnom majetku.
Ten môj konkrétny prípad sa stal ešte vtedy, keď som dotyčnému nerobil účto. Takže neviem presne ako argumentoval.
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Keď som pracovala 8 rokov dozadu v jednej veľkej fabrike,
môj podriadený-vedúci skladu-mal pridelený firemný bicykel /bola veľká vzdialenosť medzi prevádzkami/a určite sme neviedli knihu jázd.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ekopo Pozri príspevok
Pri jazde byciklom na služobné účely nemám vo výdavkoch nič.
Máme - jeho obstaranie. Základná náhrada slúži práve na krytie výdavkov spojených s kúpou a prevádzkou automobilu, keď nemáme kúpu automobilu zahrnutú v daňových výdavkoch cez odpisy ako ani výdavky s jeho servisom.

Hovoríme o:
- uplatnení kúpy bicykla v daňových výdavkoch,
- servis je rovnako možné uplatniť vo výdavkoch, ako aj prípadnú súvisiacu výbavu bicykla.

Aby neboli spochybnené výdavky na kúpu a servis bicykla, daňový subjekt musí preukázať využívanie bicykla na podnikanie. Jednou s možností je vedenie evidencie - knihy jázd.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Jana Acsová Pozri príspevok
Máme - jeho obstaranie. Základná náhrada slúži práve na krytie výdavkov spojených s kúpou a prevádzkou automobilu, keď nemáme kúpu automobilu zahrnutú v daňových výdavkoch cez odpisy ako ani výdavky s jeho servisom.

Hovoríme o:
- uplatnení kúpy bicykla v daňových výdavkoch,
- servis je rovnako možné uplatniť vo výdavkoch, ako aj prípadnú súvisiacu výbavu bicykla.

Aby neboli spochybnené výdavky na kúpu a servis bicykla, daňový subjekt musí preukázať využívanie bicykla na podnikanie. Jednou s možností je vedenie evidencie - knihy jázd.
napísal som : Pri jazde bicyklom na služobné účely nemám vo výdavkoch nič. To je niečo iné ako jeho obstaranie. Celá moja reakcia bola na poznámku : "kniha jázd nutná" a teraz to už je "jedna z možností" , čo je podľa mňa rozdiel. Môžem povedať, že "jedna z možností" je z môjho pohľadu prijateľnejšie. Podľa môjho názoru úplne stačí zaradiť na kartu KM alebo DHM podľa ceny - čo vlastne aj tak má byť a smernicou resp. poverením upraviť používanie bicykla. Kniha jázd v tomto prípade by bola absolútne neefektívna, zaťažujúca, zbytočná....atď. To by som ku každému KM musel potom mať "kartu" čo, kedy, kde a ako dlho sa používalo. No ale podstatné je, že bicykel by sa vo všeobecnosti mal uznávať ako daňový náklad. howgh
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Prepáčte. Asi som Vás nerozumela. A nerozumiem ani tomu howgh.
to asi nie...neverím. je to jasné.
a howgh...to je starý indiánsky výraz, hádam si čítala indiánky.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať